راز های تجارت

برند مینو ،هر آنچه در باره اش باید بدانید

مینو، از قدیمی ترین برند ها در ایران می باشد و با محصولات لذیذ و خوشمزه نوستالژی برای همه ماست . این برند با محصولات پرطرفدارش خاطرات کودکی مارا ساخته است. گروه صنعتی مینو به عنوان یک مجموعه تولیدکننده انواع مواد غذایی، دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی در سال ۱۳۳۸ شمسی و توسط علی خسروشاهی (یکی از اعضای خانواده خسروشاهی) با تاسیس شرکت سهامی خاص خوراک ایران پایه گذاری شد.در این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره این این برند خاطره انگیز و خوشمزه بدانید.

تاریخچه مینو

مینو نام برندی میباشد که در سال 1338 توسط علی خسروشاهی ار اعضای خانواده خسروشاهی تأسیس شد .گروه صنعتی مینو فعالیتش را در زمینه تولید در 16 آبان 1338 سال با تأسیس شرکت صنعتی پارس مینو آغاز کرد. موسس مینو نام برندش را از نام دخترش گرفته است. این هلدینگ در حال حاضر نیز در کشور فعالیت میکند و در حال کار و تولید می باشد اکثر تولیدات این گروه صنعتی انواع بیسکوئیت، شکلات، دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی میباشد.

تا سال 1357 و قبل از انقلاب اسلامی مدیریت کارخانه در اختیار علی خسروشاهی و حسن خسروشاهی و خانواده آنها بود ولی شایان ذکر است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، این هدلینگ و برند بعد از مصادره اموال و کالاها به سازمان ملی صنعت منتقل شد. علی و حسن خسروشاهی بعد از اینکه نتوانستند کارخانه های خود را باز پس بگیرند ایران را ترک کرده و به کانادا مهاجرت میکنند. باید بیان کنیم که گروه صنعتی مینو در حال حاضر به صورت هلدینگ زیر نظر شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان که متشکل از 12 شرکت حقوقی مجزا می باشد اداره می شود. همچنین این برند تا سال 1389، 51 درصد از سهامش به شرکت اقتصادی و خوداتکایی آزادگان واگذار شد.

در ادامه باید بگوییم که در سالهای 1355 تا 1356 خطوط تولید بیسکویت خرمدره از شاخه های گروه صنعتی مینو که یکی از بزرگترین خطوط تولید بیسکویت در جهان بود به بهره برداری رسید. در جریان این تاسیس و بهره برداری فاز جدید کارخانه های مینو تعداد کارکنان به 1900 نفر و تعداد تکنسین ها و مهندسان به 200 نفر رسید .در نتیجه برای کیفیت بهتر زندگی کارکنان این گروه صنعتی و بهبود شرایط آنان مناطق مسکونی و سایر امکانات مسکونی در اختیار کارکنان و کارکنان قرار گرفته بود. در ادامه موسس و بیناینگذار گروه صنعتی مینو علی خسرو شاهی اقدام به تاسیس موسسه خیریه در خرمده کرد .همچنین ایشان برای بهبود بیشتر اوضاع اقدام به ساخت بیمارستان در خرمردره نمود و درصدد تکمیل این پروژه بود.

اولین محصول گروه صنعتی مینو «تافی» بود این محصول با نام «تافی کره ای سه ستاره» تولیدشد و بهد از تولید تافی مینو اقدام به تولید و ارائه ویفر به بازار نمود. همچنین شایان ذکر است که هدلینگ صنعتی مینو در دهه 1950 بعد از تأسیس کارخانه خرمدره مینو، به یکی از بزرگترین شرکت های صنایع غذایی خاورمیانه تبدیل شد. در سال 1357 سود این تولیدکننده بالغ بر 350 میلیون دلار برآورد شده است.

تولید اولین ها و برترین ها توسط مینو

گروه صنعتی مینو در سال 1341 کارخانه پارس را تاسیس و بهره برداری نمود .خسروشاهی با تحقیق و بررسی محصولات در اروپا اقدام به تولید محصولات جدیدی نمود، در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم.

1- ویفر

ویفراین محصول دلچسب و خوشمزه مینو در اواخر شهریور سال ۱۳۴۱ برای اولین بار به بازار ایران عرضه شد.در دهه 40 گروه صنعتی مینو با توسعه کارگاه‌ها، زمین‌های جدیدی خریداری کرد. سیاست این هدلینگ این بود کارخانجات خود را در مناطق و شهرهای دیگر احداث کند .در ادامه این روند با خرید زمین وسیع در خرمدره زنجان اقدام به تاسیس کارخانه مینو نمود.

2-آدامس

از دیگر محصولات مشهور و مورد علاقه گروه مینو آدامس میباشد . آدامس بادکنکی به بازار عرضه شد و بعد از آن تولید “آدامس شیک” نیز تولید گشت، همچنین تاسیس واحدهای تولید بیسکویت و شکلات در این گروه صنعتی انجام شد. تولید شکلات با برند مینو- تولید دو محصول به نام های کیت کت و اسمارتیز تحت لیسانس شرکت راونتری مکینتاش انگلستان نیز در ادامه به بهره برداری رسید. شرکت مینو با این اقدامات و سیاست ها توانست مقام اول را از نظر تولید و فروش شکلات در ایران کسب کند.

3-پفک

مشهورترین و دوست داشتنی ترین محصول مینو پفک نمکی میباشد . این خوراکی خوشمزه از دیر باز طرافداران بسیار داشته که تاکنون نیز ادامه دارد. علی خسروشاهی در سفرهایش به خارج از کشور مرتب در نمایشگاه ها و مغازه ها نمونه ی اجناس مختلف را جمع آوری می کرد و می چشید. در یکی از این امتحانات به محصولی برخورد که بعدا در ایران با نام پفک نمکی به بازار عرضه شد.جنسی که علی خسروشاهی به آن برخورده بود محصول شرکت آمریکایی بیاتریس فودز بود. حسن خسروشاهی در خصوص نام گذاری این محصول می گوید: در دوران کودکی با مادرم به قنادی مینا در ابتدای خیابان نادری می رفتیم. آن ها یک شیرینی داشتند به نام پفک که خیلی مورد علاقه من بود. محصولی که قرار بود تولید شود خیلی پف داشت و چون محصول شوری بود، من تصمیم گرفتم که اسم آن را پفک نمکی بگذارم و با عجله ی زیاد این اسم را ثبت کردم. در همین سال کارگاه بیسکوئیت سازی نیز راه اندازی شد.

شرکت صنعتی مینو در خرمرده

گروه صنعتی مینو در سال 1352 برنامه ریزی برای توسعه گروه صنعتی مینو را انجا داد و در ادامه این برنامه توسعه زمین فعلی شرکت صنعتی مینو خرمدره به همین منظور خریداری کرد. هدف خرید این قطعه به قصد ساخت یک شهرک بزرگ کارخانه بود و با ایجاد یک ساختمان آپارتمانی برای مهندسان و کارگران، بستری برای جذب و هدایت کارشناسان صنعت به روستایی که قبلاً کوچک بود ایجاد شد. با این اقدامات و توسعه های گروه مینو این ده کوچک به مرور زمان به لطف شرکت مینو تبدیل به شهر شد.

کارخانه مینو در شهر خرمدره در سال ۱۳۵۴ به بهره‌برداری رسید. همچنین باید بگوییم که اولین دستگاهی که از تهران به خرمدره انتقال داده شد دستگاه های تولید پفک نمکی بود و بدین ترتیب تولید در مینو خرمدره با محصول محبوب پفک نمکی آغاز شد. و پس از آن تولید آب نبات و تافی شروع شد. خطوط تولید بیسکوئیت خرمدره راه اندازی شد که از بزرگترین خطوط تولید بیسکویت در دنیا بود. و بعد از آن کیک اسفنجی پم پم تولید شد. در سال ۱۳۵۵ کارخانه ۲۰۰۰ نفر پرسنل داشت.

سیر تحول برند مشهور مینو بعد از انقلاب

گروه صنعتی مینو در سال 1359 و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران،بر اساس سیاست وقت توسط دولت مصادره شد و پس از آن مدیریت برند مینو به سازمان دولتی صنایع ملی ایران واگذار شد! علی خسروشاهی و حسن خسروشاهی بعد از ناامید از بازپس گیری کارخانجات خود ایران را به مقصد کانادا ترک کردند.

همچنین در سال 1362 نام شرکت از شرکت صنعتی پارس (سهام عام) به شرکت صنعتی پارس مینو (سهام عام) تغییر یافت. سیاست عدم تمرکز همچنان ادامه داشت و در طی آن برند مینو در سال 1385 شرکت صنایع غذایی مینو فارس را تاسیس نمود که اکتر محصولات آن تولید و فروش شکر مایع خرما، کنسانتره خرما، شیره خرما، شهد خرما، پودر شیره خرما بود .

آدامس های بدون قند مینو در سال 2008 در کارگاه های آن تولید شد. این آدامس هاس بدون قند با برند White به بازار عرضه شد. شایان ذکر است که خط تولید آدامس سفید بدون شکر یکی از بزرگترین و مجهزترین خطوط تولید آدامس در منطقه خاورمیانه است.

توسعه و نوآوری های گروه صنعتی مینو همچنان ادامه داشت و در طی آن در سال 2013، برند مینو شروع به ایجاد یک خط تولید شکلات مجهز کرد. برند مینو در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران در سال 1392 به عنوان یکی از 100 برند برتر ایران شناخته شد! برند مینو در حال حاضر در ایران با تولید انواع بیسکویت، شکلات، دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی در حال فعالیت است.

محصولات مینو

در زیر برخی محصولات مینو را شرح میدهیم که هر کدام دارای زیر شاخه های بیشماری می باشند.

 1. آبنبات
 2. آدامس
 3. پفک
 4. تافی
 5. شکلات
 6. ویفر
 7. بیسکوئیت
 8. رب
 9. کیک و شیرینی
 10. آب معدنی
 11. پودری و ژله
 12. شربت
 13. کراکر و چوب شور
 14. فراورده های خرما
 15. روغن
 16. کنسرو
 17. ترشی و شور
 18. عسل و مربا
 19. انواع لوازم آرایشی
 20. انواع لوازم بهداشتی و شوینده
 21. انواع مواد دارویی

شرکت های وابسته به  هلدینگ مینو

 1. شرکت صنعتی مینو خرمدره
 2. شرکت صنعتی پارس مینو
 3. شرکت قاسم ایران
 4. شرکت شوکوپارس
 5. شرکت مینو شرق، شرکت مینو فارس
 6. شرکت مینو کاسپین
 7. شرکت کشت و صنعت ماریان
 8. شرکت قند فسا
 9. شرکت آب معدنی رباط زاگرس
 10. شرکت بازرگانی پارس گستر مینو
 11. شرکت صادراتی پرسوئیس
 12. شرکت بسته‌بندی تندیس مینو
 13. شرکت فروشگاه‌های زنجیره ای پیوند (مینو مارت)

در هر جای دنیا که هستید،محصولات برند مینو را از گلدن مارت تهیه کنید.

گلدن مارت تنها پلتفرم بین المللی تبلیغات و بازاریابی و فروش و برندینگ پارسی زبانان همراه مطمئن شما در تجارت جهانی .

« شما هم میتوانید یکی از نمایندگان سوپرمارکت گلدن مارت در ایران ، اروپا ، آمریکا و یا کانادا باشید . »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *