راز های تجارت

برند ویتانا از آغاز تا امروز

ویتانا برند صنایع غذایی مشهور و شناخته در ایران می باشد.این برند اولین تولید کننده بیسکویت در ایران میباشد،ویتانا فعالیت خود را از سال 1332 شمسی توسط برادران تهرانچی در خیابان امیریه واقع در شهر تهران آغاز کردما ویتانا را با بیسکوئیت مادر می شناسیم . برادران تهرانچی ماشین آلات تولید بیسکویت را از آلمان و انگلیس وارد کرده و تولید مستمر بیسکویت  را در کارخانه خود آغاز کردند . باید بگوییم که  نخست این برند فعالیت خود را  در سال 1333 در یک کارگاه کوچک  آغاز کرد در ادامه توسعه پیدا کرد و بزرگ شد.در این مقاله  برند ویتانا را بهتر بشناسید.

تاریخچه

برادران تهرانچی در سال 1335 کارخانه ویتانا را در خیابان امیریه شهر تهران راه اندازی کردند.آنها از آلمان و بریتانیا دستگاه‌های بیسکویت‌سازی وارد کردند و تولید بیسکویت را در کارخانهٔ این شرکت آغاز نمودند.ویتانا نخست در سال‌های ۱۳۳۳ به صورت کارگاه کوچکی بود که بعدها بزرگ‌تر شد. بر پایه اسناد و مدارک سازمان ثبت شرکت‌ها، ویتانا نخستین تولیدکنندهٔ بیسکویت و نان صنعتی در ایران است. آن‌ها یک جمله معروف داشتند: «بیسکویت مادر باید به راحتی با دندان شکسته شود و با آب دهان نرم شود.»

کارخانه ویتانا بعد از انقلاب اسلامی ایران بنا به قانون وقت مصادره گردیده  و به شرکت سهامی البرز از زیر مجموعه‌های بنیاد پانزده خرداد واگذار شد. این کارخانه در سال ۱۳۸۷ به بخش خصوصی واگذار شد.ویتانا از سال ۱۳۸۷ با مالکیت بخش خصوصی به کار خود ادامه می‌دهد.

بنیانگذاران کارخانه

بنیانگذاربرند مینو رضا تهرانچی کارآفرین قدیمی ایران و برنده نشان امیرالضرب بود. از رضا تهرانچی به عنوان خالق بیسکویت مادر نام برده می‌شود. رضا تهرانچی در فروردین ۱۴۰۱ درگذشت.

ویتانا و خط های تولیدش

درحال حاضر محصولات کارخانه ویتانا در ۳ پردیس در حال تولید است.

پردیس یک

پردیس 1 برند مینو در کیلومتر ۷ بزرگراه فتح تهران واقع است. این مجموعه به عنوان قدیمی‌ترین بنای ویتانا با بیش از ۶۰ سال قدمت شناخته می شود. خطوط تولید متنوعی برای تولید انواع بیسکویت‌ها، نان‌سوخاری و ویفر در پردیس 1 قرار دارد.

پردیس دو

 پردیس دوم در شهرک صنعتی کاسپین قرار دارد. این مجموعه در ۴ فاز با زیربنای بالغ بر ۱۲۵۰۰۰ متر‌ مربع میباشد. لازم به ذکر است که در پردیس  دو از پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌شود و همچنین در آن محصولات بسیار متنوعی تولید میگردد دو محصول شاخص این پردیس انواع کوکی و تارت است.

پردیس سه

سومین پردیس از گروه صنعتی ویتانا در شهر لار استان فارس قرار دارد .نام این پردیس شیرین طعم می باشد. در این پردیس انواع بیسکوییت مادر تولید شده و زیر بنای آن در جدود 5000 متر مربع می باشد.

خاطر نشان می شویم که در فاز اول پردیس کاسپین در مجموع تولیدات ویتانا به بیش از ۱۹۰ تن در روز رسیده است که این عدد تقریباً افزایش ۱۰۰ درصدی تولید را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.همچنین فروش ویتانا در سال 2018 در حدود ۲۰ میلیون دلار بوده است . جالب است بدانید که  پرفروش‌ترین محصولات ویتانا گروه بیسکویت‌مادر، ویفرهای کاراملی، کوکی و بیسکوتارت هستند.

گروه کوکی: این گروه محصولی باکیفیت‌ترین گروه محصول ویتانا است که در آن از مواد اولیه باکیفیت نظیر خمیر فندق و ‌پودر کاکائو نچرال استفاده می‌شود. بسته‌بندی و طراحی این محصول نیز بسیار با کیفیت و متمایز است.

گروه تارت: محصولاتی با طراحی منحصربه‌فرد و مزه‌ای به‌یادماندنی که با در نظر گرفتن مدت زمان اندک ورود به بازار طرفداران بی‌شماری را به سوی خود جذب کرده است. اما نکتۀ مهم و قابل توجه این است که از نظر مدیرعامل ویتانا کلیۀ محصولات تولیدی بااهمیت هستند.

برای ویتانا پیشرفت فقط در توسعۀ فیزیکی و راه‌اندازی خطوط جدید خلاصه نمی‌گردد. بلکه ویتانا بر این باور است که بایستی بتوانیم با محصولات این شرکت در رشد و تعالی یک جامعه سالم بیشترین نقش را داشته باشیم.

راه‌اندازی فاز‌های جدید: با راه‌اندازی فازهای جدید پردیس کاسپین در سال آینده شاهد ورود انواع محصولات جدید از جمله انواع ویفرها، انواع محصولات کاکائویی، غذای کودک، نان، کیک و… خواهیم بود.

بیسکوییت مادر و رضا تهرانچی

رضا تهرانچی با تولید بیسکوییت معروف  و محبوب مادر از دهه 30 شمسی خدمت شگرفی به کودکان ایرانی کرده است.ایشان  در سال ۱۳۰۲ در کاشان متولد شد، تحصیلات ابتدایی خود را در شهر مشهد گذراند و همچنین تحصیلات متوسطه اش را در دارالفنون گذارنید.از همان جوانی با داشتن روحیه کارآفرینی و هوشش کلاس آموزش ماشین‌نویسی تاسیس کرد.

رضا تهرانچی در سال ۱۳۲۰ بعد از اخذ دیپلم دبیرستان در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال ۱۳۲۷ پس از دریافت دکترای دندانپزشکی، مطب خود را در چهارراه مختاری دایر کرد. تاثیر و علاقه رضا تهرانچی به از دکتر هاوزر آمریکایی، نویسنده کتاب روش‌های مختلف تغذیه و طول عمر باعص شد ایشان به حوزه تغذیه علاقه مند شوند.و نوعی بیسکوییت را بر طبق فرمول دکتر هاوزر تولید نمود.

تولید بیسکوئیت‌هایی از ملاس و جوانه گندم آغاز فعالیتش بود که در قنادی‌های مختلف امیریه و بهارستان به فروش می‌رسید. رضا تهرانچی بعد از اخذ وام ۳۰ هزار تومانی زمینی در جاده کرج خریداری کرد تا در سال ۱۳۳۲ کارخانه‌ای برای تولید انواع بیسکوئیت بنا کند. بیسکوئیت مادر، بیسکوئیت پتی‌بور و نان سوخاری ویتانا به عنوان تولیداتی مکانیزه، راهی بازار شدند.

در مرور زمان فرمول بیسکوئیت شکل گرفته و اماده شد و نکته جالب این است که هیچ کارخانه‌ای نمی‌توانست مانند آن را تولید کند. شعاراین بیسکوئیت «مهر مادر، شیر مادر، بیسکوئیت مادر» است  و بیسکوئیت مادر یک مکمل کامل غذایی بود که پیشنهاد می‌شد همهٔ افراد مصرف کنند. و جالب است بدانید که پزشکان کودک به مادران توصیه می‌کردند از شش ماهگی به همراه شیر به نوزادان خود بیسکویت مادر بدهند.

همچنین اولین کارخانه و برندی که روی بیسـکوئیت‌هایش تاریخ مصرف می‌گذاشت ویتانا بود. همچنین تهرانچی موسسه استاندارد را قانع کرد تا درج تاریخ مصرف روی بسته‌های بیسکوئیت در شمار ضوابط استاندارد محصولات غذایی قرار گیرد.کارخانجات ویتانا، بعد از انقلاب اسلامی به بنیاد پانزده خرداد داده شد اما در سال ۱۳۸۷ به بخش خصوصی واگذار شد.

در پنجمین دوره جشنواره کارآفرینی امین‌الضرب اتاق بازرگانی تهران که در اسفند ۱۳۹۹ برگزار شد، لوح و نشان امین‌الضرب را به پاسداشت یک عمر فعالیت به رضا تهرانچی اهدا کردند . رضا تهرانچی در روز شنبه ششم فرودین ۱۴۰۱ درگذشت.

برندهای گروه صنعتی ویتانا

برندهای اصلی این مجموعه به شرح زیر است:

 1. ویتانا
 2. مادر
 3. نیکا
 4. لاکی
 5. دلاتو
 6. ریوا

برندهای فرعی آن نیز شامل :

 1. پانیکو
 2. تیویکا
 3. چایوتی
 4. تیست لند
 5. بایت

قابل بیان است که برند ویتانا موفق به دریافت تندیس زرین برند محبوب در سالهای متوالی گردیده است. شرکت ویتانا در سال 1394 در شهرک صنعتی کاسپین واقع در استان قزوین احداث مجموعه کارخانه های خود را در 4 فاز برای پیشبرد اهداف خود و توسعه هرچه بیشتر محصولاتش  آغاز کرده است . در حال حاضر 2 فاز آن درحال تولید محصولات جدید و دو فاز دیگر نیز در دست احداث میباشند.

محصولات ویتانا

 1. بیسکوییت پذیرایی
 2. جو پرک
 3. بیسکوییت کرم دار
 4. نان سوخاری
 5. بیسکوییت حاوی غلات
 6. شوکر اسکوئر
 7. کراکر و چوب شور
 8. کیک و کلوچه
 9. کوکی چند غله
 10. بیسکوییت مغزدار
 11. ویفر و بار
 12. بیسکوییت نرم و پتی بور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *