ریپورتاژ

چگونه یک مقاله خبری جذاب بنویسیم؟

مقاله خبری

افرادی هستند که علاقه زیادی به روزنامه نگاری و نوشتن گزارشات خبری دارند. به همین دلیل، دوره های روزنامه نگاری را می گذرانند زیرا دوست دارند برای رسانه های مختلف تولید محتوا کنند. بسیاری از دوره های روزنامه نگاری بر هنر نویسندگی تمرکز دارند. اما نکته مهم در مورد خبرنویسی این است که گزارشات و مقالات خبری، همگی از یک قالب اولیه پیروی می کنند. پس شما می توانید به راحتی قالب نگارش گزارشات خبری را بیاموزید و داستان‌های قوی بنویسید، چه ذاتاً نویسنده با استعدادی باشید یا چه نباشید.

نوشتن جمله اول خبر
مهمترین بخش هر خبر، اولین جمله آن است. نویسنده در آن، خبرسازترین نکات ماجرا را خلاصه کرده و در قالب یک جمله می نویسد.

اگر جمله اول مقاله خبری شما به خوبی نوشته شده باشد، حتی اگر خواننده تمایلی به مطالعه باقی مقاله نداشته باشد، این جمله خلاصه، یک ایده اولیه از ماجرای خبر به خواننده می دهد.

مثال: دو نفر در آتش‌سوزی خانه‌ای در شمال شرقی فیلادلفیا شب گذشته جان باختند.

واضح است که این داستان جزئیات بیشتری دارد – چه چیزی باعث آتش سوزی شده است؟ چه کسی کشته شد؟ آدرس خانه کجاست؟ اما از جمله اول، شما اصول اولیه را دریافت می‌کنید: دو نفر کشته شدند، آتش‌سوزی در خانه‌های ردیفی و شمال شرقی فیلادلفیا.

5 سوال اساسی

یکی از راه‌های فهمیدن اینکه چه چیزی باید در جمله اول بنویسید، استفاده از «پنج سوال اساسی» است که، شامل این کلمات پرسشی است: چه، کجا، چه زمانی، چرا و چگونه. داستان درباره ی کیست؟ در مورد چیست؟ کجا اتفاق افتاد؟ و غیره. به این سوالات در جمله اول خود پاسخ دهید.

گاهی اوقات، یکی از آن پاسخ ها جالب تر از بقیه خواهد بود. فرض کنید در حال نوشتن مقاله ای در مورد یک سلبریتی هستید که در یک تصادف اتومبیل مجروح می شود. بدیهی است چیزی که داستان را جالب می کند این واقعیت است که یک سلبریتی در آن نقش دارد. تصادف اتومبیل به خودی خود امری عادی است. بنابراین در این مثال، شما می خواهید بر جنبه “چه کسی-who” داستان در جمله اول خود تأکید کنید.

فرمت هرم معکوس

بعد از جمله اول، بقیه یک خبر با فرمت هرم وارونه نوشته می شود. این بدان معناست که مهم ترین اطلاعات در بالا (ابتدای خبر) و کم اهمیت ترین جزئیات در پایین قرار می گیرند.

ما این کار را به چند دلیل انجام می دهیم. اولاً، خوانندگان زمان محدود و دامنه توجه کوتاهی دارند، بنابراین منطقی است که مهمترین اخبار را در ابتدای خبر قرار دهیم.

دوم، این قالب به ویراستاران این امکان را می دهد که در صورت نیاز، اخبار را به سرعت کوتاه کنند. اگر بدانید که کم اهمیت ترین اطلاعات در انتها قرار دارد، کوتاه کردن یک خبر بسیار ساده تر است.

فرمت S-V-O

به طور کلی، نوشته های خود را فشرده و داستان های خبری خود را نسبتاً کوتاه بنویسید. آنچه را که نیاز دارید در کمترین تعداد کلمه ممکن بگویید. یکی از راه های انجام این کار پیروی از فرمت S-V-O است که مخفف فاعل-فعل-مفعول است. برای درک این مفهوم، به این دو مثال نگاه کنید:

او کتاب را خواند.

کتاب توسط او خوانده شد.

جمله اول با فرمت S-V-O نوشته شده است، به این معنی که فاعل در ابتدا است، سپس فعل، سپس با مفعول مستقیم به پایان می رسد. در نتیجه کوتاه و دقیق است. به علاوه، از آنجایی که ارتباط بین موضوع و عملی که او انجام می دهد مشخص است، این جمله تا حدودی زنده است. هنگام خواندن جمله می توانید زنی را در حال خواندن کتاب تصور کنید.

از طرف دیگر جمله دوم از S-V-O پیروی نمی کند. بنابراین ارتباط بین سوژه و کاری که او انجام می دهد قطع شده است. چیزی که برای شما باقی مانده است، جمله ای است که آبکی و بدون تمرکز است.

همچنین، جمله دوم دو کلمه طولانی تر از جمله اول است. ممکن است دو کلمه زیاد به نظر نرسند، اما تصور کنید که در یک مقاله خبری طولانی دو کلمه از هر جمله را حذف کنید. شما می توانید اطلاعات بسیار بیشتری را با استفاده از کلمات بسیار کمتر با فرمت S-V-O منتقل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *