تکنولوژی

هوش مصنوعی و کمک به مشاغل پرخطر

امروزه بسیاری از مردم نگران از دست دادن شغل خود به خاطر یک ربات هستند. با این حال، هوش مصنوعی و روباتیک در واقع می توانند با خودکار کردن وظایف پرخطر، مشاغل را ایمن تر کنند. استفاده استراتژیک از هوش مصنوعی در زمینه های شغلی خطرناک می تواند میزان آسیب ها و بیماری های ناشی از کار را کاهش دهد. کارمندان می توانند در محل کار با همکاران هوش مصنوعی خود ایمن تر، سالم تر و راحت تر بمانند. دنیا پر از مشاغل تهدید کننده زندگی است. زمانی بود که انسان‌ها خطر را می‌پذیرفتند و اعتماد می‌کردند که آموزش‌هایی که دریافت می‌کردند آنها را از آسیب محافظت می‌کرد. با این حال، روند رو به رشدی در استفاده از روبات ها برای انجام کارهایی وجود دارد که می تواند به انسان آسیب برساند.

هوش مصنوعی و کاربردش در مشاغل پرخطر

همانطور که بالا گفته شد هوش مصنوعی کاربردهای زیادی برای ایمن کردن محیط کار دارد و میتوان از قابلیت های رو به افزایشش برای مشاغل خطرناک استفاده های زیادی برد تا آسیب به کارگران کاهش یابد و به صفر برسد.درزیر ما لیست مشاغل پرخطری که هوش مصنوعی میتواند به کمکش بیاید را برایتان شرح میدهیم.

معدن و عملیات خودروهای زیرزمینی

مشاغل معدنی مدت هاست که جزو خطرناک ترین ها در جهان بوده است. افراد در این زمینه با خطراتی مانند آلودگی هوا، مواد شیمیایی، ریزش تونل و حوادث ماشین آلات مواجه هستند. معدنچیان در معرض خطر فوق العاده بالایی برای ابتلا به پنوموکونیوز، یک بیماری ریوی ناشی از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار قابل تنفس هستند. می تواند با قرار گرفتن در معرض اگزوز موتور دیزل، مانند آنچه که توسط ماشین آلات معدن ایجاد می شود، بدتر شود.

ربات ها می توانند این خطر را با تصاحب بسیاری از مشاغل پرخطر کاهش دهند. کارگران معدن به جای کار در تونل ها، می توانند از راه دور ربات ها را از یک محیط امن کنترل کنند. ربات‌ها می‌توانند به روش‌های مختلف، از جمله حفاری خودکار، وسایل نقلیه خودران و فناوری‌های نظارت بر ایمنی هوش مصنوعی، در کار کمک کنند.به عنوان مثال، پهپادهای خودران می توانند در تونل های استخراج معادن برای نظارت بر کیفیت هوا و آلودگی گشت زنی کنند. اگر خطرات موجود در هوا از یک آستانه ایمنی خاص فراتر رود، کارکنان می توانند از منطقه تخلیه شوند. به طور مشابه، فناوری خودران هوش مصنوعی می‌تواند برای وسایل نقلیه ماینینگ برای انجام کارهای دستی پرخطر به کار رود. بیل‌های رباتیک مستقل و ماشین‌های حفاری سنگ در حال حاضر دقیقاً برای این هدف در حال توسعه هستند.

رانندگی کامیون های تجاری

در سال های اخیر، پیشرفت های فناوری وسایل نقلیه خودران، کامیون های بدون راننده را به یک امکان واقعی تبدیل کرده است. رانندگی با کامیون یکی از خطرناک ترین مشاغل در ایالات متحده است که به دلیل زمان طولانی رانندگان در جاده ها می گذرد. آنها به طور طبیعی با خطر بالاتر از حد متوسط در تصادف با وسیله نقلیه موتوری مواجه هستند و اغلب مجبورند در شرایط نامساعد رانندگی کنند.فناوری وسایل نقلیه خودران می تواند نیاز به به خطر انداختن ایمنی رانندگان را کاهش دهد یا حذف کند. بیشتر زمانی که رانندگان کامیون در جاده ها می گذرانند، رانندگی در بزرگراه ها است . با این حال، پیچیده ترین بخش سفر معمولاً شامل پیمایش ترافیک بیشتر و دور زدن پارکینگ‌ها و جایگاه‌های بارگیری است.

هوش مصنوعی ممکن است به زودی بتواند اکثر ساعات جاده را خودکار کند و به رانندگان کامیون اجازه دهد تا چند مایل آخر را کنترل کنند. این امر زمان سپری کردن رانندگان در جاده و مسافتی که باید طی کنند را کاهش می دهد و خطراتی را که با آن روبرو هستند کاهش می دهد. شرکت‌های متعددی در تلاش هستند تا کامیون‌های خودران را به واقعیت تبدیل کنند. به عنوان مثال، توسعه دهنده TuSimple با موفقیت آزمایش رانندگی بدون راننده برنامه کامیون خودران خود را در سال 2021 به پایان رساند.

آب و برق و نگهداری انرژی

افراد شاغل در صنعت برق و انرژی با خطرات زیادی در محل کار از جمله برق گرفتگی و سقوط مواجه هستند. خودکار کردن این مشاغل ممکن است دشوار باشد زیرا معمولاً به مهارت و سازگاری بالایی نیاز دارند. با این حال، هنوز راه‌هایی وجود دارد که هوش مصنوعی می‌تواند ایمنی کارمندان شرکت‌های برق و انرژی را بهبود بخشد.

برای مثال، شرکت‌های خدمات شهری می‌توانند خطری را که کارکنان در معرض استفاده از تعمیر و نگهداری پیش‌بینی دقیق‌تر قرار می‌گیرند، کاهش دهند. با کمک ابزارهای دیجیتالی مجهز به هوش مصنوعی، می‌توانند شبکه‌های برق را از نزدیک زیر نظر بگیرند تا دقیقاً کجا و چه زمانی توجه لازم باشد. تعمیر و نگهداری پیش بینی به پرسنل اجازه می دهد تا تلاش خود را فقط بر روی نقاطی از شبکه متمرکز کنند که بیشتر به توجه نیاز دارند.

تکنسین های تعمیر و نگهداری می توانند از فناوری های هوش مصنوعی برای بازرسی تیرهای برق استفاده کنند و تعداد کارهای دستی را که باید انجام دهند به حداقل برسانند. این امر احتمال صدمات ناشی از حوادث الکتریکی را کاهش می دهد.

ربات های هوش مصنوعی حتی می توانند در نقش های تعمیر و نگهداری ابزار کمک کنند. توسعه دهندگان متعددی در سراسر جهان روی ربات هایی کار می کنند که می توانند خطوط برق فشار قوی را به صورت مستقل یا از طریق کنترل از راه دور بازرسی کنند. این ربات‌ها با استفاده از دوربین‌ها و حسگرها برای جستجوی مشکلات در امتداد خطوط برق می‌چرخند. در همین حال، تکنسین های تعمیر و نگهداری انسانی می توانند با خیال راحت داده ها و تصاویر را از روی زمین بررسی کنند.

جوشکاری

جوشکاری یکی از رایج ترین کاربردهای روباتیک است. ربات ها با دقت، تکرارپذیری و حرکات کنترل شده برای اتوماسیون جوشکاری ایده آل هستند. آنها همچنین به دلیل خطرات مرتبط با آن برای جوشکاری ایده آل هستند. جوشکاری به دلیل سر و صدا، گرما، دود و نور UV می تواند برای کارگران ناامن باشد. بسیاری از فلزات زمانی که ذوب می شوند بخارهای سمی تولید می کنند، به خصوص اگر حاوی سرب باشند. دودهای سمی نه تنها هنگام استنشاق ناخوشایند هستند، بلکه می توانند باعث تعدادی از مشکلات سلامتی جدی شوند. صدای زیاد جوشکاری ممکن است باعث کاهش شنوایی در جوشکارها شود. در حالی که گرمای تولید شده در حین جوشکاری می تواند باعث سوختگی شدید یا فرسودگی حرارتی شود اگر جوشکار برای مدت طولانی در معرض آن قرار گیرد. نور فرابنفش تولید شده در حین جوشکاری قوس الکتریکی می تواند مشکلات چشمی جدی مانند تابش نور قوس الکتریکی ایجاد کند.

ربات‌های جوشکار قادر به مقابله با تمام خطرات جوشکاری هستند. دود، نویز، گرما و نور UV باعث کاهش سرعت جوش موتومن MA1400 نمی شود. پیاده‌سازی سلول‌های جوش روباتیک تضمین می‌کند که کارگران در هنگام کار FANUC Arcmate 120ic از خطرات جوش محافظت می‌شوند. علاوه بر این، ربات‌های مفصلی به تجهیزات حفاظتی مورد نیاز جوشکاران دستی نیاز ندارند و شرکت‌ها را از هزینه تجهیزات اضافی صرفه‌جویی می‌کند.

رویه های پزشکی پرخطر

جراحان یکی از خطرناک ترین مشاغل دنیا را دارند. در حالی که ممکن است خود جراحان در حین کار در معرض خطر فوری نباشند، به دلیل ماهیت حساس جراحی، کار آنها پرخطر است. اگر کادر پزشکی مرتکب اشتباهی شوند، می تواند فوراً بر سلامت بیمار تأثیر منفی بگذارد.

ربات ها و هوش مصنوعی می توانند در اتاق عمل پشتیبانی ارائه دهند، نتایج بیمار را بهبود بخشند و خطرات را کاهش دهند. هر دوی این فناوری‌ها در حال حاضر در بیمارستان‌های سراسر جهان استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، کمک رباتیک، حوادث عوارض تهدید کننده زندگی را به 0٪ تا 2٪ در جراحی های دستگاه گوارش کاهش داد.

ربات های مجهز به هوش مصنوعی می توانند با انجام کارهای جراحی با دقت بالا به پزشکان کمک کنند. ربات‌های جراحی حتی ممکن است به پزشکان اجازه دهند تا از راه دور بر روش‌ها نظارت کنند. این امر به مردم امکان می دهد تا جراحی های ایمن و با دقت بالا را از پزشکان دریافت کنند.در هر کجای دنیا علاوه بر این، هوش مصنوعی می‌تواند به جراحان در پیش‌بینی عوارض پس از عمل و شناسایی عوامل خطر بیمار با تجزیه و تحلیل داده‌های پزشکی کمک کند.

کشاورزی

مشاغل در کشاورزی اغلب شامل کار با ماشین آلات بزرگ، کار با حیوانات و بیرون رفتن در شرایط نامساعد آب و هوایی، مانند دمای بالا است. ربات های مجهز به هوش مصنوعی می توانند با خودکارسازی مشاغل پرخطر صنعت کشاورزی را ایمن تر کنند. این همچنین به رفع کمبود نیروی کار در نقش های کشاورزی کمک می کند.

دانشجویان دانشگاه موناش استرالیا یک ربات هوش مصنوعی ابداع کرده اند که می تواند به طور مستقل سیب ها را برداشت کند. این ربات از دید دوربین برای تشخیص رسیده بودن سیب استفاده می کند. این دستگاه از یک گیره نرم روباتیک برای چیدن سیب‌ها از باغ‌ها با سرعت یک سیب در هر هفت ثانیه استفاده می‌کند. ربات‌هایی مانند این می‌توانند کارگران مزرعه را از نور خورشید و گرما دور نگه دارند و قرار گرفتن در معرض آفتاب سوختگی، گرمازدگی و سایر بیماری‌های مرتبط با دما را کاهش دهند.این نوع ربات فقط برای چیدن سیب نیست  همین فناوری می تواند برای برداشت تقریباً هر نوع محصولی اعمال شود. وجود یک ربات در اطراف برای پوشش کمبود نیروی کار نیز فشار را بر تیم های کم کار کاهش می دهد. این می تواند بیشتر احتمال آسیب دیدگی و استرس محل کار را کاهش دهد.

آتش نشانی

دود و شعله‌های آتش می‌توانند حتی باتجربه‌ترین آتش‌نشان‌ها را پس از قرار گرفتن در داخل ساختمانی که در آتش می‌سوزد، حرکت را تقریباً غیرممکن کند. با این حال، اخیراً توسعه‌ای به نام SmokeBot وجود دارد که خدمه می‌توانند برای نظارت بر پیشرفت آتش‌سوزی و آسیب‌های ناشی از آن به سازه‌های شعله‌ور بفرستند.چیزی که SmokeBot را از دیگر ربات‌های آماده آتش متمایز می‌کند این است که نقشه‌های داخلی ایجاد می‌کند که آتش‌نشانان می‌توانند بعداً برای یافتن راه خود در اطراف ساختمان از آن استفاده کنند. این شاهکار نقشه برداری را با ترکیبی از پیوست ها از جمله دوربین حرارتی و حسگرهای گاز انجام می دهد.

نیروی دریایی ایالات متحده یک ربات آتش نشان نیز دارد که شعله های آتش کشتی ها را خاموش می کند. آن قطعه از تجهیزات دارای بازوهایی است که می تواند درها را باز کند یا از شیلنگ ها برای مبارزه و کنترل آتش استفاده کند.

پاکسازی سایت هسته ای

صنعت انرژی هسته‌ای پر از خطرات برای انسان است، اما اغلب به دنبال راه‌هایی برای قرار دادن ربات‌ها در معرض آسیب احتمالی است.سلافیلد یک نیروگاه هسته ای در انگلستان است که پردازش مجدد سوخت هسته ای و از کار انداختن هسته ای را انجام می دهد. یک نقطه داغ وجود دارد که به طور محلی به نام “D-Bay” شناخته می شود که در دهه 1970 به عنوان مخزن لجن رادیواکتیو عمل کرد. لجن محصول فرعی سوخت هسته ای در حال پوسیدگی و سایر زباله ها است – و سلافیلد معادل 35 کامیون میکسر بتن دارد.پس از یک دهه برنامه ریزی، مقامات سلافیلد و شرکای آنها آماده بودند تا از روبات هایی استفاده کنند که مواد خطرناک را با بازوهای نصب شده روی جرثقیل های سقفی می مکند.

ابزار دیگری می تواند به جرثقیل متصل شود و تکه های بزرگ زباله را به قطعات کوچکتر خرد کند. اپراتورها در حین مانور دادن روبات ها پشت دیوار محافظت می شوند.شرکت Shadow Robot همچنین یک محصول سفارشی از راه دور دارد که از فناوری نوآورانه برای کمک به تغییر کار در محیط های رادیواکتیو از طریق کنترل از راه دور در جعبه های آلفا استفاده می کند.

ربات‌ها همچنین به فرآیند پاکسازی فوکوشیما کمک می‌کنند، یک نیروگاه هسته‌ای در ژاپن که در سال 2011 در اثر زلزله و سونامی ویران شد. یکی از ربات‌ها به نام سان‌فیش به یافتن سوخت گمشده در داخل یک کشتی مهار رادیواکتیو کمک کرد. چندین ربات دیگر نمی‌توانند این تشعشعات را کنترل کنند، اما سان‌فیش به مهندسان کمک می‌کند تا یاد بگیرند که چگونه ربات‌های دیگری بسازند تا در مقابله با عواقب آن کمک کنند.

نجات قربانیان بلایای مربوط به برف با ربات

بارش برف یک اتفاق رایج است که می تواند کشنده باشد ،به خصوص زمانی که بهمن اتفاق می افتد. محققان سال‌ها روی روش‌های استفاده از ربات‌ها برای نجات در برف تحقیق کرده‌اند و به روش‌هایی پیوسته بهبود یافته‌اند.در دانشگاه بولونیا، پروژه‌ای برای افزایش کمک‌های اضطراری با تسهیل ربات برای قربانیان گرفتار برف در حال انجام است. یکی از روش ها از هواپیماهای بدون سرنشین و رادار برای یافتن افراد در مضیقه استفاده می کند. تیمی که بر روی این ابتکار کار می کند معتقد است که نتایج باعث نجات جان افراد بیشتر و تجهیز بهتر امدادگران برای یافتن افراد سریعتر از آنچه در غیر این صورت بود می شود.

بازرسی خطوط لوله و مخزن سوخت

بازرسان خطوط لوله در جلوگیری از نشت نفت نقش بسزایی دارند و با محیط های تنگناهراسی و سایر خطرات مرتبط با شغل مقابله می کنند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که حتی زمانی که بررسی‌های خط لوله انجام می‌شود، این ارزیابی‌ها اغلب در تشخیص مشکلات شکست می‌خورند. در موارد دیگر، مشکلات به طور دقیق گزارش نمی شوند. این کاستی‌ها باعث افزایش درخواست‌ها برای بهبود روش‌شناسی و فناوری بازرسی خطوط لوله شده است.روش‌های قبلی برای بازرسی خطوط لوله شامل ارسال آب تحت فشار به داخل برای آزمایش استحکام آنها یا حفاری در زمین برای انجام آزمایش‌های نقطه‌ای بود. اما از چند سال پیش، شرکتی به نام دیاکونت به عنوان یکی از اولین شرکت‌هایی که روبات‌هایی را به داخل خطوط لوله فرستاد تا نگاهی بیندازند.

بلند کردن اجسام سنگین

ربات‌های بالابر معمولاً برای بلند کردن اجسامی که برای انسان غیرممکن است، مانند اتومبیل، استفاده می‌شوند. با این حال، حتی اشیایی که انسان قادر به بلند کردن آنها است، در صورت انجام مکرر می تواند خطرناک باشد. بلند کردن جعبه‌ها، قطعات بزرگ یا بارگیری اقلام روی پالت‌ها ممکن است با کار دستی امکان‌پذیر باشد، اما زمانی که بارها و بارها انجام شود می‌تواند منجر به آسیب‌های استرسی شود. خوشبختانه، بسیاری از شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند که مشاغل سبک و متوسط خود را در کنار کارهای سنگین با روبات‌ها خودکار کنند ربات می تواند به طور معمول جعبه ها را به سرعت بلند کند و کارگران را از این کار کمر شکن راحت کند.

کار ریخته گری

کار ریخته گری اغلب شامل کاربردهایی مانند ریخته گری قالب، ریخته گری قالب و آهنگری است. ریخته گری ها به خاطر محیط های گرم و پر گرد و غبارشان که آنها را برای انسان خطرناک می کند، شناخته شده اند. ربات های ریخته گری برای مدیریت شرایط خصمانه ریخته گری ها طراحی شده اند. آنها برای مقاومت در برابر دماهای شدید و جلوگیری از خرابی عملیات مقاوم در برابر حرارت هستند. ABB 4400-60 قادر است ریخته گری را خودکار کند و کارگران را از خطرات کار با مواد مذاب دور کند.

گلدن مارت  پیشرو در زمینه فروش و بازاریابی و تبلیغات با هوش مصنوعی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *