سبک زندگی, شمع

تاریخچه تولید شمع

انسان‌ها در طول تاریخ همیشه به دنبال منبعی برای روشنایی در تاریکی شب و مکان های تاریک بوده اند . در واقع شاید در اکثر کشورها تاریخ برق و استفاده از لامپ به زحمت به صد سال برسد و حتی هنوز در روستاهای دورافتاده از تمدن در برخی از نقاط جهان ، استفاده از شمع برای روشنایی رواج دارد .

قطعا خیلی از مردم قطعی های گسترده برق و نبود نسل جدید لامپ ها و باطری ها را در گذشته نه چندان دور به یاد دارند ، که در آن زمان استفاده از شمع در زمان قطعی برق کاربرد بسیار داشت . البته چراغ زنبوری و چراغ گازی ها هم جزو ابزارهای پیشرفته تولید روشنایی در آن دوران محسوب می شدند .تولید شمع با مواد گوناگون برای روشنایی در اقصی نقاط جهان به صورت جداگانه در جریان بوده است .در این مقاله همراه ما باشید و تاریخچه شمع را بدانید.

شمع در هزاره قبل از میلاد مسیح

شمع های غوطه ور ساخته شده از چربی حیوانات توسط رومی ها در حدود 1000 سال قبل از میلاد ساخته شده است.  شواهد مربوط به شمع های ساخته شده از چربی نهنگ در چین به سلسله کین (221-206 قبل از میلاد) برمی گردد. در هند از موم حاصل از جوشاندن دارچین برای شمع معبد استفاده می شد. شمع‌ها عمدتاً از چربی و موم زنبور عسل در زمان‌های قدیم ساخته می‌شدند، اما در قرن‌های اخیر از اسپرم نهنگ ، چربی‌های حیوانی خالص شده (استئارین)، و موم پارافین نیز انواع شمع در کشورهای مختلف ساخته شده‌ است .

یونانیان باستان  برای گرامیداشت تولد الهه آرتمیس در ششمین روز هر ماه قمری از شمع‌ها روی کیک‌های ماه‌شکل استفاده می‌کردند.  سنت گذاشتن شمع روی کیک تولد ممکن است در این رسم قابل ردیابی باشد، اما کیک هایی با هر شباهتی به کیک های تولد مدرن غربی تنها در حدود سال 1600 در اروپا پدید آمدند.

 رومی ها شروع به ساختن شمع های غوطه ور از چربی حیوانی کردند که در حدود 1000 سال قبل از میلاد آغاز شد.  در حالی که لامپ‌های نفتی پرمصرف‌ترین منبع روشنایی در ایتالیای رومی بودند، شمع‌ها نیز رایج بودند و به عنوان هدیه داده می‌شدند.مقبره کین شی هوانگ (259–210 قبل از میلاد)، حاوی شمع هایی بود که از چربی نهنگ ساخته شده بودند.برخی از ظروف برنزی کشف شده در حفاری ها از آن دوران دارای یک قسمتی هستند که تصور می‌شود به عنوان شمع دان مورد استفاده بوده است .

سلسله هان (202 قبل از میلاد – 220 پس از میلاد) در فرهنگ لغت جیژوپی مربوط به حدود 40 سال قبل از میلاد به شمع هایی اشاره می کند که از موم زنبور عسل ساخته شده اند، در حالی که کتاب جین (تألیف در سال 648) که سلسله جین (266-420 پس از میلاد) را پوشش می دهد اشاره ای محکم به موم زنبور عسل برای تولید شمع دارد.  به طور کلی شمع های چینی در لوله های کاغذی با استفاده از کاغذ برنج  برای فتیله و موم نهنگ بومی تولید  می شدند.

 ماهی ای به نام eulachon یا “candlefish” وجود دارد که در اورگان تا آلاسکا یافت می شود.  در قرن اول پس از میلاد، مردم بومی این منطقه از روغن این ماهی برای روشنایی استفاده می کردند. با قرار دادن ماهی خشک شده روی یک چوب چنگال و سپس روشن کردن آن، می توان یک شمع ساده درست کرد.

پس از فروپاشی امپراتوری روم، مشکلات در  تجارت باعث شد روغن زیتون، رایج ترین سوخت برای چراغ های نفتی، در بسیاری از اروپا در دسترس نباشد.  در نتیجه، شمع ها بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند.  در مقابل، در شمال آفریقا و خاورمیانه، شمع سازی به دلیل در دسترس بودن روغن زیتون نسبتا ناشناخته باقی ماند. شمع در سراسر اروپا در قرون وسطی رایج بود.  شمع سازان از چربی های ذخیره شده از آشپزخانه شمع می ساختند .  محبوبیت شمع ها با استفاده از آنها در جشن ها بسیار بیشتر شد .

ماده مورداستفاده در شمع سازی در اروپا

چربی گاو یا گوسفند، ماده استاندارد مورد استفاده در شمع در اروپا شد.  بوی نامطبوع شمع های تولید شده از چربی به دلیل گلیسیرین موجود در آن است.  بوی فرآیند تولید به قدری نامطبوع بود که طی حکمی در چندین شهر اروپایی آن را ممنوع کردند.  بعدها از موم زنبور عسل یک ماده عالی برای تولید شمع بدون بوی نامطبوع استفاده شد ، اما استفاده از آن برای ثروتمندان بود  و برای کلیساها و رویدادهای سلطنتی به دلیل هزینه زیاد آنها محدود بود. در انگلستان و فرانسه، شمع سازی تا قرن سیزدهم به یک صنعت صنفی تبدیل شده بود.  تا سال 1415، شمع های تولید شده با چربی در روشنایی خیابان ها استفاده می شد.

خاورمیانه و شمع سازی

 در خاورمیانه، در دوران خلفای عباسی و فاطمی، موم زنبور عسل ماده غالبی بود که برای شمع سازی استفاده می شد. موم زنبور عسل اغلب از فواصل دور وارد می شد.  برای مثال، شمع سازان مصری از موم زنبور عسل تونس استفاده می کردند. در اروپا، این شمع ها نسبتاً گران بودند، و بیشتر مردم عادی به جای آن از چراغ های نفتی استفاده می کردند.با این حال، طبقه اشراف و نخبگان می‌توانستند مبالغ زیادی را برای شمع‌های گران قیمت خرج کنند. به عنوان مثال، خلیفه عباسی متوکل سالانه 1.2 میلیون درهم نقره خرج شمع های کاخ های سلطنتی خود می کرد. در اوایل سوریه مدرن، شمع ها مورد تقاضای همه طبقات اجتماعی-اقتصادی بودند، زیرا معمولاً در مراسم ازدواج روشن می شدند.

در قرن‌های 1500 و 1600 در اصفهان، پایتخت صفویان، صنف شمع‌سازان وجود داشت. با این حال، شمع‌سازان در ایران صفوی از موقعیت اجتماعی نسبتاً پایینی برخوردار بودند که قابل مقایسه با آرایشگران، کارگران حمام، فال‌گیران، آجرکاران و باربران بود.با رشد صنعت صید نهنگ در قرن 18، اسپرم نهنگ  به ماده ای پرمصرف برای شمع سازی تبدیل شد.  مانند موم زنبور عسل، موم اسپرماستی هنگام سوزاندن بوی ناخوشایندی ایجاد نمی کند و نور بسیار روشن تری تولید می کند.  همچنین از چربی حیوانات و  یا موم زنبور عسل سخت تر بود، بنابراین در گرمای تابستان نرم و خم نمی شد.  اولین “شمع های استاندارد” از موم اسپرم نهنگ ساخته شد.

شمع در قرن 18

 تا سال 1800، یک جایگزین حتی ارزانتر کشف شد.  روغن کولزا، مشتق شده از Brassica campestris، و روغن مشابهی که از کلزا به دست می آید، شمع هایی تولید می کند که شعله های روشن و بدون دود تولید می کند.  شیمیدان فرانسوی میشل اوژن شورول (1786-1889) و ژوزف لوئیس گی-لوساک (1778-1850) استئارین را در سال 1825 به ثبت رساندند. این ماده مانند چربی از حیوانات گرفته شده بود، اما محتوای گلیسیرین نداشت. بنابراین بوی نامطلوب و دود به مراتب کمتری داشت .تولید شمع در اواسط قرن نوزدهم به یک بازار انبوه صنعتی تبدیل شد.  در سال 1834، جوزف مورگان،  از منچستر، انگلستان، ماشینی را به ثبت رساند که انقلابی در ساخت شمع ایجاد کرد.  این ماشین امکان تولید مداوم شمع‌های قالب‌گیری شده را با استفاده از یک سیلندر با پیستون متحرک برای خارج کردن شمع‌ها در حین جامد شدن فراهم می‌کرد.  این تولید مکانیزه کارآمدتر حدود 1500 شمع در ساعت تولید می کرد .  این باعث شد شمع ها به کالایی با قیمت مناسب برای اکثریت مردم  تبدیل شوند.

شمع در قرن جدید

با وجود پیشرفت در ساخت شمع، تولید شمع در صنعت شمع با معرفی روش‌های برتر نورپردازی، از جمله نفت سفید و لامپ‌ها و اختراع لامپ‌های رشته‌ای و LED به سرعت کاهش یافت. از این نقطه به بعد، شمع ها بیشتر به عنوان یک کالای تزئینی به بازار آمدند.  شمع ها اهمیت نمادین منحصر به فرد خود را حفظ می کنند، به عنوان مثال به عنوان نذری.  شمع ها در طیف وسیعی از اندازه ها، شکل ها و رنگ ها در دسترس قرار گرفتند و علاقه مصرف کنندگان به شمع های معطر افزایش یافت.  در طول دهه 1990، انواع جدیدی از موم های شمع به دلیل تقاضای غیرمعمول زیاد برای شمع در حال توسعه بودند.  پارافین، محصول جانبی روغن، به دلیل افزایش هزینه ها، به سرعت با موم ها و مخلوط های موم جدید جایگزین شد.

 امروزه تولیدکنندگان شمع از موم هایی مانند سویا، نخل و روغن بذر کتان استفاده می کنند و اغلب آنها را با پارافین ترکیب می کردند به این امید که عملکرد پارافین را با استفاده از ترکیبات سایر موم ها به دست آورند.

کیانو آروما  ( Kiya Aroma )، در کشور سوئیس تولید کننده انواع شمع های معطر با رایحه های بسیار خوشبو و با استفاده از ترکیبات کاملا گیاهی شادی بخش محیط خانه و کار شما است .

برای سفارش انواع شمع های آروما با لوگو و اسلوگان شرکت خود با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *