تکنولوژی

15 فیلم درباره هوش مصنوعی

هوش مصنوعی زندگی ما را از جهات مختلفی متحول کرده است. از ابررایانه ها گرفته تا ماشین آلات بزرگ، هوش مصنوعی تغییرات غیرقابل توصیفی را در زندگی انسان ها ایجاد کرده است. علاوه بر این، هوش مصنوعی از اواسط قرن بیستم در فیلم ها به نمایش درآمده است. هوش مصنوعی به ما این امکان را می‌دهد که با فناوری‌های پیشرفته‌تر در مورد آینده خود فکر کنیم. بنابراین، فیلم ها می توانند چنین مفاهیم آینده نگرانه ای را به عنوان بخشی از زندگی روزمره ارائه دهند.در سال 1951 اولین فیلم با استفاده از هوش مصنوعی اکران شد. کارگردانی آن را رابرت وایز بر عهده داشت. این بر اساس کتاب هری بیتس، “وداع با استاد” ساخته شده است. نام هوش مصنوعی استفاده شده در این فیلم گورت بود. علاوه بر این، مورد علاقه تماشاگران قرار گرفت و از آن زمان، هوش مصنوعی بیشتر و بیشتر در سینما ظاهر شد. در این مقاله ما مشهورترین فیلم های ساخته شده در رابطه با هوش مصنوعی را برای شما شرح میدهیم.

چرا فیلم؟

یکی از دلایل تاثیرگذاری فیلم ها نیز تفاوت فاحش فیلم با کتاب است که تجسم سازی است. محتوای بصری، محتوایی را نشان می‌دهد که در مقایسه با کتاب به سرعت در محرک بصری ما ثبت می‌شود، که توضیح می‌دهد که چرا مردم به جای خواندن کتاب ساعت‌ها را در YouTube صرف می‌کنند. بدیهی است که فیلم ها رسانه ای عالی برای یادگیری در مورد یک ایده یا فرو رفتن در یک موضوع با سر خود هستند.

هوش مصنوعی در هالیوود

هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، علم داده اصطلاحات رایج در این دوره هستند. و دانستن چیستی و ارزش آن در سال های آینده بسیار مهم تر از همیشه است.اگرچه فیلم‌های هالیوودی برای جلوه‌های دراماتیک اغراق می‌کنند، مانند فیلم ترمیناتور، جایی که روبات‌های قاتل از SKYNET هوشیار می‌شوند و شروع به نابودی انسان‌ها می‌کنند، هنوز هم حقیقتی در این فیلم‌ها وجود دارد. امروزه کارشناسانی در این زمینه وجود دارند که از هوش مصنوعی فوق هوشمندی می ترسند که از ما پیشی بگیرد و در نهایت تصمیم بگیرد ما را از روی زمین محو کند.در طرف دیگر این طیف، هوش مصنوعی به عنوان یک اختراع معجزه آسا به تصویر کشیده شده است، ماشین هوشمندی که می تواند کارهای تحلیلی مانند شبیه سازی و پیش بینی را بسیار بهتر از انسان انجام دهد. در فیلم‌ها، هوش مصنوعی را به‌عنوان کمکی برای انسان‌ها می‌بینید که به ما در انواع کارها کمک می‌کند، از همراهی در ماجراجویی‌های فضایی تا عشق بین انسان و هوش مصنوعی . در زیر فیلم های مشهور ساخته در این زمینه را برای شما عنوان میکنیم.

1. Blade Runner (1982)

Blade Runner یک فیلم کلاسیک است که در آن کپی‌های مهندسی زیستی انسان‌هایی که با هوش مصنوعی طراحی شده‌اند در میان انسان‌های واقعی زندگی می‌کنند و تنها وجه تمایز بین آن‌ها این است که فقط ۴ سال عمر می‌کنند. دنباله این فیلم، Blade Runner 2049 نیز یک فیلم عالی است که حتی عمیق تر به موضوع هوش مصنوعی و آینده آن می پردازد.

2. Westworld  (1973)

Westworld فیلمی در مورد این است که چگونه می توان از هوش مصنوعی برای سرگرم کردن ما استفاده کرد و به ما اجازه داد تا فانتزی های خود را اجرا کنیم. این فیلم خط باریکی را به ما یادآوری می کند که در آن فن آوری و اخلاق با هم برخورد می کنند و ما را وادار می کند خودمان را زیر سوال ببریم.

3. Star Wars (1977)

سری جنگ ستارگان یک سفر بین کهکشانی حماسی است که لوک اسکای واکر و متحدانش را دنبال می کند تا پرنسس لیا را نجات دهند و یک امپراتوری شیطانی را متوقف کنند. در اینجا چیزهای زیادی برای پوشش دادن وجود دارد، هوش مصنوعی هایی چون: C-3PO و R2-D2.آن‌ها دو هوش مصنوعی با شخصیت‌های انسان‌مانند هستند که قادر به احساسات، برقراری ارتباط و بیان نظرات هستند. برخی از طرفداران جنگ ستارگان آنها را به عنوان “بهترین دوستان حیوان خانگی” می دانند که می توانند صحبت کنند.

4. 2001: A Space Odyssey (1968)

 این فیلم کلاسیک به کارگردانی استنلی کوبریک است کهیک ادیسه فضایی با امکانات شگفت انگیزی را که در حوزه هوش مصنوعی وجود دارد را به نمایش می گذارد. این فیلم به ویژه بر اساس ماموریت Discovery Once Space به مشتری است و این ماموریت بیشتر توسط یک برنامه هوش مصنوعی پیشرفته به نام H.A.L کنترل می شود. این سیستم پیشرفته به عنوان یک سیستم کنترل انسان گرایانه به تصویر کشیده شده است که با صدای واقعی و توانایی برقراری ارتباط با اعضا فعال شده است. در این فیلم هوش مصنوعی القا شده است که مانند انسان فکر کند و مشکلات پیچیده را حل کند.

5. The Matrix (1999)

به جرات می‌توان گفت که همه درباره ماتریکس شنیده‌اند. این فیلم یکی از نسخه‌های بزرگ‌ترین ترس بشریت را به تصویر می‌کشد: دنیایی که  توسط هوش مصنوعی تسخیر شده است. واچوفسکی ها دنیایی را به تصویر می کشند که در آن مردم در داخل یک شبیه سازی زندگی می کنند و تنها تعداد انگشت شماری از انسان ها از حقیقت آگاه هستند.هنگامی که یک هکر کامپیوتری به نام نئو وارد معرکه می شود، تصمیم می گیرد به گروهی از مبارزان آزادی بپیوندد و با اطلاعات شیطانی مبارزه کند.

6. The Terminator (1984)

ترمیناتور یکی از محبوب‌ترین فیلم‌ها برای به تصویر کشیدن آینده تاریک دنیایی است که در آن هوش مصنوعی ناگهان تبدیل به شر می‌شود و شروع به کشتن همه می‌کند. امکان تبدیل شدن هوش مصنوعی به یک تهدید وجودی را نشان می دهد. در این فیلم، Skynet، یک سیستم هوش مصنوعی که جرقه یک هولوکاست هسته‌ای را می‌زند، یک قاتل سایبورگ (نابودگر) را به عقب می‌فرستد تا از تولد جان کانر که جرقه‌ای برای یک گروه شورشی که علیه اسکای‌نت می‌جنگند، جلوگیری کند. این فیلم به عنوان یادآوری برای ایجاد یک هوش مصنوعی ایمن است و لازرم است که  در مورد ایجاد هوش مصنوعی که می تواند ما را از بین ببرد، فکر کنیم.

7. Wall-E (2008)

انیمیشن علمی تخیلی Wall-E در سال 2008 به کارگردانی اندرو استانتون اکران شد. این فیلم به دلیل داستان، صداگذاری، صحنه های بصری، موسیقی متن، عاشقانه و شخصیت هایش مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. کارگردان Wall-E سعی کرده است هوش مصنوعی محدود را به نمایش بگذارد که همان چیزی است که در دنیای امروز می بینیم. شخصیت Wall-E قادر است احساساتی مانند عشق و غم را نشان دهد. هدف از هوش مصنوعی محدود  نشان دادن این است که بسیاری از کارهای هوشمند را می توان با آن انجام داد، زیرا Wall-E همچنین نشان داده شده است که کارهای زیادی مانند تمیز کردن زباله ها، احساس اشیا و نشان دادن احساسات را انجام می دهد.

8. Ex Machina (2014)

Ava یک AGI (هوش عمومی مصنوعی) است که توسط Caleb Smith، یک برنامه نویس نابغه ایجاد شده است. AGI یک هوش مصنوعی است که مهارت ها و دانش بسیار بیشتری نسبت به یک انسان دارد. Ava می تواند به خوبی ما صحبت کند و حتی احساسات دیگران را دستکاری کند. این فیلم نگرانی‌های اخلاقی را در مورد درمان و آزمایش ربات‌های خودآگاه مانند Ava مطرح می‌کند که منجر به پایانی تاریک می‌شود.

9.  I, Robot (2004)

VIKI  ابررایانه ای است که به شر تبدیل شده است که از داده های جمع آوری شده از سراسر جهان استفاده می کند و قدرت محاسباتی آن ربات های سراسر جهان را کنترل می کند. در این فیلم ، ربات ها همه جا هستند و قوانینی در سیستم آنها تعبیه شده است که ایمنی جامعه را تضمین می کند. اما با VIKI، آن قوانین دیگر ربات ها تحت فرمان نیستند. این فیلم در مورد احتمال وحشتناک تسلط هوش مصنوعی بر جهان و اینکه چگونه حتی قوانین وضع شده برای کنترل آنها می تواند نتیجه معکوس داشته باشد را به ارمغان می آورد.

10. Interstellar (2014)

Interstellar رویکردی کاملا متفاوت برای ارائه هوش مصنوعی در یک فیلم علمی تخیلی دارد. به جای اینکه آن را در جایگاه فیلم های رقابتی مانند HAL 9000 یا The Terminator قرار دهیم، جفت ربات به نام‌های TARS و CASE که در کمال تعجب شکلی به خود می‌گیرند که هیچ شباهتی به شکل محبوب انسان مانندی که در Star Wars و Star Trek دیده می‌شود، ندارد. این طراحی TARS و CASE نشان دهنده طرحی است که عملکرد را بالاتر از انسانیت قرار می دهد، و نشان دهنده امکانات بسیاری از طرح های پیچیده در رباتیک و هوش مصنوعی است.

11. Her(2013)

“Her” درباره مردی است که عاشق یک سیستم عامل هوشمند مصنوعی می شود. ما امروزه دستیارهای مجازی را در تلفن های هوشمند خود می بینیم، اما این فناوری به اندازه سیستم عامل هوشمند «سامانتا» در «Her» پیچیده نیست. دستیارهای صوتی مانند Siri و Google Assistant تنها قادر به انجام کارهای ساده مانند تنظیم زنگ هشدار یا ارسال پیامک به دوستان هستند، اما سامانتا یک مکالمه‌گر تأثیرگذار با تسلط شگفت‌انگیز بر زبان، عقل سلیم، احساسات است و قادر به انجام کارهای پیچیده مانند فیلتر کردن ایمیل ها و دانلود میلیون ها کتاب در کسری از ثانیه است. سیستم عامل بسیار پیشرفته ای مانند او می تواند از طریق تجربیات بیاموزد و تکامل یابد، چیزی که با سطح فناوری امروزی قابل دستیابی نیست. این فیلم نگاهی اجمالی به دستیارهای صوتی در آینده می دهد و چگونه می توانیم حتی عاشق آنها شویم.

12. A Beautiful Mind (2001)

«ذهن زیبا» جان نش، برنده جایزه نوبل اقتصاد را به تصویر می کشد. او به دلیل کمک هایش به نظریه بازی یا همان نظریه اقتصادی معروف است که منجر به پیشرفت هایی در زمینه اقتصاد شد. کار او به شدت در علوم کامپیوتر مورد استفاده قرار گرفته است. در این فیلم ببینید که چگونه تئوری بازی ها به آرامی در حال کشف شدن است و اهمیت آن را نه فقط در دنیای ریاضی، بلکه در زندگی روزمره کشف کنید.

13. Chappie (2015)

چاپی به نویسندگی و کارگردانی نیل بلومکمپ و تری تاچل که در سال 2015 منتشر شد، یک فیلم علمی تخیلی آمریکایی است. داستان فیلم کاملاً در آینده است که در آن قانون و نظم توسط روبات‌های پلیس حفظ می‌شود. اما زمانی که Chappie یک ربات پلیس دزدیده می‌شود و در نهایت با توانایی‌های جدیدی برنامه‌ریزی می‌شود تا احساسات خود را نشان دهد و نظرات خود را بگوید، فیلم تغییری پیدا می‌کند. پس از تغییر، چاپی شروع به نشان دادن عادات مختلف می کند که در آنجا شروع به مبارزه با فساد در جامعه می کند. با این حال، این مورد پسند همه نیست و سؤالات زیادی ایجاد می شود.

14. Automata (2014)

Automata به کارگردانی Gabe Ibáñez که در سال 2014 منتشر شد، یک فیلم علمی تخیلی اسپانیایی-بلغاری انگلیسی زبان است. Automata دوباره در آینده ای پیشرفته جریان دارد و فیلم حول محور جایی می چرخد که در حین تلاش برای بازسازی جهان، یک شرکت رباتیک سعی می کند ربات انسان نما، Pilgrim را بسازد. ربات ها  برای کمک به بشریت ساخته شده‌اند، اما وقتی به یکی از ربات‌ها توسط پلیس شلیک می‌شود، اوضاع تغییر می‌کند.

15. Oblivion (2013)

Oblivion به کارگردانی جوزف کوسینسکی و تهیه کنندگی پیتر چرنین است. این فیلم در سال 2077 اتفاق می‌افتد، یک فیلم اکشن ماجراجویی پسا آخرالزمانی آمریکایی است. فیلم در سال 2077 آغاز می شود که زمین در جنگ با فرازمینی ها ویران می شود. علاوه بر این، این جنگ باعث شده است که انسان ها به تایتان، بزرگترین قمر زحل، نقل مکان کنند. فیلم در حالی ادامه می‌یابد که یکی از تکنسین‌ها، به زمین بازگردانده می‌شود تا پهپادها را بازیابی کند و باید با باقی‌مانده‌های فرازمینی‌ها مبارزه کند.

گلدن مارت  پیشرو در زمینه فروش و بازاریابی و تبلیغات با هوش مصنوعی و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *