دسته بندی نشده

برند مینو ،هر آنچه در باره اش باید بدانید

مینو، از قدیمی ترین برند ها در ایران می باشد و نوستالژی برای همه ماست . این برند با محصولات پرطرفدارش خاطرات کودکی مارا ساخته است. گروه صنعتی مینو به عنوان یک مجموعه تولیدکننده انواع مواد غذایی، دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی در سال ۱۳۳۸ شمسی و توسط علی خسروشاهی (یکی از اعضای خانواده خسروشاهی) با تاسیس شرکت سهامی خاص خوراک ایران پایه گذاری شد.در این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره این این برند خاطره انگیز و خوشمزه بدانید.

تاریخچه مینو

گروه صنعتی مینو نام هلدینگی است که در سال 1338 توسط یکی از اعضای خانواده خسروشاهی به نام علی خسروشاهی تأسیس شد و فعالیت تولیدی خود را در 16 آبان همان سال با تأسیس شرکت صنعتی پارس مینو آغاز کرد. نام این شرکت از نام دختر موسس آن گرفته شده است. و اکنون در کشور با تولید انواع بیسکوئیت، شکلات، دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی فعالیت می کند.

تا سال 1357 مدیریت کارخانه در اختیار علی خسروشاهی و حسن خسروشاهی بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در جریان مصادره اموال و کالاها مصادره و سپس به سازمان ملی صنعت منتقل شد. از ایران، علی و حسن خسروشاهی پس از مدتی بدون بازپس گیری کارخانه ها فرار می کنند، در نهایت ناامیدانه کشور را ترک می کنند و به کانادا می روند. گروه صنعتی مینو در حال حاضر به صورت هلدینگ زیر نظر شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان که متشکل از 12 شرکت حقوقی مجزا می باشد اداره می شود. تا سال 1389، 51 درصد از سهام به شرکت اقتصادی و خوداتکایی آزادگان واگذار شد.

در فاصله سالهای 1355 تا 1356 خطوط تولید بیسکویت خرمدره که یکی از بزرگترین خطوط تولید بیسکویت در جهان بود به بهره برداری رسید. با این تغییرات تعداد کارکنان به 1900 نفر و تعداد تکنسین ها و مهندسان به 200 نفر رسید و همچنین به منظور بهبود زندگی کارکنان، مناطق مسکونی و سایر امکانات مسکونی در اختیار کارکنان و کارکنان قرار گرفته است. علی خسروشاهی همچنین موسسه خیریه مینو را در خرمدره تأسیس کرد و مشغول ساخت یک بیمارستان مدرن و مجهز در خرمدره بود. وی در روزهای پایانی حضور در ایران پس انداز خود را به مهندس غفوری، ناظر ساختمان شرکت انتقال داد تا پروژه نیمه تمام بیمارستان خرمدره را تکمیل کند.

«تافی» اولین محصول مینو بود که با برند «تافی کره ای سه ستاره» تولید شد و ویفرهای کارخانه مینو به بازار ایران عرضه شد. در دهه 1950 و با تأسیس کارخانه خرمدره مینو، به یکی از بزرگترین شرکت های صنایع غذایی خاورمیانه تبدیل شد. سود این تولیدکننده در سال 1357 بالغ بر 350 میلیون دلار برآورد شده است.

تولید اولین ها و برترین ها توسط مینو

در سال 1341 کارخانه پارس به بهره برداری رسید .خسروشاهی با تحقیق و بررسی محصولات در اروپا اقدام به تولید محصولات جدید نمود.که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم.

1- ویفر

ویفر در اواخر شهریور سال ۱۳۴۱ برای اولین بار به بازار ایران توسط شرکت مینو عرضه شد. دهه ۱۳۴۰ دهه طلایی شرکت صنعتی مینو بود طوری که این شرکت با توسعه کارگاه‌ها، زمین‌های جدیدی خریداری کرد و کارخانجات مینو با سیاست عدم تمرکز صنایع در تهران در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ شمسی، زمین مناسبی با وسعت کافی در خرمدره از توابع شهرستان زنجان خریداری کرد.

2-آدامس

عرضه آدامس بادکنکی به بازار و بعد از آن تولید “آدامس شیک”، همچنین تاسیس واحدهای تولید بیسکویت و شکلات در این گروه صنعتی انجام شد. تولید شکلات با برند مینو- تولید دو محصول به نام های کیت کت و اسمارتیز تحت لیسانس شرکت راونتری مکینتاش انگلستان نیز در ادامه به بهره برداری رسید. شرکت مینو توانست مقام اول را از نظر تولید و فروش شکلات در ایران کسب کند.

3-پفک

راه اندازی کارگاه “پفک”: علی خسروشاهی در سفرهایش به خارج از کشور مرتب در نمایشگاه ها و مغازه ها نمونه ی اجناس مختلف را جمع آوری می کرد و می چشید. در یکی از این امتحانات به محصولی برخورد که بعدا در ایران با نام پفک نمکی به بازار عرضه شد.جنسی که علی خسروشاهی به آن برخورده بود محصول شرکت آمریکایی بیاتریس فودز بود. حسن خسروشاهی در خصوص نام گذاری این محصول می گوید: در دوران کودکی با مادرم به قنادی مینا در ابتدای خیابان نادری می رفتیم. آن ها یک شیرینی داشتند به نام پفک که خیلی مورد علاقه من بود. محصولی که قرار بود تولید شود خیلی پف داشت و چون محصول شوری بود، من تصمیم گرفتم که اسم آن را پفک نمکی بگذارم و با عجله ی زیاد این اسم را ثبت کردم. در همین سال کارگاه بیسکوئیت سازی نیز راه اندازی شد.

شرکت صنعتی مینو در خرمرده

در سال 1352 برنامه ریزی برای توسعه گروه صنعتی مینو انجام شد و زمین فعلی شرکت صنعتی مینو خرمدره به همین منظور خریداری شد. این قطعه به قصد ساخت یک شهرک بزرگ کارخانه خریداری شد و با ایجاد یک ساختمان آپارتمانی برای مهندسان و کارگران، بستری برای جذب و هدایت کارشناسان صنعت به روستایی که قبلاً کوچک بود ایجاد شد. این ده کوچک به مرور زمان به لطف شرکت مینو تبدیل به شهر شد.

این کارخانه در سال ۱۳۵۴ به بهره‌برداری رسید. اولین دستگاه هایی که از تهران به خرمدره انتقال داده شد دستگاه های پفک نمکی بود و بدین ترتیب تولید در مینو خرمدره با محصول محبوب پفک نمکی آغاز شد. و پس از آن تولید آب نبات و تافی شروع شد. خطوط تولید بیسکوئیت خرمدره راه اندازی شد که از بزرگترین خطوط تولید بیسکویت در دنیا بود. و بعد از آن کیک اسفنجی پم پم تولید شد. در سال ۱۳۵۵ کارخانه ۲۰۰۰ نفر پرسنل داشت.

سیر تحول برند مشهور مینو بعد از انقلاب

در سال 1359 و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گروه صنعتی مینو بر اساس سیاست وقت توسط دولت مصادره شد و پس از آن مدیریت برند مینو به سازمان دولتی صنایع ملی ایران واگذار شد! علی خسروشاهی و حسن خسروشاهیم ایران را به مقصد کانادا ترک کردند.

در سال 1362 نام شرکت از شرکت صنعتی پارس (سهام عام) به شرکت صنعتی پارس مینو (سهام عام) تغییر یافت. در سال ۱۳۷۳ طی تفاهم نامه ای مجتمع مینو به جامعه اقتصادی و خودکفایی آزادگان واگذار شد! اتفاقی که منجر به احیای گروه صنعتی مینو و رشد آن در صنایع غذایی ایران شد.

برند مینو در سال 1385 شرکت صنایع غذایی مینو فارس را برای تولید و فروش شکر مایع خرما، کنسانتره خرما، شیره خرما، شهد خرما، پودر شیره خرما و پودر خوراک دام تأسیس کرد.

برند مینو در سال 2008 کارگاه تولید آدامس های بدون قند راه اندازی کرد. محصولی که با برند White وارد بازار مصرف شد. شایان ذکر است که خط تولید آدامس سفید بدون شکر یکی از بزرگترین و مجهزترین خطوط تولید آدامس در منطقه خاورمیانه است.

در سال 2013، برند مینو شروع به ایجاد یک خط تولید شکلات مجهز کرد. شرکت صنعتی مینو (خرمدره)، شرکت صنعتی پارس مینو، شرکت دارویی و آرایشی مینو، شرکت صادراتی پرسویس، شرکت ساختمانی رهاورد (راسا)، شرکت شکوپارس، شرکت پخش قاسم ایران، شرکت صنایع غذایی مینو فارس، شرکت صنایع غذایی مینو شرق (زاهد) )، شرکت پارس گستر مینو، شرکت خدمات مالی و مدیریت معین آزادگان از زیرمجموعه های گروه صنعتی مینو هستند.

برند مینو در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران در سال 1392 به عنوان یکی از 100 برند برتر ایران شناخته شد! برند مینو در حال حاضر در ایران با تولید انواع بیسکویت، شکلات، دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی در حال فعالیت است.

محصولات مینو

در زیر برخی محصولات مینو را شرح میدهیم که هر کدام دارای زیر شاخه های بیشماری می باشند.

 1. آبنبات
 2. آدامس
 3. پفک
 4. تافی
 5. شکلات
 6. ویفر
 7. بیسکوئیت
 8. رب
 9. کیک و شیرینی
 10. آب معدنی
 11. پودری و ژله
 12. شربت
 13. کراکر و چوب شور
 14. فراورده های خرما
 15. روغن
 16. کنسرو
 17. ترشی و شور
 18. عسل و مربا
 19. انواع لوازم آرایشی
 20. انواع لوازم بهداشتی و شوینده
 21. انواع مواد دارویی

شرکت های وابسته به  هلدینگ مینو

 1. شرکت صنعتی مینو خرمدره
 2. شرکت صنعتی پارس مینو
 3. شرکت قاسم ایران
 4. شرکت شوکوپارس
 5. شرکت مینو شرق، شرکت مینو فارس
 6. شرکت مینو کاسپین
 7. شرکت کشت و صنعت ماریان
 8. شرکت قند فسا
 9. شرکت آب معدنی رباط زاگرس
 10. شرکت بازرگانی پارس گستر مینو
 11. شرکت صادراتی پرسوئیس
 12. شرکت بسته‌بندی تندیس مینو
 13. شرکت فروشگاه‌های زنجیره ای پیوند (مینو مارت)

در هر جای دنیا که هستید،محصولات برند مینو را از گلدن مارت تهیه کنید.

گلدن مارت تنها پلتفرم بین المللی تبلیغات و بازاریابی و فروش و برندینگ پارسی زبانان همراه مطمئن شما در تجارت جهانی .

« شما هم میتوانید یکی از نمایندگان سوپرمارکت گلدن مارت در ایران ، اروپا ، آمریکا و یا کانادا باشید . »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *