واژه ها و اصطلاحات تجاری

انواع استراتژی برای بازاریابی و فروش کسب و کار شما

بازاریابی

یکی از بهترین جایگاه های شغلی در سایر کشورها، شغل بازاریابی و فروش است. دانستن الفبای بازاریابی و فروش چه برای افرادی که به دنبال یک شغل مناسب هستند ضروری است و چه برای صاحبان کسب و کار. افرادی که صاحب کسب و کار هستند، برای اینکه فروش خود را افزایش دهند، لازم است که با استراتژی های بازاریابی آشنا شوند. پس با ما در مجله گلدن مارت همراه شوید تا نحوه صحیح بازاریابی را بیاموزید.

بازاریابی چیست؟

 بازاریابی به فعالیت هایی اطلاق می شود که یک شرکت برای ترویج خرید یا فروش یک محصول یا خدمات انجام می دهد.  بازاریابی شامل تبلیغات، فروش و ارائه محصولات به مصرف کنندگان یا سایر مشاغل است.  برخی از بازاریابی ها توسط شرکت های وابسته به نمایندگی از یک شرکت انجام می شود.

متخصصانی که در بخش بازاریابی و تبلیغات یک شرکت کار می کنند، به دنبال جلب توجه مخاطبان بالقوه کلیدی از طریق تبلیغات هستند.  تبلیغات مخاطبان خاصی را هدف قرار می دهند و ممکن است شامل تأیید افراد مشهور، عبارات یا شعارهای جذاب، بسته بندی های به یاد ماندنی یا طرح های گرافیکی و در معرض دید کلی رسانه ها باشد.

اقلام کلیدی

 •  بازاریابی به تمام فعالیت هایی اطلاق می شود که یک شرکت برای تبلیغ و فروش محصولات یا خدمات به مصرف کنندگان انجام می دهد.

 •  بازاریابی از دستورالعملی استفاده می‌کند که به چهار P (محصول، قیمت، مکان و تبلیغ product, price, place, and promotion) نیز معروف است.

 •  بازاریابی حول محور تکنیک های بازاریابی سنتی از جمله تلویزیون، رادیو، پست و استراتژی های دهان به دهان متمرکز بود.

 •  اگرچه بازاریابی سنتی هنوز رواج دارد، بازاریابی دیجیتال اکنون به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا در ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، شرکت‌های وابسته و استراتژی‌های بازاریابی محتوا مشارکت داشته باشند.

 •  بازاریابی در بطن خود به دنبال دریافت یک محصول یا خدمات، شناسایی مشتریان ایده آل خود و جلب توجه مشتریان به محصول یا خدمات موجود است.

درک بازاریابی

 بازاریابی به عنوان یک رشته شامل تمام اقداماتی است که یک شرکت برای جذب مشتریان و حفظ روابط با آنها انجام می دهد.  شبکه‌سازی با مشتریان بالقوه یا قبلی نیز بخشی از کار است و ممکن است شامل نوشتن ایمیل‌های تشکر ، پاسخ سریع تماس‌ها و ایمیل‌ها و ملاقات با مشتریان برای صرف قهوه یا صرف غذا باشد.

در ابتدایی ترین سطح، بازاریابی به دنبال تطبیق محصولات و خدمات یک شرکت با مشتریانی است که می خواهند به آن محصولات دسترسی داشته باشند.  تطبیق محصولات با مشتریان در نهایت سودآوری را تضمین می کند.

مدل بازاریابی ( 4P )

 محصول، قیمت، مکان و تبلیغ چهار P  بازاریابی هستند. 

( Product , Price , Place , Promotion)

چهار P در مجموع ترکیب ضروری یک شرکت برای بازاریابی یک محصول یا خدمات را تشکیل می دهند.  نیل بوردن مدل بازاریابی و مفهوم چهار P را در دهه 1950 رایج کرد.

محصول

 محصول به کالا یا مواردی اشاره دارد که کسب و کار قصد دارد به مشتریان ارائه دهد.  محصول باید به دنبال رفع نیاز در بازار یا برآورده کردن تقاضای مصرف کننده برای مقدار بیشتری از محصول موجود باشد.  قبل از اینکه بازاریابان بتوانند کمپین مناسبی را آماده کنند، باید بدانند چه محصولی فروخته می شود، چگونه از رقبای خود می توانند متمایز شوند ، آیا محصول را می توان با یک محصول یا خط محصول ثانویه نیز جفت کرد و آیا محصولات جایگزین در بازار وجود دارد یا خیر  .

قیمت

 قیمت به این اشاره دارد که شرکت با چه مبلغی محصول را به فروش می رساند.  هنگام تعیین قیمت، شرکت ها باید قیمت تمام شده، هزینه های بازاریابی و هزینه های توزیع را در نظر بگیرند.  شرکت ها همچنین باید قیمت محصولات رقیب در بازار را در نظر بگیرند و اینکه آیا قیمت پیشنهادی آنها برای ارائه یک جایگزین معقول برای مصرف کنندگان مناسب است یا خیر.

مکان

 مکان به محل توزیع محصول اشاره دارد.  ملاحظات کلیدی شامل این است که آیا شرکت محصول را از طریق یک فروشگاه فیزیکی، آنلاین یا از طریق هر دو کانال توزیع به فروش خواهد رساند.

و همچنین اشاره به سطح اجتماعی و فرهنگی مصرف کننده در آن محیط دارد .

پروموشن

 Promotion، چهارمین P، کمپین ارتباطات بازاریابی یکپارچه است.  پروموشن شامل انواع فعالیت ها مانند تبلیغات، فروش، تبلیغات فروش، روابط عمومی، بازاریابی مستقیم، حمایت مالی و بازاریابی چریکی است.

 نوع تبلیغات بسته به اینکه محصول در چه مرحله ای از چرخه عمر محصول قرار دارد متفاوت است. بازاریابان می دانند که مصرف کنندگان قیمت و توزیع محصول را با کیفیت آن مرتبط می دانند و آنها این را در هنگام طراحی استراتژی بازاریابی کلی در نظر می گیرند.

انواع استراتژی های بازاریابی

 بازاریابی از مجموعه ای فوق العاده گسترده و متنوع از استراتژی ها تشکیل شده است.  این صنعت به تکامل خود ادامه می دهد و استراتژی های زیر ممکن است برای برخی از شرکت ها نسبت به سایرین مناسب تر باشد.

1- استراتژی های بازاریابی سنتی

 قبل از فناوری و اینترنت، بازاریابی سنتی اولین راهی بود که شرکت ها کالاهای خود را برای مشتریان بازاریابی می کردند.  انواع اصلی استراتژی های بازاریابی سنتی عبارتند از:

 • بازاریابی در فضای باز: این امر مستلزم نمایش عمومی تبلیغات خارج از خانه مصرف کننده است.  این شامل بیلبوردها، تبلیغات چاپ شده روی نیمکت ها، برچسب روی وسایل نقلیه و انواع بنر یا تبلیغات در حمل و نقل عمومی است.
 •  بازاریابی کاغذی : این شامل انواع تراکت و بروشور های کوچک و به راحتی قابل چاپ است که به راحتی قابل چاپ مجدد است.  به طور سنتی، شرکت ها اغلب تبلیغات کاغذی را به صورت انبوه تولید می کردند، زیرا محتوای آن برای همه مشتریان یکسان بود.  امروزه انعطاف بیشتر در فرآیندهای چاپ به این معنی است که مواد را می توان متمایز کرد.
 •  بازاریابی مستقیم: این شامل محتوای خاصی است که به مشتریان بالقوه ارائه می شود.  برخی از محتوای بازاریابی چاپی را می توان از طریق پست ارسال کرد.  در غیر این صورت، رسانه های بازاریابی مستقیم می توانند شامل فلایر ، کوپن برای کالاهای هدیه یا کاتالوگ کامل محصولات به صورت کتابچه باشند.
 •  بازاریابی الکترونیکی: این مستلزم استفاده از تلویزیون و رادیو برای تبلیغات است.  با وجود دوره‌های کوتاه محتوای دیجیتال، یک شرکت می‌تواند اطلاعاتی را از طریق رسانه‌های دیداری یا شنیداری به مشتری منتقل کند که ممکن است توجه بیننده را بهتر از بازاریابی کاغذی جلب کند.
 •  بازاریابی رویدادی ( انواع مناسبت ها و همایش ها ) : این امر مستلزم تلاش برای جمع آوری مشتریان بالقوه در یک مکان خاص برای فرصت صحبت با آنها در مورد محصولات یا نمایش محصولات است.  این شامل کنفرانس ها، نمایشگاه های تجاری، سمینارها، نمایشگاه های فصلی یا رویدادهای خصوصی است.

بازاریابی دیجیتال

 صنعت بازاریابی با معرفی دیجیتال مارکتینگ برای همیشه تغییر کرده است. 

داشتن یک وب سایت کامل و حرفه ای جزو الزامات بازاریابی دیجیتال است . آلفا سایبر با داشتن نخبگان برنامه نویسی در راستای طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ کسب و کار شما ، همراه مطمئن شماست. www.Alfa-cyber.com

از تبلیغات قدیمی پاپ‌آپ تا سایت های معروف بر اساس سابقه و میزان بازدید ، تا روش‌های نوآورانه‌ای که شرکت‌ها می‌توانند از طریق بازاریابی دیجیتال به مشتریان جدید دست یابند.

بازاریابی از طریق موتورهای جستجو: این امر مستلزم آن است که شرکت‌ها تلاش کنند ترافیک جستجو و بازدید از سایت را از دو طریق افزایش دهند.  اولاً، شرکت ها می توانند برای تبلیغات در صفحات نتیجه به موتورهای جستجو پول پرداخت کنند ( مانند تبلیغات گوگل ادز ، Google ads  ) .  دوم، شرکت‌ها می‌توانند بر تکنیک‌های بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) تأکید کنند تا به‌طور ارگانیک در نتایج جستجو قرار گیرند.

یکی از پلتفرم های تبلیغاتی مهم برای بازاریابی و تبلیغات و فروش بین المللی کسب و کار شما ، گلدن مارت می باشد .

 •  بازاریابی ایمیلی: این امر مستلزم آن است که شرکت ها آدرس های ایمیل مشتری یا مشتریان بالقوه را به دست آورند و پیام هایی را توزیع کنند.  این پیام‌ها می‌توانند شامل انواع کد تخفیف و فلایر و کوپن ، فرصت‌های تخفیف یا اطلاعیه قبلی درباره فروش‌های آتی باشند.
 •  بازاریابی رسانه های اجتماعی: این امر مستلزم حضور آنلاین در پلتفرم های رسانه های اجتماعی معروف است.  مانند بازاریابی موتورهای جستجو، شرکت ها می توانید تبلیغات پولی را برای دور زدن الگوریتم ها مورد استفاده قرار دهید و شانس بیشتری برای دیده شدن توسط بینندگان به دست آورند.  در غیر این صورت، یک شرکت می‌تواند با ارسال محتوا، تعامل با فالوورها، یا آپلود رسانه‌هایی مانند عکس‌ها و ویدیوها، به رشد بازدید ارگانیک دست یابد .
 •  بازاریابی اینفلوئنسرها : این مستلزم استفاده از تبلیغات شخص ثالث که برای عوام مردم و برای سرگرمی مشهور است برای جلب علاقه مشتری است.  اغلب، اینفلوئنسرها در مقابل دریافت پول ،  بازاریابی و تبلیغات وابسته را انجام می دهند .
 • بازاریابی محتوا: این امر مستلزم ایجاد محتوا، اعم از کتاب الکترونیکی، اینفوگرافیک، سمینارهای ویدیویی یا سایر محتوای قابل دانلود است.  هدف ایجاد یک محصول (اغلب رایگان) برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد یک محصول، به دست آوردن اطلاعات مشتری و تشویق مشتریان به ادامه همکاری با شرکت فراتر از محتوا است.

مزایای بازاریابی

 استراتژی های بازاریابی به خوبی تعریف شده می تواند از راه های مختلفی برای یک شرکت مفید باشد.  توسعه استراتژی مناسب یا اجرای طرح ممکن است چالش برانگیز باشد.  هنگامی که بازاریابی به خوبی انجام شود، می تواند نتایج زیر را به همراه داشته باشد:

 •  نسل مخاطب  بازاریابی ،  به یک شرکت اجازه می دهد تا افراد خاصی را هدف قرار دهد که معتقد هستند از محصول یا خدمات آن سود می برند.  گاهی اوقات، مردم می دانند که به چه چیز  نیاز دارند و در مواقع دیگر متوجه نمی شوند به چه چیزی نیاز دارند . بازاریابی شرکت را قادر می سازد تا با گروهی از افراد متناسب با محصول و خدماتی که می خواهند ارائه دهند ، ارتباط برقرار کند.
 •  آموزش درونی  ، بازاریابی برای جمع‌آوری اطلاعاتی که و پردازش آنها مفید است.  به عنوان مثال، تحقیقات بازار را در نظر بگیرید که نشان می دهد یک محصول خاص عمدتاً توسط زنان 18 تا 34 ساله خریداری می شود.  با جمع‌آوری این اطلاعات، یک شرکت می‌تواند بهتر بفهمد که چگونه می‌تواند به این آمار جمعیتی پاسخ دهد، فروش را افزایش دهد و از منابع کارآمدتر استفاده کند .
 •  آموزش بیرونی  ، بازاریابی همچنین می تواند برای برقراری ارتباط و معرفی کسب و کار شما به دنیا استفاده شود که شرکت شما چه می کند، چه محصولاتی می فروشید و چگونه شرکت شما می تواند برای زندگی دیگران  مفید باشد .  کمپین ها می توانند آموزشی باشند و به مخاطبان شرکت شما اطلاع دهند که چرا به محصول شما نیاز دارند.  علاوه بر این، کمپین های بازاریابی به یک شرکت اجازه می دهد تا خود، تاریخچه، صاحبان و انگیزه خود را معرفی کنند.
 •  ایجاد برند.  بازاریابی به شرکت این امکان را می دهد که رویکردی تهاجمی برای ایجاد یک برند داشته باشد.  به جای اینکه مشتری بر اساس تعاملاتش نظر خود را در مورد یک شرکت شکل دهد، یک شرکت می تواند به صورت پیشگیرانه مشتری را با محتوا یا رسانه خاص درگیر کند تا احساسات یا واکنش های خاصی را برانگیزد.  این به یک شرکت اجازه می دهد تا قبل از اینکه مشتری با محصولاتش تعامل داشته باشد، تصویر خود را از برند شکل دهد.
 •  ماندگاری طولانی.  اگر کمپین های بازاریابی به درستی انجام شوند می توانند تأثیر طولانی مدت بر مشتریان داشته باشند.
 •  سودآوری مالی .  هدف و فایده نهایی بازاریابی، افزایش فروش است.  وقتی روابط با مشتریان قوی‌تر، مشخص‌تر و مثبت‌تر باشد، مشتریان وفادارتری خواهید داشت .  وقتی بازاریابی به درستی انجام شود، مشتریان به شرکت شما مراجعه می کنند و شما نسبت به رقبای خود مزیت رقابتی کسب می کنید.  حتی اگر هر دو محصول دقیقاً یکسان باشند، بازاریابی می تواند این مزیت رقابتی را ایجاد کند که چرا مشتری شما را به شرکت دیگری ترجیح می دهد.

محدودیت های بازاریابی

 اگرچه دلایل زیادی وجود دارد که یک شرکت کمپین های بازاریابی را آغاز می کند، اما محدودیت های متعددی نیز وجود دارد.

 اشباع بیش از حد :  هر شرکتی می خواهد که مشتریان محصول آن را بخرند نه رقبایش.  بنابراین، کانال‌های بازاریابی می‌توانند رقابتی باشند، زیرا شرکت‌ها در تلاش برای جلب توجه بیشتر هستند.  اگر شرکت های زیادی در حال رقابت باشند، توجه مشتری ممکن است به شدت کاهش یابد و در نتیجه هر شکلی از تبلیغات موثر نباشد.

 •  کاهش ارزش:  هنگامی که یک شرکت تخفیف یا فروش را تبلیغ می کند، عموم ممکن است از نظر روانی در نهایت ارزش آن محصول را در آینده کمتر ببینند.  اگر یک کمپین تبلیغاتی طولانی مدت باشد، در مشتریان توقع تخفیف و کاهش قیمت همیشگی ایجاد می شود و مشتریان قیمت فروش قبل از تخفیف را در اثر تبلیغات به یاد دارند و در انتظار تخفیف منتظر خرید خواهند ماند .  برای مثال، اگر جمعه سیاه نزدیک شود، ممکن است برخی عمداً از خرید کالا خودداری کنند تا زمان جمعه سیاه ارزان تر بخرند .
 •  بدون موفقیت تضمینی :  کمپین های بازاریابی ممکن است هزینه های اولیه ای را متحمل شوند که هیچ نویدی برای موفقیت در آینده ندارند. هیچ تضمینی برای فروش و درآمد برای مبلغ پرداخت شده در تبلیغات وجود ندارد .
 •  وفاداری مشتری :  مشتریان وفادار و قدیمی برای خرید برند یا محصول یک شرکت نیازی به تبلیغات اغوا کننده ندارند. تبلیغات شما فقط برای به دست آوردن مشتریان جدید و یادآوری به مشتریان قدیمی کاربرد دارد .
 •  هزینه : کمپین های بازاریابی ممکن است گران باشند. هزینه و انتخاب نوع تبلیغات برند شما باید با ارزش واقعی برند شما همخوانی داشته باشد .تبلیغات بدون در نظر گرفتن قدرت و ارزش واقعی برند ، هدر دادن پول است . برای مثال اگر شما بخش ارتباط با مشتری برای پاسخگویی به صد نفر در روز را ندارید ، انجام تبلیغات گسترده در تلویزیون یا تبلیغاتی زیاد در گوگل هدر دادن پول است . مثلا شما یک پیتزا فروشی با توان پخت ۱۰۰ پیتزا و ۵ نفر پرسنل دارید . اگر تبلیغات زیادی و جذب بیشتر از ۱۰۰ نفر انجام دهید باعث ایجاد نارضایتی در پاسخگویی و ارسال به موقع پیتزا و افت کیفیت می شوید و این تبلیغات نه تنها به شما سود نمیرساند بلکه باعث کامنت های معترضانه و منفی و عدم پیشنهاد به دیگران می شود .
 •  وابسته به اقتصاد :  بازاریابی زمانی بیشترین موفقیت را دارد که مردم سرمایه ای برای خرج کردن داشته باشند.  اگرچه بازاریابی می تواند مزایای غیر مالی مانند وفاداری به برند و شناخت محصول ایجاد کند، اما هدف نهایی افزایش فروش است.

نتیجه گیری

در شرایط نامطلوب اقتصاد کلان، زمانی که بیکاری بالا است یا نگرانی های مربوط به رکود افزایش یافته است، مصرف کنندگان ممکن است تمایل کمتری به خرج کردن داشته باشند، مهم نیست که یک کمپین بازار چقدر عالی باشد ، در زمانی که به علت عدم تمکن مالی و قدرت خرید ، مصرف کنندگان نمی توانند از شما خرید کنند .

به یاد داشته باشید که برای رشد و پیشرفت در هر کسب و کاری ، نیاز به داشتن استراتژی برای رسیدن به اهداف  کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت خود دارید .

در این راستا نیاز به اطلاعات کامل و مطالعه بازار و هدف گذاری و استفاده از دانش روز متخصصان فروش و بازاریابی دارید .

شما توسط متخصصان فروش و بازاریابی گلدن مارت ، می توانید کالا و خدمات خود را در اروپا ، آمریکا ، روسیه ، چین و دیگر کشورها بازاریابی و به فروش برسانید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *