پزشکی, دانستنی های ادویه جات

اثرات زعفران و ترکیبات آن بر اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی یک بیماری روانی جدی است که در آن افراد واقعیت را به طور غیرعادی تفسیر می کنند. اسکیزوفرنی ممکن است منجر به ترکیبی از توهم، هذیان، و تفکر و رفتار بسیار بی نظم شود که عملکرد روزانه را مختل می کند و می تواند ناتوان کننده باشد.در این مقاله اثرات زعفران و ترکیبات آن بر اسکیزوفرنی را مورد بررسی قرار میدهیم.

اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی بعنوان یکی از اختلالات روانی مهم شناخته میشود بیش از ۱۰ جمعیت جهان به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری کارکردهای اجتماعی کاری و فردی شخص را دچار مشکل کرده و سبب کاهش معنی دار کیفیت زندگی فرد می شود. علت شناسی و پاتوفیزیولوژی این بیماری همچنان ناشناخته است. بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی از روان پریشی طولانی مدت و پیوسته این بیماری رنج می برند .

علائم این بیماری را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد :

1- علائم مثبت شامل توهمات یا تصورات هذیان یا تصور غلط ، اختلال در فرآیند تفکر، و رفتار بسیار آشفته کاناتونیک

2-علائم منفی شامل انزوای اجتماعی، فقدان لذت یا ناتوانی در احساس لذت و

3- اختلالات روانی که در برگیرنده کمبود توجه و حافظه می شوند بروز نابهنجاری در برخی انتقال دهنده های عصبی که عمدتا شامل دوپامین گلوتامات سیستمهای کولینرژیک سروتونرژیک و گابانرژیک میشوند بعنوان دلایل اصلی بروز اسکیزوفرنی شناخته میشوند.

تاثیر زعفران بر اسکیزوفرنی

در حالیکه از یک طرف علائم مثبت این بیماری با انتقالهای عصبی دوپامینرژیک مازاد در مناطق استربانال مغز همراه هستند. علائم منفی و نواقص شناختی با کاهش کارکرد دوپامینرژیک ارتباط دارند اثرات زعفران و اجزاء آن بر اسکیزوفرنی نیز مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس مطالعات انجام گرفته، کاربرد کروسین (۳۰۱۵ میلیگرم بر کیلوگرم) منجر به بهبود مجدد اختلالات حافظه شناختی در موشهایی شد که توسط غلظت( ۳ میلی گرم بر کیلوگرم) از آنتاگونیست گیرنده NMDA موسوم به کتامین دچار اختلالات حافظه شناختی شده بودند. این نتایج نشان دهنده نقش کروسین در درمان اختلافات شناختی مرتبط با اسکیزوفرنی است. بعلاوه، کروسین (۵۰ میلی گرم بر کیلوگرم) سبب تضعیف اثرات روانشناختی ایجاد شده توسط کتامین (۲۵میلی گرم بر کیلوگرم) در موشها گردید.

این اثرات شامل جنبندگی بیش از حد تکرار مداوم یک عمل و ناهماهنگی حرکتی بودند. با استفاده از آزمونهای تعامل اجتماعی مشخص شد که ترکیبات فعال زعفران( ۵۰ میلی گرم بر کیلوگرم ) نیز سبب تضعیف انزوای اجتماعی در موش شد. در این مطالعه از کتامین ) میلی گرم بر کیلوگرم در دوره های زمانی کوتاه مدت برای ایجاد انزوای اجتماعی استفاده شده بود .

تا امروز تنها یک آزمایش بالینی در ارتباط با ارزیابی ایمنی و مجاز بودن کاربرد زعفران و آپو کاروتنوئیدهای آن در بیماری اسکیزوفرنی در منابع گزارش شده است. در یک آزمایش دوسوکور دارای شاهد دارونما که روی ۶۱ بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی انجام گرفت افراد مبتلا به مدت ۱۲ هفته متوالی و به میزان دو بار در روز ۱۵ میلی گرم زعفران یا کروسین و یا دارونما را دریافت نمودند.

 نتایج این مطالعه نشان داد که عصاره زعفران و کروسین با غلظت ۱۵ میلی گرم و به میزان دو بار در روز در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی از لحاظ ایمنی مشکلی نداشت و بیماران قادر به تحمل آن بودند .

 مکانیزمی که بواسطه آن کروسین بر اختلافات رفتاری ایجاد شده توسط کتامین تاثیر میگذارد تاکنون به خوبی شناخته نشده است و بنابراین به انجام مطالعات بیشتری برای روشن شدن مکانیزم صحیح آن نیاز است. هرچند اثرات شبه اسکیزوفرنی آنتاگونیستهای گیرنده MDA مانند کتامین شامل افزایش سطح گلوتامات جنبندگی بیش از حد تکرار یک عمل و اختلافات شناختی به خوبی گزارش شده اند ، از این جهت مشاهده شده است که مصرف سیستمیک سافرانال باعث تقلیل افزایش غلظت گلوتامات خارج سلولی ناشی از اسید کاینیک در هیپوکامپ موش می گردد .

 بعلاوه، مشخص شده است که عصاره های بدست آمده از زعفران از انتقال سیتاپسی گلوتامات در مغز جلوگیری میکنند . با در نظر گرفتن تمامی این موارد این مطالعات نشان میدهند که افزایش سطح گلوتامات توسط زعفران و ترکیبات آن ممکن است دلیل اثرات مطلوب مشاهده شده توسط کروسین بر اختلالات رفتاری القا شده بوسیله کتامین باشد.

بیو الکسیرو (Bio Elixiro)با سابقه طولانی در تحقیق ،آزمایش و تولید مواد ارگانیک و داشتن چندین شعبه در سراسر دنیا تلاش میکند ،تا با ارائه محصولات طبیعی و ارگانیک گامی بلند برای سلامتی مشتریان خود بردارد.گروه تجاری گلدن مارت تحت برند بیو الکسیرو (Bio Elixiro) محصولات ارگانیک و طبیعی زیر را با مواد اولیه با کیفیت و بسیار مرغوب ارائه میدهد.
• -خشکبار (پسته ، بادام،کشمش ،فندق ،بادام هندی و…)
• -میوه خشک
• -ادویه جات (زعفران ،هل ،زیره و…)
• -زرشک
• -زعفران و مشتقات آن از قبیل:
• انواع زعفران (سوپر نگین ،نگین ،سرگل ،دخترپیچ و…)
• شربت زعفران
• نبات زعفرانی
• چای و دمنوش
برای تهیه این محصولات در هرجایی از دنیا که هستید فقط کافی است با کارشناسان گلدن مارت تماس بگیرید و محصول بیو الکسیرو (Bio Elixiro) را سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *