روسیه, مهاجرت

همه چیز درباره کشور روسیه

روسیه، کشوری است که در گستره وسیعی از شرق اروپا و شمال آسیا گسترده شده است. روسیه با ۱۷٬۰۹۸٬۲۴۲ کیلومتر مربع وسعت، عنوان پهناورترین کشور جهان را به خود اختصاص داده به گونه ای که اختلاف زمانی غربی‌ترین منطقه تا شرقی‌ترین نقطه روسیه در حدود ۹ ساعت است.  روسیه که زمانی جمهوری برجسته اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (U.S.S.R.؛ معمولاً به عنوان اتحاد جماهیر شوروی شناخته می شد)، پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی در دسامبر 1991 به یک کشور مستقل تبدیل شد.

آب و هوای روسیه بسیار سرد است اگرچه آب و هوا سرد آن زندگی روزمره را سخت میکند، اما زمین آن منبع سخاوتمندانه محصولات و مواد از جمله ذخایر عظیم نفت، گاز و فلزات گرانبها است. روسیه با حدود ۱۴۵٬۹۲۶٬۰۰۰ نفر جمعیت نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. تراکم جمعیت روسیه ۸٫۵۶ نفر در هر کیلومتر مربع است که از پایینترین نرخهای تراکم جمعیت در جهان به حساب می‌آید. همچنین، نرخ رشد جمعیت در این کشور اندکی زیر صفر است. بیشتر جمعیت روسیه در غرب این کشور (بخش اروپایی) زندگی می‌کنند. 

نقشه کشور روسیه

دولت و اقتصاد روسیه

در دوران اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری سوسیالیستی فدرال شوروی روسیه (R.S.F.S.R.) تابع یک سری قوانین اساسی شوروی بود (1918، 1924، 1936، 1977)، که بر اساس آن، اسماً یک دولت سوسیالیستی مستقل در یک ساختار فدرال بود. با این حال، تا اواخر دهه 1980، دولت در تمام سطوح تحت سلطه حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی بود، حزبی که قدرت مطلق داشت و رئیس آن رهبر واقعی کشور بود. در واقع، در انتخاباتی که برگزار شد، تنها یک لیست از نامزدها وجود داشت که اکثریت بزرگ آنها در واقع توسط حزب کمونیست انتخاب شده بودند.

از اواخر دهه 1980 تا 1991 – دوره سیاست‌های اصلاحی پرسترویکا (“تجدید ساختار”)، گلاسنوست (“باز بودن”) و دموکراتیزاسیون با میخائیل گورباچف تغییرات اساسی در سیستم سیاسی و ساختارهای دولتی شوروی روی داد. اتحادیه ای که هم ماهیت دولت فدرال شوروی و هم وضعیت و اختیارات جمهوری های منفرد را تغییر داد. در سال 1988 کنگره نمایندگان خلق اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شد و کنگره نمایندگان مردم در هر جمهوری تأسیس شد.

برای اولین بار، انتخابات این نهادها به رأی دهندگان امکان انتخاب نامزدها، از جمله غیرکمونیست ها را داد، هرچند که حزب کمونیست همچنان بر سیستم تسلط داشت.پس از آن، سرعت تغییرات شتاب گرفت. در ژوئن 1990 کنگره جمهوری روسیه اعلام کرد که قوانین روسیه بر قوانین اتحاد جماهیر شوروی ارجحیت دارند و سال بعد بوریس یلتسین اولین رئیس جمهور منتخب جمهوری به صورت دموکراتیک شد. یک کودتای نافرجام در اوت 1991 توسط تندروهای مخالف اصلاحات گورباچف منجر به فروپاشی بیشتر سازمان های دولتی شوروی، لغو نقش رهبری حزب کمونیست در دولت و انحلال خود حزب شد. جمهوری پس از کودتا «حاکمیت» خود را اعلام کرد و در دسامبر، زمانی که اتحاد جماهیر شوروی به طور رسمی منحل شد، روسیه به عنوان یک کشور مستقل تأسیس شد.

تاریخ کشور روسیه

اولین سکونت‌گاه‌های انسانی در روسیه در حدود سال 500 پس از میلاد به وجود آمد، زیرا اسکاندیناوی‌ها (نروژ، دانمارک و سوئد کنونی) به سمت جنوب به مناطق اطراف رودخانه ولگا بالا رفتند. این مهاجران با اسلاوها از غرب مخلوط شدند و قلعه ای ساختند که در نهایت به شهر کیف اوکراین تبدیل شد.کیف به امپراتوری تبدیل شد که به مدت 200 سال بیشتربر روسیه اروپایی حکومت کرد، سپس به اوکراین، بلاروس و مسکو تجزیه شد. در دهه 1550، ایوان چهارم، فرمانروای مسکوئی، پس از بیرون راندن مغول ها از کیف و متحد کردن منطقه، اولین تزار یا امپراتور روسیه شد.

در سال 1682، پیتر کبیر 10 ساله و برادر بزرگترش، ایوان، هر دو تزار شدند. پیتر به مدت 42 سال تلاش کرد تا روسیه را مدرن تر و اروپایی تر کند.در سال 1762، پیتر به آلمان سفر کرد و همسرش کاترین، خود را تنها حاکم روسیه نامید. تنها شش ماه بعد تزار درگذشت. امپراتوری که اکنون به نام کاترین کبیر شناخته می شود، به مدرن سازی روسیه ادامه داد. حمایت از هنر و فرهنگ؛ و قلمرو خود را گسترش داد و مدعی اوکراین، کریمه، لهستان و جاهای دیگر شد. او 34 سال حکومت کرد.

در سال 1917، روس‌ها که از رهبری خود ناراضی بودند، تزار نیکلاس دوم را سرنگون کردند و یک دولت منتخب تشکیل دادند. تنها چند ماه بعد، یک گروه کمونیستی به نام بلشویک ها قدرت را به دست گرفتند. رهبر آنها، ولادیمیر لنین، اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (USSR یا اتحاد جماهیر شوروی) را ایجاد کرد که روسیه و 11 کشور دیگر را متحد کرد.اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم در کنار ایالات متحده جنگید، اما روابط بین دو قدرت و متحدان آنها بلافاصله پس از پایان جنگ در سال 1945 تیره شد.

ایالات متحده و بسیاری از متحدانش نگران گسترش کمونیسم بودند ،که نوع حکومت اتحاد جماهیر شوروی بود. (در یک جامعه کمونیستی، تمام دارایی ها عمومی است و مردم در ثروتی که ایجاد می کنند سهیم هستند.)این نگرانی ها منجر به جنگ سرد شد، دوره طولانی تنش بین اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده. این در سال 1991 زمانی که اتحاد جماهیر شوروی پس از اینکه بسیاری از جمهوری‌های آن – مانند اوکراین، لیتوانی و استونی – تصمیم گرفتند که دیگر نمی‌خواهند بخشی از کشور کمونیستی باشند، فروپاشید، پایان یافت.

مردم و قومیت روسیه

حدود 120 گروه قومی در روسیه وجود دارد که به بیش از صد زبان صحبت می کنند. تقریباً 80 درصد روس‌ها اصل و نسب خود را به اسلاوهایی می‌برند که 1500 سال پیش در این کشور ساکن شدند. دیگر گروه‌های اصلی عبارتند از تاتارها که با مهاجمان مغول آمدند و اوکراینی‌ها.روسیه در سراسر جهان به خاطر متفکران و هنرمندانش از جمله نویسندگانی مانند لئو تولستوی و فئودور داستایوفسکی، آهنگسازانی مانند پیوتر ایلیچ چایکوفسکی و رقصندگان باله از جمله رودلف نوریف شناخته شده است.

زبان روسی

زبان رسمی این کشور روسی است با 27 زبان رسمی منطقه ای دیگر و بیش از 100 زبان اقلیت . زبان روسی یک زبان اروپایی است که به گروه زبان های اسلاو تعلق دارد. این گروه شامل اوکراینی، بلاروسی، صربی، چک و لهستانی است. الفبای روسی از سیریلیک استفاده می کند که از سی و سه حرف تشکیل شده است. این الفبا با الفبای رومی (لاتین) مرتبط است اما کاملاً متمایز است. روسی استاندارد در سراسر قلمرو صحبت می شود، البته تفاوت های منطقه ای در تلفظ و واژگان در ان تاثیر گذار بوده است.

سایت گلدن مارت بهترین پلتفرم برای جستجوی کار بین پارسی زبان آمریکا ،کانادا،اروپا و خاورمیانه می باشد. با ما همراه باشید تا از مزایای آگهی رایگان،تبلیغ کسب و کارخود و دسترسی به مقالات مفید در زمینه تجارت الکترونیک آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *