پزشکی, دسته بندی نشده

فواید و مضرات گیاهخواری

فواید و مضرات گیاهخواری

چه برای سلامتی، همبستگی با زندگی حیوانات یا به عنوان بخشی از مبارزه با گرمایش جهانی و آلودگی محیط زیست، درصد افرادی که رژیم غذایی آنها مبتنی بر سبزیجات و پروتئین غیر حیوانی است به سرعت در حال افزایش است. در قرن بیست و یکم گیاهخواری معمولاً با حفظ محیط زیست و گونه هایی که در کره زمین زندگی می کنند همراه است، بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از افرادی که از این نوع رژیم غذایی پیروی می کنند، فعالان ضد حیوان آزاری یا آلودگی هستند که بر روی زمین تأثیر می گذارد. ولی باید دید این انتخاب منحصر به فرد است و یا دارای معایبی نیز می باشد . ما در این مقاله فواید و مضرات گیاهخواری را شرح میدهیم.

تاثیر گیاهخواری در جهان

در اتحادیه اروپا، ایالات متحده و چندین کشور آسیایی، قوانینی در مورد پرورش و کشتار حیوانات وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که در زنجیره تولید گوشت، بدون آزار زندگی کنندو بدون رنج بمیرند.با این حال، بسیاری از این حیوانات، مانند گاو و خوک، زمانی که به کشتارگاه برده می‌شوند، می‌توانند حس کنند و بسیاری از موادی که در آن لحظات در بدن خود آزاد می‌کنند، هنگام خوردن گوشت آنها بر سلامت بدن ما تأثیر می‌گذارد. دلایلی که در طول سال ها پیروان بیشتری به گیاهخواری اضافه می کند. ما در زیر مزایا و معایب رژیم گیاهخواری را به طور مفصل بیان میکنیم.

مزایای گیاهخواری

همانطور که نظرسنجی گالوپ نشان می دهد، تعداد فزاینده ای از جوانان در حال اتخاذ یک رژیم غذایی گیاهی هستند.

آنها ممکن است این کار را انجام دهند زیرا:

 • مزایای سلامتی را به همراه دارد
 • این گزینه از نظر زیست محیطی پایدارتر است
 • آنها نگران رفتار با حیوانات هستند
 • نوعی سبک زندگی مدرن است
 • برخی افراد نیز به دلایل مذهبی از گوشت و فرآورده های حیوانی اجتناب می کنند.
در زیر ما مزایای گیاهخواری را بیان میکنیم:

بهبود سلامت: افرادی که رژیم غذایی 100% گیاهی دارند و دارای تعادل مناسب تحت نظارت پرسنل پزشکی هستند، رژیم غذایی غنی از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها دارند که حتی می تواند عملکرد ورزشکاران را افزایش داده و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.

غذای طبیعی تر و کمتر فرآوری شده: غذای فرآوری شده یکی از آن بمب های ساعتی است که با توجه به کمبود مواد مغذی آن، در درازمدت عواقبی برای سلامتی ما به همراه دارد. برعکس، رژیم غذایی گیاهی منبع ثابتی از مواد مغذی است.

اثرات مثبت زیست محیطی: دامداری مدرن به جنگل زدایی و انتشار CO2 بیشتر و بیشتر نیاز دارد که یک دور باطل است. با جنگل زدایی ما عوامل اصلی ضد آلودگی هوا یعنی درختان را از معادله خارج می کنیم و آنها نمی توانند این CO2 را به اکسیژن تبدیل کنند.

وزن: بر اساس یک منبع معتبر متاآنالیز در سال 2016، تغییر به یک رژیم غذایی گیاهی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک کند.

کلسترول: یک بررسی سیستماتیک منبع معتبر منتشر شده در سال 2015 به این نتیجه رسید که افرادی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند احتمالاً سطح کلسترول پایین تری دارند.

سرطان: یک مطالعه منبع معتبر داده‌ها برای نزدیک به 70000 نفر شواهدی را نشان داد که میزان بروز سرطان در بین گیاه‌خواران کمتر از غیر گیاه‌خواران است. متخصصان توصیه کردند که یک رژیم غذایی بدون گوشت ممکن است تا حدی از سرطان محافظت کند.

دیابت: افرادی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند ممکن است کمتر به دیابت نوع 2 مبتلا شوند. یکی از دلایل این امر ممکن است مصرف بیشتر غلات کامل، میوه ها، سبزیجات، حبوبات و مغزها و مصرف کمتر چربی های ناسالم باشد.

البته قابل بیان است که این مزایا به طور خودکار زمانی اتفاق نمی‌افتد که شخص از خوردن گوشت دست بکشد. در کنار رژیم گیاهخواری، افراد باید مطمئن شوند که:

 • دریافت کالری مناسب
 • بر روی انواع میوه ها، سبزیجات و غلات کامل
 • مصرف غذاهای فرآوری شده
 • خودداری از چربی های ناسالم و شکر و نمک اضافه شده
 • ورزش زیاد
 • اجتناب از سیگار

مضرات گیاهخواری

انتخاب رژیم غذایی گیاهخواری بدان معنا نیست که صد درصد برای سلامتی مفید است  زیرا آنها محصولات حیوانی مصرف نمی کنند. قابل بیان است که  پیروی از رژیم گیاهخواری معایبی هم دارد.در اینجا خلاصه ای از مواردی است که باید از آنها آگاه باشید و مضراتی که باید در مورد رژیم گیاهخواری بدانید.

امکان عدم تعادل در رژیم غذایی: انتقال از یک رژیم غذایی غنی از پروتئین حیوانی به رژیم غذایی 100% مبتنی بر غذاهای گیاهی باید به تدریج و تحت نظارت یک متخصص بهداشت انجام شود. در غیر این صورت، افراد ممکن است اشتباهاتی را مرتکب شوند، مثلاً پروتئین های گیاهی را در رژیم غذایی خود قرار نداده و به طور کامل بر پایه سبزیجات و میوه ها قرار دهند که می تواند عواقب جدی برای سلامتی آنها داشته باشد.

تغییرات در پویایی اجتماعی: یک گیاهخوار باید درک کند که تا به حال، اکثر مردم محصولات حیوانی می خورند، بنابراین سازگاری با رژیم غذایی گیاهی نه تنها باید در سطح فردی انجام شود، بلکه بر پویایی اجتماعی ما نیز تأثیر می گذارد. خوب است که به خانواده و دوستان خود از تغییری که قصد ایجاد آن را دارید اطلاع دهید و درک کنید که همیشه بهترین درک یا پیشنهاد غذا برای رژیم های گیاهخواری وجود نخواهد داشت.

از دست دادن قدرت و تمرکز عضلات: از دست دادن قدرت و تمرکز عضلات به دلیل کمبود پروتئین و اسیدهای آمینه ضروری .کاهش اسید آمینه ضروری می تواند منجر به کاهش توده عضلانی، کاهش ارزش کالری، مشکلات پوست و مو و کاهش تمرکز و توانایی تفکر شود. بنابراین، اگر سبک زندگی گیاهخواری دارید، حتما پروتئین و لیزین لازم را با هم مصرف کنید.

کاهش ایمنی به دلیل کمبود روی: روی در بدن برای تقویت ایمنی عمل می کند. غذاهایی که حاوی مقدار زیادی روی هستند، گوشت گاو و گوسفند هستند، بنابراین اگر گیاهخوار هستید و در رژیم غذایی خود کمبود روی دارید، احتمالاً احساس خستگی یا اختلالات چشایی خواهید داشت.

خطر ابتلا به پوکی استخوان به دلیل کمبود ویتامین D: کمبود ویتامین D جذب کلسیم در بدن را کاهش می دهد و منجر به کاهش تراکم استخوان و به مرور زمان افزایش خطر پوکی استخوان می شود. ویتامین D در غذاهای حیوانی به وفور یافت می شود، اما قارچ نیز در غذاهای رژیمی گنجانده شده است، بنابراین مصرف قارچ برای گیاهخواران ضروری است.علاوه بر این، سبک زندگی گیاهخواری منجر به کاهش کلسیم می شود، اما تصور می شود که خوردن جلبک دریایی می تواند مقدار مورد نیاز روز را تامین کند.

کم خونی به دلیل کمبود ویتامین B12: ویتامین B12 در غذاهای دریایی و جگر به وفور یافت می شود. کاهش مصرف ویتامین B12 می تواند منجر به کم خونی شود.از غذاهای غنی از ویتامین B12 گیاهی می توان جلبک دریایی را نام برد.

آیا رژیم گیاهخواری بی خطر است؟

خطرات مرتبط با پیروی از رژیم گیاهخواری کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین B-12 و اسیدهای چرب امگا-3 را باعث می شوذ. شما  می توانید گیاهخوار باشید و رژیمی داشته باشید که تماماً از کیک ،میان وعده، سیب زمینی سرخ کرده و میلک شیک تشکیل شده است که ارزش غذایی کمی دارند. در نتیجه، برای سلامتی ما این نوع گیاهخواری به جای مفید بودن بیشتر مضر است.

گیاهخواری برای زنان بارداری و برای کودکان

زنان باردار و مادران شیرده می توانند مواد مغذی مورد نیاز خود را از رژیم گیاهخواری دریافت کنندو هیچ ضرری برای مادر و جنین نخواهد داشت. در مورد بچه ها هم همینطور است.و آنها نیز میتوانند با رژیم غذایی درست و گنجاندن تمام ویتامین ها در وعده های روزانه گیاهخوار باشند و رشد کافی و ویتامین لازم را دریافت کنند.اگر از رژیم گیاهخواری پیروی می کنید و باردار، شیرده یا کودک هستید، ممکن است نیاز به مکمل ویتامین B-12، ویتامین D اضافی داشته باشید. آهن اضافی، اسید فولیک و امگا-3 نیز ممکن است مفید باشد.

چگونه گیاهخوار شویم

تاریخ را تعیین کنید یا نکنید

می‌توانید تقویم خود را با تاریخی که رژیم گیاهخواری خود را شروع می‌کنید علامت بزنید. یا ممکن است تصمیم بگیرید که با رویکردی تدریجی تر بروید.شاید بهترین کار این باشد که ابتدا گوشت قرمز، سپس مرغ و سپس ماهی را کنار بگذارید. همچنین می توانید روزهای خاصی از هفته را برای گیاهخواری انتخاب کنید، مانند تمرین دوشنبه های بدون گوشت. با عادت کردن به پیروی از این رژیم، می توانید به آرامی روزهای بیشتری را اضافه کنید.

در برابر وسوسه مقاومت کنید

انواع مختلفی از رژیم گیاهخواری وجود دارد، بنابراین همیشه وضعیت همه یا هیچ نیست. گفتنی است، اگر به دلیل خاصی به دنبال اجتناب از برخی غذاها هستید، ممکن است با گشت و گذار در فروشگاه مواد غذایی به دنبال جایگزین های خوشمزه باشید.شما می توانید همبرگرهای گیاهی، ناگت های “مرغ” و انواع جایگزین های گوشتی را پیدا کنید. رویکرد دیگر این است که به جای تمرکز بر روی چیزهایی که نمی توانید بخورید، روی امتحان کردن غذاهای گیاهی جدید تمرکز کنید. سبزیجات جدید، روش های آماده سازی و جایگزین های گوشت را امتحان کنید. ممکن است طعم هایی را کشف کنید که نمی دانستید دوست دارید.

مواد را عوض کنید

هنوز هم ممکن است بتوانید بسیاری از دستور العمل های مورد علاقه خود را با طعم های گیاهی یا وگان بپزید. اغلب، می توانید پروتئین اصلی را با یک منبع گیاهی مانند توفو یا تمپه جایگزین کنید. اگر دستور غذا حاوی آبگوشت حیوانی است، می توانید به جای آن از آب سبزیجات استفاده کنید. اگر از لبنیات اجتناب می کنید، شیر غیر لبنی مانند بادام یا سویا را امتحان کنید.

گلدن مارت تولید کننده مرغوب ترین و ارگانیک ترین محصولات غذایی گیاهخواران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *