مراقبت و سلامتی

خطرات بلندمدت داروهای ADHD بزرگسالان

اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD) یک اختلال رشد عصبی بسیار شایع است. کودکان مبتلا به این اختلال ممکن است بیش از حد فعال باشند و با رفتارهای تکانشی مشکل داشته باشند. همچنین ممکن است توجه، پیروی از دستورالعمل ها و انجام وظایف برای آنها مشکل باشد.هنگامی که علائم ADHD در دوران کودکی رخ می دهد، اغلب تا بزرگسالی ادامه می یابد. یک مطالعه نشان داد که علائم ADHD در 90٪ موارد تا بزرگسالی منتقل می شود. علاوه بر این، برخی از بزرگسالان مبتلا به ADHD هرگز تشخیص داده نشده اند.

بزرگسالان مبتلا به ADHD ممکن است در پیروی از دستورالعمل ها، به خاطر سپردن اطلاعات، تمرکز یا سازماندهی وظایف دچار مشکل شوند. علائم ممکن است برای بزرگسالان متفاوت از کودکان به نظر برسد. به عنوان مثال، بیش فعالی در کودکان ممکن است به عنوان بیقراری شدید در بزرگسالان ظاهر شود. در این مقاله خطرات بلندمدت داروهای ADHD بزرگسالان را برای شما بررسی میکنیم.

داروهای ADHD

شما به پزشک خود مراجعه کرده اید و تصمیم گرفته اید: زمان آن رسیده است که ADHD خود را تحت کنترل بگیرید. اما ممکن است تعجب کنید که آیا دارویی که نیاز دارید برای مدت طولانی بی خطر است؟اگر یک بزرگسال هستید، بیشتر نگرانی های طولانی مدت در مورد داروهای ADHD به نحوه تأثیر آنها بر سایر بیماری های شما مربوط می شود.پزشک شما را معاینه می کند و با هم می توانید برنامه ای ایجاد کنید که سلامت شما را حفظ کند و به تمرکز شما کمک کند.

عوارض جانبی و خطرات داروهای ADHD

عوارض جانبی و خطرات مرتبط با استفاده طولانی مدت از داروهای ADHD عبارتند از:

 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • تشنج
 • ضربان قلب نامنظم
 • سوء استفاده و اعتیاد
 • تغییر رنگ پوست
 • بیماری قلبی یا فشار خون بالا

اکثر داروهای ADHD “محرک” هستند. آنها می توانند فشار خون شما را بالا ببرند و ضربان قلب شما را افزایش دهند. اگر قبلاً با قلب خود مشکل دارید، این داروها می توانند خطرناک باشند.

داروهای ADHD

 • آمفتامین (Evekeo)
 • دکستروآمفتامین (Adderall، Adderall XR، Dexedrine، ProCentra، Zenzedi)
 • دکس متیل فنیدات (فوکالین، فوکالین XR)
 • لیسدگزامفتامین (ویوانس)
 • متیل فنیدات (کنسرتا، دیترانا، متادیت، متیلین، ریتالین، کویلیوانت)

خطرات و عوارض استفاده از داروهای ADHD

1. تشنج یا ضربان قلب نامنظم

یکی دیگر از داروهای ADHD، اتوموکستین (Strattera) یک محرک نیست، اما با تشنج و ضربان قلب نامنظم مرتبط است. FDA به افرادی که سابقه این مشکلات را دارند پیشنهاد می کند از آن دوری کنند.

2. سوء استفاده یا اعتیاد

برخی افراد از داروهای محرک ADHD سوء استفاده می کنند. آنها ممکن است قرص ها را خرد کرده و به جای مواد مخدر استفاده کنند، که مصرف بیش از حد ممکن است خطرناک شود.اگر سابقه سوء مصرف مواد نداشته باشید، این کار را انجام نمیدهید. اما اگر این کار را انجام دهید، ممکن است در معرض خطر سوء استفاده از داروهای ADHD خود باشید.در مورد سوء مصرف گذشته یا فعلی خود صادقانه با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که آیا داروهای ADHD برای شما مناسب هستند یا خیر.

3. مشکلات روانپزشکی

داروهای ADHD ممکن است با برخی از مشکلات سلامت روان مرتبط باشند، اما نادر است. به عنوان مثال، برخی از افراد مشکلات رفتاری مانند پرخاشگری و خصومت را گزارش کرده اند. برخی دیگر می گویند که آنها علائم اختلال دوقطبی را پیدا کردند.FDA همچنین هشدار داده است که خطر خفیفی وجود دارد که داروهای محرک ADHD منجر به نوسانات خلقی یا علائم روان پریشی شوند – مانند شنیدن چیزها و پارانویا.

4. تغییر رنگ پوست

پچ پوستی سیستم ترانس درمال متیل فنیدات (Daytrana) با یک بیماری پوستی به نام لوکودرما شیمیایی مرتبط است. این وضعیت باعث از بین رفتن دائمی رنگدانه های پوست می شود.

چگونه خطرات را بسنجیم

با پزشک خود کار کنید. با هم می توانید تصمیم بگیرید که آیا داروهای ADHD برای شما بی خطر هستند یا خیر.پزشک شما ممکن است بخواهد چند آزمایش انجام دهد تا ببیند آیا شرایطی دارید که ممکن است به خوبی با داروهای ADHD ترکیب نشود. به عنوان مثال، آنها می توانند بررسی کنند که آیا فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم یا سایر انواع بیماری قلبی دارید یا خیر.

سایر شرایط ممکن است خطرات ناشی از داروهای ADHD را افزایش دهد. اگر یکی از این موارد را دارید به پزشک خود بگویید:

 • آلرژی یا حساسیت به محرک ها
 • گلوکوم
 • بیماری کبد یا کلیه
 • سابقه بیماری روانی
 • تیک های حرکتی یا سندرم تورت
 • تیروئید پرکار

اگر داروها یا مکمل های دیگری مصرف می کنید به آنها اطلاع دهید. برخی ممکن است با داروهای ADHD واکنش بدی نشان دهند.هنگامی که مصرف داروی ADHD خود را شروع کردید، برای معاینات منظم به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که عوارض جانبی بدی ندارید.به خاطر داشته باشید، داروهای ADHD به طور کلی بی خطر هستند. احتمال مشکلات جدی کم است. برای بسیاری از افراد، مزایای درمان بیشتر از خطرات آن است.

در راستای کمک به کسب و کار ایرانیان و پارسی زبانان افغانستان و تاجیکستان برای ورود به بازار جهانی و امکان راه اندازی کسب و کار در آلمان و کانادا و دیگر کشورها و تولید و بازاریابی تخصصی محصولات مورد نظر شما ، گلدن مارت همراه شما می باشد . شما به عنوان یک کار آفرین و تولید کننده می توانید راه تولید و فروش محصولات خود را در اروپا و آمریکا و جامعه بین المللی از طریق گلدن مارت پیدا کنید . برای اطلاع بیشتر با ما در تماس باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *