تکنولوژی

چگونه هوش مصنوعی بر صنایع تأثیر می گذارد

یک هدف مشترک در بین شرکت‌ها در دنیای امروزی ، هوشمند شدن است .دانستن اینکه فرصت‌های بازار در کجا نهفته است، و کجا می‌توان پیشرفت‌های فرآیند را پیدا کرد. به لطف پیشرفت‌های خیره‌کننده در هوش مصنوعی (AI) و زیربخش‌های آن، یشرکت‌ها در حال دستیابی به سطوح جدیدی از کارایی در تجزیه و تحلیل داده‌ها هستند که بر کل تجارت آنها تأثیر می‌گذارد.ولی پیشرفتهای هوش مصنوعی درهمین حد خلاصه نمی شود و تاثیرات زیادی در حوزه صنعت نیز دارد. موج فزاینده پذیرش هوش مصنوعی در صنایع باعث رشد قابل توجهی در دهه آینده خواهد شد و درآمد نرم افزارهای هوش مصنوعی تا سال 2025 به 90 میلیارد دلار خواهد رسید. در مقاله چگونه هوش مصنوعی بر صنایع تأثیر می گذارد همراه گلدن مارت باشید.

هوش مصنوعی و صنعت

هوش مصنوعی به عنوان یک فناوری نوظهور، تاثیر بسیار زیادی بر صنایع دارد. هوش مصنوعی قادر است به صورت خودکار و با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده، فرآیندهای تولید و عملیات صنعتی را بهبود بخشیده و بهینه‌سازی کند. این باعث می‌شود که صنایع بتوانند با کاهش هزینه‌ها، زمان و انرژی، سودآوری خود را افزایش دهند.همچنین با تحلیل داده‌های بزرگ و پیچیده، به صنایع کمک کند تا تصمیم‌گیری‌های بهتر و هوشمندانه‌تری را در مورد تولید، بازاریابی، توزیع و مدیریت منابع انجام دهند. این تصمیم‌گیری‌ها می‌توانند باعث افزایش راندمان، کاهش خطاها و بهبود کیفیت محصولات و خدمات شوند.هوش مصنوعی قادر است در حوزه امنیت و حفاظت صنایع نقش مهمی ایفا کند. با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، می‌توان به شناسایی و پیشگیری از تهدیدات امنیتی، تشخیص تقلب و کلاهبرداری و مدیریت ریسک‌ها کمک کرد.به طور کلی، هوش مصنوعی قادر است به صنایع کمک کند تا فرآیندهای خود را بهبود بخشیده و به سرعت و کارآمدی بالاتری عمل کنند. با توجه به پتانسیل بالای هوش مصنوعی، انتظار می‌رود که در آینده این فناوری در صنایع بیشتری استفاده شود و تاثیر بیشتری داشته باشد.

نقش هوش مصنوعی در بخش صنعتی

پیشگیری از مشکلات آینده

راه‌حل‌های هوش مصنوعی (AI) به سازندگان کمک می‌کنند تا پیش‌بینی کنند که چه زمانی یا اینکه آیا تجهیزات کارکرد خراب می‌شوند تا تعمیر و نگهداری و تعمیر قبل از وقوع خرابی برنامه‌ریزی شود.

تولید خلاق

در طراحی مولد، الگوریتم های یادگیری ماشین برای تقلید از فرآیند طراحی مورد استفاده مهندسان استفاده می شود. با استفاده از این تکنیک، تولیدکنندگان ممکن است به سرعت صدها گزینه طراحی را برای یک محصول تولید کنند.

پیش بینی قیمت مواد اولیه

نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی بهتر از انسان‌ها می‌تواند قیمت کالاها را پیش‌بینی کند و همچنین با گذشت زمان بهبود می‌یابد.

تجزیه و تحلیل

تجزیه و تحلیل درست از مجموعه داده های جمع آوری شده از حسگرهای ماشین برای ارائه بینش سریع و غیرمتمرکز استفاده می کند.

  کنترل های کیفیت

حفظ درجه ای از کیفیت مطلوب در یک خدمات یا محصول به عنوان تضمین کیفیت شناخته می شود. با استفاده از فناوری بینایی ماشین، سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند انحرافات را از هنجار تشخیص دهند، زیرا اکثر نقص‌ها به راحتی آشکار می‌شوند.

رباتیک

ربات‌های صنعتی که اغلب به عنوان ربات‌های تولیدی شناخته می‌شوند، عملیات یکنواخت را خودکار می‌کنند، خطای انسانی را از بین می‌برند یا به شدت کاهش می‌دهند، و توجه کارگران انسانی را دوباره بر روی بخش‌های سودآورتر کسب‌وکار متمرکز می‌کنند.

بهبود فرایند

سازمان ها ممکن است با بهینه سازی فرآیندها با استفاده از نرم افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی به سطوح تولید پایدار دست یابند.

چگونه هوش مصنوعی بر صنایع تأثیر می گذارد

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در کارنجات

هوش مصنوعی در تولید

هوش مصنوعی تأثیر قابل توجهی بر صنعت تولید دارد. هوش مصنوعی از بسیاری جهات فرآیند تولید را بهبود می بخشد.

هوش مصنوعی در لجستیک

تلفات تولید به دلیل ذخایر بیش از حد یا کمبود ذخایر، مشکلات دائمی هستند. ضایعات و کاهش سود از نتایج معمول انباشت بیش از حد است. کسب و کارها ممکن است فروش، پول بیشتریرا به دست آورند زمانی که محصولات به طور مناسب انبار شوند.

ربات های هوش مصنوعی – اتوماسیون فرآیند رباتیک

رباتیک در تولید که معمولاً به عنوان «ربات‌های صنعتی» شناخته می‌شود، امکان اتوماسیون عملیات یکنواخت، حذف یا کاهش خطای انسانی و تخصیص مجدد نیروی انسانی به فعالیت‌های با ارزش بالاتر را می‌دهد.ربات ها طیف وسیعی از کاربردهای بالقوه در تاسیسات تولیدی دارند. بینایی ماشین در چندین ربات صنعتی گنجانده شده است که به آنها امکان می دهد دقیقاً در شرایط آشفته حرکت کنند.

مدیریت زنجیره تامین با هوش مصنوعی

با هوش مصنوعی، کارخانه‌ها می‌توانند کل زنجیره تامین خود را از پیش‌بینی ظرفیت گرفته تا ذخیره‌سازی بهتر مدیریت کنند. با ایجاد یک مدل بلادرنگ و پیش‌بینی‌کننده برای ارزیابی و نظارت بر تامین‌کنندگان، کسب‌وکارها ممکن است در لحظه وقوع یک شکست در زنجیره تامین هشدار داده شوند و بتوانند فوراً شدت اختلال را ارزیابی کنند.

وسایل نقلیه خودران هوش مصنوعی

وسایل نقلیه  خودران ممکن است کل کف کارخانه، از خطوط مونتاژ گرفته تا تسمه نقاله را خودکار کنند. ممکن است با کمک کامیون‌ها و کشتی‌های خودران، تحویل‌ها بهینه‌سازی شوند، شبانه‌روز اجرا شوند و سریع‌تر تکمیل شوند.برای برنامه‌ریزی بهتر مسیرهای تحویل، کاهش تصادفات و اطلاع رسانی به مقامات در مواقع اضطراری، خودروهای متصل با حسگرها می‌توانند اطلاعات بلادرنگ مربوط به ترافیک، وضعیت جاده، تصادفات و موارد دیگر را ردیابی کنند. این تغییر سرعت و ایمنی تحویل را افزایش می دهد.

هوش مصنوعی برای اتوماسیون کارخانه

اپراتورها در کارخانه ها به دانش و شهود خود برای تغییر دستی تنظیمات تجهیزات تکیه می کنند و در عین حال به نشانه های مختلف در چندین صفحه نمایش توجه می کنند. اپراتورهای این سامانه علاوه بر وظایف عادی خود، هم اکنون وظیفه عیب یابی و تست سیستم را نیز بر عهده دارند.این امر باعث می‌شود که برخی از صاحبان کسب‌وکار در کنار سایر پیامدهای نامطلوب، نیاز به ایجاد بازده مالی از سرمایه‌گذاری را نادیده بگیرند یا کم‌اهمیت جلوه دهند.

طراحی و تولید با هوش مصنوعی

با هوش مصنوعی، نرم افزار ممکن است تکرارهای متعددی از طراحی یک محصول ایجاد کند که نسبت به طرح اصلی بهبود یابد. این نرم افزار، که گاهی به عنوان نرم افزار طراحی مولد نیز شناخته می شود، از طراحان ورودی هایی مانند:

  • مواد اولیه
  • اندازه گیری و جرم
  • تکنیک های پردازش
  • محدودیت های ناشی از منابع مالی و سایر منابع

 را دریافت میکند و الگوریتم می تواند آرایه ای از طرح بندی های بالقوه را بر اساس این ورودی ها ایجاد کند.

چگونه هوش مصنوعی بر صنایع تأثیر می گذارد
چگونه هوش مصنوعی بر صنایع تأثیر می گذارد

نمونه هایی از کاربردهای هوش مصنوعی در سراسر صنایع

هر صنعتی در حال حاضر تا حدی از هوش مصنوعی استفاده می کند، از حیاتی یا عادی تا بالاترین سطوح تحقیقاتی.نمونه‌های قابل بیان شامل:

سیستم‌های بهداشتی است که از هوش مصنوعی برای بازرسی اشعه ایکس، اسکن‌های توموگرافی کامپیوتری (CT) و سایر تصاویر برای سرطان یا بیماری‌های غیرقابل تشخیص استفاده می‌کنند. اینها می توانند تعداد زیادی از تصاویر را با سرعت و دقت بسیار زیاد اسکن کنند و در وقت متخصص صرفه جویی کنند. تعداد فزاینده ای از خدمات بهداشتی به هوش مصنوعی متکی هستند تا متخصصان بتوانند آن زمان را با بیماران و ارائه خدمات بگذرانند. گزارش McKinsey نشان می دهد که 15 درصد از ساعات مراقبت های بهداشتی را می توان با ایفای نقش کلیدی هوش مصنوعی خودکار کرد.

در صنعت بیمه، از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی ریسک، پیش بینی آب و هوا و سیل، رفتار راننده و ساخت‌وساز یا روند بازار استفاده می‌شود. همه اینها بر قیمت بیمه تاثیر می گذارد و تجربه مشتری را بهبود می بخشد. هوش مصنوعی همچنین روی حل سریع ادعاها کار می کند، تصاویر مشتریان را از نظر آسیب بررسی می کند و پرداخت ها را سرعت می بخشد، در حالی که تعامل انسانی و تاخیرها را کاهش می دهد. برندهای چالش‌برانگیز مانند لیموناد از هوش مصنوعی برای رقابت با فروشندگان معتبر استفاده می‌کنند و نشان می‌دهند که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند یک متمایزکننده ارزشمند باشد.

در بانکداری، ریسک چالشی کلیدی است که صنعت با آن مواجه است، زیرا هوش مصنوعی برای درجه‌بندی ریسک برای سرمایه‌گذاری‌ها و بررسی فعالیت‌های بلادرنگ برای تقلب احتمالی استفاده می‌شود. هوش مصنوعی برای مدیریت انطباق با مقررات، پردازش قراردادها و حجم زیادی از داده ها با سرعت استفاده می شود.

بیشتر تلاش‌های هوش مصنوعی بر روی خدمات تمام دیجیتالی مانند بانکداری و بیمه و تبدیل شرکت‌ها به کسب‌وکارهای دیجیتال متمرکز است. با این حال، هوش مصنوعی های زیادی برای ارائه در صنایع تولیدی و سنتی‌تر وجود دارد. تولیدکنندگان و تامین کنندگان از هوش مصنوعی برای بررسی و بهبود کیفیت مواد و محصول، همراه با کارایی تولید استفاده می کنند. هوش مصنوعی همچنین برای مدیریت تجهیزات کارخانه، ارائه تعمیر و نگهداری پیش بینی و کاهش زمان خرابی، بهترین گزینه میباشد.

حتی در دفاتر معمولی، هوش مصنوعی می‌تواند برای شناسایی خطاها در داده‌های تجاری رایج استفاده شود، می‌تواند تصاویر را بازیابی کند، و حتی برای مدیران پرمشغله‌ای که وقت کافی برای پیش‌نویس کار خود ندارند، محتوا بنویسد. ابزارهایی مانند دستیار نوشتن جاسپر، افزایش هوشمندی سیری یا الکسا و موجی از برنامه‌های بهره‌وری در آینده به ما کمک می‌کنند تا کارایی بهتری داشته باشیم و بتوانیم کارهای با ارزش‌تری را انجام دهیم .

هوش مصنوعی و صنعت هوانوردی

برای استفاده های پیشرفته از هوش مصنوعی در صنایع، نگاهی به صنعت هوانوردی بیندازید. موتورهای جت به صورت زنده در هنگام پرواز برای کوچکترین تغییرات در عملکرد عادی نظارت می شوند تا به خلبان، شرکت هواپیمایی و سازنده موتور اطلاع داده شود تا ضمن صرفه جویی در مصرف سوخت، تعمیر و نگهداری بهبودیافته، عملیات کارآمد را انجام دهند.

در فرودگاه، هوش مصنوعی کمک می‌کند تا از طریق چیدمان بهتر ساختمان، طراحی و خدمات تحویل سریع‌تر،ورود مسافران به گیتها سرعت بیشتری داشته باشد. اما میلیون‌ها سفر روزانه با فناوری هوش مصنوعی کمی سریع‌تر یا روان‌تر انجام می‌شوند و این روند تنها زمانی رشد می‌کند که هوش مصنوعی در برنامه‌های کاربردی بیشتر ظاهر شود.

نمونه هایی از شرکت هایی که در پذیرش هوش مصنوعی پیشرو هستند

در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده شرکت های خاص در صنایع مختلف از هوش مصنوعی در تجارت خود آورده شده است:

غول‌های فناوری از جمله بایدو و گوگل در سال 2016 بین 20 تا 30 میلیارد دلار برای هوش مصنوعی هزینه کردند که 90 درصد از این هزینه صرف تحقیق و توسعه و استقرار و 10 درصد برای خرید هوش مصنوعی شده است. نرخ فعلی سرمایه گذاری در هوش مصنوعی 3 برابر رشد سرمایه گذاری خارجی از سال 2013 است.

نتفلیکس همچنین از الگوریتم هوش مصنوعی که برای شخصی‌سازی توصیه‌ها به 100 میلیون مشترک خود در سراسر جهان استفاده می‌کند، به نتایج چشمگیری دست یافته است.

متخصص داده‌های مالی بلومبرگ از تکنیک‌هایی مانند بینایی کامپیوتری و پردازش زبان طبیعی برای بهبود وسعت اطلاعات موجود از طریق پایانه‌های همه‌جای خود که کارکنان مالی برای دسترسی به اطلاعات بازار استفاده می‌کنند، استفاده می‌کند. کاربران می توانند در پرس و جوها به جای دستورات فنی تخصصی از زبان طبیعی استفاده کنند که تجزیه و تحلیل وتوسط هوش مصنوعی اجرا شد.

و رویال بانک اسکاتلند اخیراً یک ربات هوش مصنوعی پردازش زبان طبیعی راه‌اندازی کرده است که به سؤالات مشتریان بانکی خود پاسخ می‌دهد و وظایف بانکی ساده‌ای مانند نقل و انتقال پول را انجام می‌دهد، با این هدف که پشتیبانی دیجیتالی مشتری را به اندازه تعامل چهره به چهره قدرتمند کند.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین انقلابی در راه دسترسی شرکت‌ها و پردازش داده‌ها برای تبدیل شدن به سازمان‌های هوشمندتر و کارآمدتر ایجاد می‌کنند. و تیم های فناوری اطلاعات و علم داده در حال آماده شدن برای مزایای عظیم هوش مصنوعی در شرکت های خود هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *