پزشکی

تاریخ گیاهخواری چین باستان

تاریخ گیاهخواری چین باستان

گیاهخواری در چین از روش تائوئیستی و کنفوسیوس (ژای)سرچشمه گرفت، اولین بار در سلسله تانگ، دوره ای از تاریخ چین از حدود 770 تا 476 قبل از میلاد ظاهر شد. ژای  به عنوان «تمرین پاکسازی بدن و ذهن از طریق پرهیز از افکار مزاحم و غذاهای تحریک‌کننده (از جمله گوشت) در ایام عزاداری یا آماده‌سازی برای مراسم دعا است.در چین غذاهای گیاهی بسیار متنوع است و سابقه طولانی در این زمینه در چین وجود دارد .دراین مقاله گلدن مارت تاریخ گیاهخواری چین باستان را برای شما شرح میدهد.

چین و گیاهخواری

گیاهخواری در چین یک تاریخچه بسیار قدیمی دارد و به هزاران سال قبل از میلاد برمی‌گردد. این رژیم غذایی در فرهنگ و زندگی مردم چین تأثیر بسیار زیادی داشته است و تا به امروز نیز ادامه دارد.گیاهخواری در چین به دلایل مذهبی، فلسفی و سلامتی رواج داشته است. در فرهنگ چین، مفهوم تعادل بین طبیعت و انسان بسیار مهم است و مردم چین به دنبال حفظ تعادل در زندگی خود هستند. به همین دلیل، اکثر مردم چین به گیاهان و سبزیجات غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی متمرکز می‌شوند.

بعلاوه، در فلسفه چینی، گیاهان به عنوان نماد صفا و پاکی مطرح هستند و مردم چین با خوردن گیاهان، سعی در تقویت روح و بدن خود دارند. همچنین، برخی از مذاهب چینی مانند بودایی‌ها و تائویی‌ها توصیه می‌کنند که از قتل حیوانات خودداری کرده و به جای آن به گیاهان تکیه کنند.در طول تاریخ، گیاهخواری در چین تحت تأثیر فرهنگ‌های دیگر نیز قرار گرفته است. برای مثال، در دوره دین بودای، بسیاری از مردم چین به دلایل مذهبی به گیاهخواری مشتاق شدند و این رژیم غذایی در جامعه رواج یافت.امروزه، با افزایش آگاهی درباره سلامت و حفظ محیط زیست، گیاهخواری در چین به عنوان یک الگوی سالم و پایدار شناخته شده است. بسیاری از مردم چین به دلایل سلامتی، حفظ محیط زیست و رفاه جانبی‌های این رژیم غذایی، به گیاهخواری روی آورده‌اند.

سلسله تانگ و سونگ

اگرچه قبلاً در چین گیاهخواری  رایج بود، ولی گیاهخواری پس از گسترش بودیسم در طول سلسله تانگ شکوفا شد.بودیسم شفقت بی حد و حصر برای همه موجودات و عدم خشونت را می آموزد و بنابراین راهبان بودایی را از کشتن حیوانات برای غذا یا پذیرفتن گوشت به عنوان پیشکش منع می کند.در طول سلسله سونگ، گیاهخواری همچنان به شکوفایی خود ادامه داد، زیرا فناوری کشاورزی توسعه یافت و امکان پرورش انواع میوه ها، سبزیجات و غلات را فراهم کرد.

سلسله لیانگ

در طول سلسله لیانگ امپراتور وو یک بودایی مؤمن بود که در تمام عمر خود از هیچ تلاشی برای حمایت از بودیسم و گیاهخواری دریغ نکرد. از آن زمان، غذاهای گیاهی در معابد و خیابان های شهر شروع به رونق کردند. ژاپن سابقه طولانی در مصرف غذاهای گیاهی دارد، در حالی که در قرن هشتم، دو فرقه بودایی ژاپنی دانش آموزان خود را به امپراتوری تانگ فرستادند تا طرز تهیه غذاهای اصیل بودایی را بیاموزند.توفو یک ماده اصلی مواد غذایی برای غذاهای گیاهی چینی است.

بر اساس سوابق تاریخی که در سلسله سانگ شمالی (960-1127) و سلسله سانگ سانگ (1127-1279) نوشته شده است، در مرکز شهرهای پایتخت رستوران هایی وجود داشت که به لقمه های بدون گوشت اختصاص داده شده بودند. کتاب دستور دیگری به نام شان جیا چینگ گونگ در آن دوره نیز به بیش از 100 نوع مختلف مواد غذایی گیاهی از جمله گل ها، گیاهان، میوه ها و محصولات سویا و همچنین روش های پخت غذاهایی مانند “ماهی تقلبی سرخ شده” اشاره کرده است.

توفو

غذاهای گیاهی چینی تاریخچه ای طولانی دارد که می توان آن را به دوره سلسله هان غربی جستجو کرد. طبق افسانه، توفو توسط پادشاه Huainan Liu An در سلسله هان غربی اختراع شد که کمک زیادی به توسعه غذاهای گیاهی کرد. از آنجایی که توفو نه تنها یک ماده خام مهم برای غذاهای گیاهی است، بلکه یک پروتئین باکیفیت در غذاهای گیاهی است، اختراع آن بدون شک غذای گیاهی را به رژیمی تبدیل می کند که انرژی اولیه بدن انسان را حفظ می کند.

دوران جمهوری خواهان

گیاهخواری در چین تا دوره جمهوری خواهان، دوره ای که از سال 1912 تا 1949 طول کشید، دستخوش تغییرات قابل توجهی نشد. اولین جنبش گیاهخواری سکولار چین به رهبری وو تینگ فانگ و سون یات سن توسط سیاستمداران نخبه، انقلابیون و بازرگانان آن زمان هدایت شد. این فعالان به دنبال ایجاد یک دولت مدرن و دگرگونی شخصیت ملی چین بودند و از این رو برای رواج زبان علم مدرن غربی برای غذا، تغذیه و سلامت کمپینی ایجاد کردند. آنها معتقد بودند که توسعه گیاهخواری می تواند به چین کمک کند تا منابع بیشتری را برای تقویت کشور و مبارزه با ظلم خارجی اختصاص دهد.با این حال، آنها نتوانستند دیدگاه سکولار خود از گیاهخواری را در مورد عادات غذایی آن زمان پیاده کنند.

جمهوری خلق چین

پس از تأسیس جمهوری خلق چین در سال 1949 در زمان مائوتسه تونگ، گوشت برای اکثر خانواده های چینی به یک کالای لوکس تبدیل شد. به دنبال اصلاحات و باز شدن اقتصاد چین در دهه های 1970 و 80، رشد اقتصادی بهبود یافته باعث شد که گوشت برای مردم عادی چین مقرون به صرفه تر و در دسترس تر باشد. گوشت جزء اصلی رژیم غذایی چینی شد و فقدان آن مترادف با سوء تغذیه شد.علاوه بر این، حزب کمونیست چین اجازه نداد جنبش های وگان و گیاهخواری غربی در جامعه چین گسترش یابد.

در طول دهه 2010، دومین جنبش گیاهخواری در چین اتفاق افتاد، که به عنوان پاسخی به مصرف گرایی، بحران های بهداشتی و تخریب محیط زیست توسعه یافت. گیاهخواری از آن زمان به ویژه در میان نسل های جوان تر ظهور کرده اند. دهه 2010 نیز توسط حزبی که گیاهخواری را تشویق می کرد، مشخص شد. حزب کمونیست چین همچنین به افراد توصیه کرده است که مصرف گوشت خود را به عنوان اقدامی که ناشی از نگرانی در مورد سلامت عمومی و انتشار گازهای گلخانه ای است، کاهش دهند.

اقتصاد وگان و گیاهخواری

چین نماینده 53 درصد از بازار جهانی جایگزین گوشت است که ارزش تخمینی آن 16 میلیارد دلار است، که بخش بزرگی از بازار پر رونق و رو به رشد را نشان می دهد. چین دارای بازار داخلی بزرگی برای پروتئین های گیاهی است، با شرکت هایی مانند Zrou و La Mian Shuo که جایگزین های گوشت گیاهی را تولید می کنند . بر اساس تحقیقات انجام شده توسط خدمات کشاورزی ایالات متحده آمریکا، از سال 2019، تقریباً 12 شرکت جدید گوشت گیاهی با موفقیت در چین راه اندازی شده است.چین همچنین صادرکننده اصلی پروتئین‌های گیاهی و مواد خام برای تولید گوشت‌های گیاهی در سطح بین‌المللی است . جایگزینی شیر نیز بازار بزرگی در چین دارد، زیرا قبلاً به دلیل منابع آب آلوده و استانداردهای بهداشتی ضعیف تولید شیر از حیوانات سخت بود. صنعت قهوه چین با گسترش کافی‌شاپ‌های با برندهای بزرگ در چین مانند استارباکس و لاکین شروع به گسترش کرد و تقاضا برای شیر را افزایش داد. بازار جایگزین‌های شیر از آن زمان در چین گسترش یافته است، با فروش جایگزین‌های شیر بین سال‌های 2015 و 2017 به میزان 20 درصد افزایش یافته است، که عمدتاً شیر سویا میباشد.

تشویق دولتی

سرانه مصرف گوشت در چین در سال 2021 به 63 کیلوگرم سرانه رسید.[13] اگر روند رو به افزایش مصرف گوشت ادامه یابد، پیش‌بینی می‌شود که مصرف سرانه گوشت در چین تا سال 2030 به 93 کیلوگرم افزایش یابد.[9] به دلیل محیطی و التیام بخشتاریخ

نگرش اجتماعی به گیاهخواری درچین

جنبش های وگان و گیاهخواری در چین با بدبینی ملایمی مواجه شده است، به ویژه به دلیل افزایش طبقه متوسط که مصرف گوشت خوک را با ثروت و رفاه مرتبط می کند. مصرف گوشت به طور مداوم در سرتاسر سرزمین اصلی چین همراه با رشد اقتصاد چین در حال افزایش بوده است. گوشت خوک به ویژه محبوب است، به طوری که چین 50٪ از گوشت خوک جهان را مصرف می کند (GMA، 2022).

بودا و گیاهخواری

بودیسم علیرغم سکولاریسم دولتی چین، نقشی کلیدی در شکل‌دهی نگرش به گیاه‌خواری در عصر مدرن بازی می‌کند. در حالی که اعتقاد بر این است که تنها 18٪ از جمعیت بودایی هستند، 21٪ دیگر از مردم فلسفه بودایی را در باورهای روزانه خود نیز جذب می کنند. با تأکید زیاد بودیسم بر رژیم غذایی مبتنی بر گیاه، در حال حاضر احساسات مثبتی در میان 39 درصد از جمعیت برای گیاهخواری وجود دارد.

گلدن مارت تولید کننده مرغوب ترین و ارگانیک ترین محصولات غذایی گیاهخواران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *