پزشکی, دانستنی های ادویه جات

اثرات زعفران و ترکیبات آن بر استرس

زعفران بدلیل داشتن ترکیباتی مانند ،کروسین و سافرنال تاثیر زیادی در رفع استرس دارد.این مواد باعث می شود سطح استرس کاهش یابد. خواب تنظیم گردد و نشاط اوری را در نتیجه آن بهمراه دارد. با توجه به دنیای امروز ما و اقزیش استرس در تمامی مراحل روزمره ، محققان به در پی راهی هستند تا با رفع آن به مرئم کمک نمایند. در این مقاله ما اثرات زعفران و ترکیبات آن بر استرس را بررسی میکنیم.

استرس چیست؟

استرس تحت عنوان انتظار وقوع یک موقعیت آزار دهنده تعریف می شود و توسط پاسخهای ترس رفتاری وابسته به گونه به محرکهای تحریک آمیز و تنش را بازتاب می یابد. برخی از اختلالات مرتبط با استرس از جمله مشکلات مهم بهداشت عمومی در سراسر جهان بشمار میآیند این اختلالات شامل اختلال اضطراب فراگیر (GAD)، اضطراب خاص و اجتماعی، اختلال استرس پس از حادثه (PTSD)، اختلال وسواس فکری عملی (OCD) و اختلال هراس میشوند. بطور کلی اختلالات وابسته به اضطراب با استفاده از داروهایی که گاما آمینوبیوتریک اسید (GABA) و انتقال عصبی سروتونرژیک شامل بنزودیازپین،ها آگونیستهای جزئی گیرنده سروتونرژیک ۵ HT۱۸، و مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIS) را هدف قرار می دهند، مورد درمان قرار میگیرند ،بعلاوه، بنزودیازپین ها یا مهار کنندههای انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIS) ممکن است با بروز برخی عوارض جانبی مضر همراه باشند. این اثرات جانبی شامل آرامش، اختلالات حافظه وابستگی و ولع مصرف ،۱۹۵ افزایش وزن و اختلالات جنسی میشوند .

اثرات زعفران و ترکیبات آن بر استرس

نقش ترکیبات زعفران در رفع استرس

در بسیاری از تحقیقات علمی ،به اثرات زعفران و ترکیبات آن بر استرس در بسیاری از منابع اشاره شده است. شواهد موثقی وجود دارند که کروسین ها در مطالعات صورت گرفته روی اضطراب در موش ها از خود اثرات شبه داروهای ضد استرس نشان میدهند مصرف ۵۰ میلی گرم در کیلوگرم کروسین در آزمون روشنایی تاریکی منجر به افزایش زمان برای ورود به محفظه تاریک شد. هرچند، تعداد دفعات رفت و آمد بین محفظه روشن و تاریک و و زمان سپری شده در محفظه روشن جعبه روشن تاریک تحت تاثیر این تیمار قرار نگرفت این اثر مشابه اثری بود که از مولکول استاندراد دیازپام (۱۰۵ میلی گرم بر کیلوگرم )بدست آمد. بعلاوه،کروسین (۳۰ و ۵۰ میلی گرم بر کیلوگرم )سبب کاهش رفتار وسواسی تمیزی بیش از حد گردید که توسط  ۱ ( ۳کلروفنیل )پیپرازین هیدروکلرید(mCPP) با غلظت ۰.۶ میلی گرم بر کیلوگرم القا شده بود (MCPP آگونیست گیرنده سروتونرژیک ۵ HTC میباشد ).

باید به این نکته اشاره نمود که کروسین فعالیت حرکتی موشها را در هیچیک از غلظتهای مورد آزمایش تحت تاثیر قرار نداد با در نظر گرفتن همه این موارد این مطالعات نشان میدهد که ترکیبات فعال زعفران سبب بروز رفتار ضد اضطراب در موشها میشود و تنوع در فعالیت حرکتی موشها را نمیتوان به این فعالیت ضد اضطرابی نسبت داد. در مطالعه دیگری که بر روی موشهای آزمایشگاهی انجام گرفت مشاهده گردید که عصاره های آبی زعفران و ترکیبات آن یعنی سافرانال و کروسین باعث بروز اثرات شبه ضد اضطرابی شدند که تقریبا مشابه اثرات دیازپام بود هر چند در غلظتهای بالا این اثرات ضد اضطرابی مشاهده نشدند.

با توجه به مشاهدات صورت گرفته در آزمونهای محیط باز و میله چرخنده ، این موضوع قابل توجه است که عصارههای آبی زعفران با کم کردن میزان جنبندگی موش و هماهنگی حرکتی در آنها سبب ایجاد آرامش در موشها میشود ،بعلاوه کاربرد زعفران در غلظت های پایین نیز سبب تحرک زیاد و افزایش نظافت و پرورش در موش ها شد.

 هرچند در آزمون پلاس میز مرتفع ، کروسین (۵۰۶۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم )بر رفتار موشها تاثیری نداشت و در غلظتهای ۲۰۰ و ۶۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم میزان جنبندگی موشها را کاهش داد ،بنظر میرسد که نتایج این تحقیق با مشاهدات حاصل از مطالعات قبلی ،که بر وجود فعالیت ضد اضطرابی کروسین اشاره داشتند، مغایرت دارد. این تفاوت در نتایج مطالعات مختلف ممکن است بدلیل تفاوت در نحوه انجام آزمایشات مرتبط باشد مکانیزمهایی که زعفران و ترکیبات فعال آن بوسیله آنها فعالیت ضد اضطرابی خود را که بلحاظ میزان با بنزودیازپین دیازیام برابر می بروز می دهند، باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرند بنزودیازپین ها با نقش آفرینی غیر مستقیم بعنوان آگونیستهای روی گیرنده گابا (GABAA) سبب بروز خواص ضد اضطرابی خود می شوند.

بر اساس گزارشات موجود، برخی از فلاونوئیدهای گیاهی تمایل دارند تا به جایگاه اتصال بنزودیازپین در روی گیرنده گابا متصل شوند . لذا ممکن است اینگونه فرض شود که زعفران و ترکیبات آن با رقابت برای متصل شدن به جایگاه اتصال بنزودیازپین روی گیرنده گابا اثرات ضد اضطرابی خود را بروز می دهند. هرچند تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد تا این فرضیه مورد تایید قرار گیرد بعلاوه مکانیزمی که مسئول بروز فعالیت زعفران و ترکیبات آن است باید مشخص گردد. گزارشات موثقی وجود دارد که نشان میدهد فعال شدن محور هیپوتالاموس هیپوفیز آدرنال (HP) در اثر استرس منجر به افزایش کورتیکواسترون پلاسما میشود میلر و اوکالانگان بر اساس مطالعات انجام گرفته، سطح کورتیکواسترول در زمان القاء استرس در موشهایی که عصاره های آبی زعفران و کروسین را دریافت نموده بودند افزایش پیدا نکرد .

اثرات زعفران و ترکیبات آن بر استرس

هرچند امکان دارد که برهمکنش کروسین و محور هیپوتالاموس هیپوفیز آدرنال سبب کاهش صعود ناگهانی کورتیکوسترون در اثر استرس شده باشد.در این ارتباط، احتمال می رود که زعفران بتواند باعث ممانعت از فعالیت گیرندههای آن متیل دی اسپارتات (NMDA) و گیرندههای اوپیوئیدی سیگما شود. گیرنده های NMDA, سیگما می توانند تخلیه کورتیکواسترون از قشر آدرنال را کنترل نمایند . لذا می توان اینطور نتیجه گرفت که زعفران و آپوکاروتنوئید اصلی آن یعنی کروسین ممکن است با بلوکه کردن NMDA و یا گیرندههای اوپیوئیدی سیگما از ترشح کورتیکواسترون در موشهای تحت استرس جلوگیری نماید .

بیو الکسیرو (Bio Elixiro)با سابقه طولانی در تحقیق ،آزمایش و تولید مواد ارگانیک و داشتن چندین شعبه در سراسر دنیا تلاش میکند ،تا با ارائه محصولات طبیعی و ارگانیک گامی بلند برای سلامتی مشتریان خود بردارد.گروه تجاری گلدن مارت تحت برند بیو الکسیرو (Bio Elixiro) محصولات ارگانیک و طبیعی زیر را با مواد اولیه با کیفیت و بسیار مرغوب ارائه میدهد.
• -خشکبار (پسته ، بادام،کشمش ،فندق ،بادام هندی و…)
• -میوه خشک
• -ادویه جات (زعفران ،هل ،زیره و…)
• -زرشک
• -زعفران و مشتقات آن از قبیل:
• انواع زعفران (سوپر نگین ،نگین ،سرگل ،دخترپیچ و…)
• شربت زعفران
• نبات زعفرانی
• چای و دمنوش
برای تهیه این محصولات در هرجایی از دنیا که هستید فقط کافی است با کارشناسان گلدن مارت تماس بگیرید و محصول بیو الکسیرو (Bio Elixiro) را سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *