دانستنی های میوه ها

عوارض مصرف بیش از حد خرما چیست؟

عوارض خرما

یکی از مواد غذایی که افراد بسیار زیادی از آن استفاده می کنند خرما است. خرما دارای خاصیت های داروی فراوانی می باشد و همچنین برای سلامتی بدن بسیار کاربردی و مفید است. اگر خرما را بیش از حد مصرف کنید دیگر برای سلامتی مفید نیست بلکه به سلامتی شما آسیب می رساند. در این مطلب از گلدن مارت می خواهیم به عوارض خرما بپردازیم. اگر می خواهید با این ماده غذایی به صورت کامل آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مطلب “خرما چیست ؟” را مطالعه کنید.

عوارض مصرف بیش از حد خرما

  • باعث مشکلات شکمی می شود

همانطور که گفته شد این ماده غذایی برای سلامتی مفید است اما اگر به خرما سولفات اضافه شده به خرما دیگر مفید نیست و ممکن است برای بعضی افراد ضرر داشته باشد. امروزه رایج شده است که سولفات را برای نگهداری و همچنین از بین بردن باکتری ها به خرما های خشک اضافه می کنند. سولفات یک ترکیب شیمیایی است که برای بعضی افراد مضر می باشد. بعضی افراد به ماده سولفات حساسیت دارند و زمانی که خرمایی که دارای سولفات است، مصرف می کنند دچار درد های شکمی، نفخ و اسهال می شوند.

یکی از مواد معدنی خرما فیبر است که برای سیستم گوارشی بسیار مناسب می باشد اما اگر شما تا به الان فیبر کافی دریافت نکرده باشید با مصرف زیاد خرما فیبر بدنتان به طور بسیار ناگهانی افزایش پیدا می کند. زمانی که فیبر بدن انسان ها به طور ناگهانی افزایش پیدا کند باعث مشکلات شکمی و یبوست می شود.

  • یکی از عوارض خرما خارش و تحریک پوست است.

میوه های خشک از جمله خرما در بعضی مواقع باعث تحریک پوست می شوند. البته ناگفته نماند این عوارض خرما نیز مربوط به سولفات می باشد. معمولا جوش هایی که روی پوست به وجود می آیند به خاطر کپکهای روی میوه های خشک می باشد که یکی از این میوه های خشک خرما است.

  • مصرف زیاد خرما باعث اضافه وزن می شود.

این ماده غذایی دارای مقدار بسیار زیادی کالری و انرژی است.  یکی از مضرات خرما افزایش وزن است و دلیل آن به خاطر کالری و انرژی بسیار زیاد آن می باشد. هر گرم خرما حدودا دارای 2.8 کالری است و جز غذایی های با میزان انرژی متوسط می باشد. در نتیجه از مصرف بیش از حد این ماده غذایی دوری کنید.

  • این ماده غذایی ممکن است باعث عدم تحمل فروکتوز شود.

خرما دارای قند طبیعی می باشد و دلیل این شیرینی طبیعی فروکتوز است. بعضی از انسان ها در هضم این شیرینی طبیعی فروکتوز مشکل دارند که در صورت مصرف خرما دچار شرایطی به نام عدم تحمل فروکتوز می شوند. این مشکل ممکن است باعث نفخ و درد های شکمی شود.

  • روکش مومی روی خرما ضرر دارد.

خرما مانند میوه های دیگر با روکش مومی به بازار عرضه می شوند. روکش مومی باعث ظاهر بهتر و همچنین درخشان تر شدن میوه های می شوند و البته ناگفته نماند که باعث می شود میوه ها برای مدت زمان بیشتری تازه بمانند. خرما دارای درخشندگی است و این درخشندگی به دلیل روکش نفتی یا اسپری شیمیایی می باشد. این ماده ها با مصرف زیاد خرما و همچنین مصرف این نوع خرما ها در طولانی مدت باعث مشکلات شدید گوارشی می شود.

خرما صفوی

عوارض مصرف زیاد خرما بر روی سلامت دندان و میزان قند خون

خرما جز مواد غذایی شیرین می باشد و دارای طعم شیرینی است. به همین دلیل خرما بر روی میزان قند خون افراد تاثیر بسیار زیادی دارد. طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است خرما میزان قند خون را کم می کند و برای افرادی که دیابت دارند مناسب است. در نتیجه این ماده غذایی به درمان دیابت کمک می کند. دلیل این موضوع این است که خرما دارای قند طبیعی می باشد و همچنین میزان گلیسمی این ماده غذایی کم است.

در رابطه با عوارض خرما روی سلامت دندان ها تحقیقات زیاد و محکمی وجود ندارد. بهتر است قبل از مصرف بیش از حد خرما در رابطه با سلامت دندان های خود با پزشک متخصص مشورت نمایید.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد این ماده غذایی بسیار مفید است و خاصیت درمانی بسیار بالایی دارد. مواردی که در این مطلب گفته شد به این معنا نیست که از این ماده غذایی پرهیز کنید و اصلا استفاده نکنید. زمانی این مشکلات برای شما پیش می آید که خرما را بیش از حد مصرف کنید، به عنوان مثال بسیاری از افراد در یک روز بیشتر از ده خرما مصرف می کنند و این مقدار بسیار زیاد باعث می شود که خرما ضرر داشته باشد. در نتیجه شما باید در روز به مقدار متعادل از این ماده غذایی مصرف کنید تا به سلامتی شما آسیبی وارد نشود. پیشنهاد می کنیم در طول روز حتما دو یا سه عدد خرما مصرف کنید.

جالب ترین و جدیدترین اخبار و آموزش های تجاری، بازرگانی و بین المللی را تنها در مجله گروه بازرگانی گلدن مارت دنبال کنید.

1 دیدگاه در “عوارض مصرف بیش از حد خرما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *