دانستنی های جنسی, مراقبت و سلامتی

خودارضایی و تاثیر آن بر سلامت

فعالیت جنسی، از جمله خودارضایی، به انتقال دهنده های عصبی دوپامین و اکسی توسین در مغز مرتبط است که در تنظیم خلق و خو و افزایش احساس لذت نقش دارند.رضایت جنسی با بسیاری از مزایای دیگر، از جمله کاهش سطح استرس، بهبود عزت نفس، و افزایش رضایت از زندگی منبع قابل اعتماد در افراد مسن همراه است.در این مقاله همراه ما باشید و اطلاعات مفیدی را درمورد خودارضایی بدست بیاورید.

خودارضایی چیست؟

خودارضایی یک فعالیت رایج است که شامل دست زدن به اندام تناسلی یا سایر نواحی حساس بدن برای تحریک یا لذت جنسی است.خودارضایی راهی طبیعی و ایمن برای کشف بدن، احساس لذت و رهایی از تنش های جنسی است. این بیماری در میان افراد با هر پیشینه، جنسیت و نژاد رخ می دهد.در واقع، یک مطالعه بر روی افراد مسن تخمین زده است که بین 27 تا 40 درصد از زنان و 41 تا 65 درصد از مردان، خودارضایی را در ماه گزارش کرده‌اند.علیرغم افسانه ها، در واقع هیچ عارضه جانبی مضر جسمی خودارضایی وجود ندارد.گاهی اوقات، خودارضایی بیش از حد یا اجباری ممکن است مضر تلقی شود یا به سایر نگرانی‌های سلامت روان منجر شود.به طور معمول، خودارضایی یک عمل سرگرم کننده، طبیعی و سالم است.

فواید خودارضایی

خودارضایی یک فعالیت جنسی سالم است. می تواند برای سلامت جسمی و روانی شما مفید باشد.مطالعات محدودی در مورد فواید خودارضایی وجود دارد، اما مطالعاتی در مورد رابطه جنسی و تحریک وجود دارد.تحقیقات و گزارش ها نشان می دهد که تحریک جنسی، از جمله تحریک از طریق خودارضایی، ممکن است به شما کمک کند:

 • از بین رفتن استرس
 • خواب بهتر
 • تقویت خلق و خو
 • پیشگیری از اضطراب و افسردگی
 • آرامش
 • احساس لذت
 • رفع گرفتگی عضلات
 • از بین برنده تنش جنسی
 • افزایش عزت نفس
 • رابطه جنسی بهتر
 • درک بهتر خواسته ها و نیازها

بر اساس یک مطالعه در سال 2015 در زنان متاهل، آنهایی که خودارضایی داشتند، ارگاسم بیشتر، عزت نفس بالاتر، افزایش میل جنسی و رضایت بیشتر از ازدواج و زندگی جنسی را گزارش کردند.زوج ها همچنین ممکن است برای کشف خواسته های مختلف و همچنین اجتناب از بارداری به طور متقابل خودارضایی کنند. لذت بردن از خود، در مقایسه با رابطه جنسی شریک، همچنین به شما کمک می کند تا از عفونت های مقاربتی (STIs) جلوگیری کنید.

خودارضایی و سرطان پروستات

برخی تحقیقات نشان می دهد که انزال منظم ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد، اگرچه پزشکان دقیقاً دلیل آن را نمی دانند.یک مطالعه کوهورت در سال 2016 با 31925 شرکت‌کننده و 18 سال پیگیری نشان داد که خطر کمتر سرطان پروستات با فرکانس بالاتر انزال مرتبط است. باید به یک بررسی از سال 2016 اشاره کرد که 44 درصد از مطالعات تجزیه و تحلیل شده، ارتباط مشابهی بین انزال مکرر و کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات را گزارش کردند.با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه انزال منظم از سرطان پیشرفته پروستات محافظت می کند وجود ندارد، بنابراین تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

خودارضایی در دوران بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث می شود که برخی از افراد باردار میل جنسی را افزایش دهند. خودارضایی یک راه بی خطر برای کاهش تنش جنسی در دوران بارداری است.لذت از خود ممکن است به کاهش علائم بارداری مانند کمردرد نیز کمک کند. ممکن است در طول و بعد از ارگاسم، گرفتگی خفیف و نامنظم یا انقباضات براکستون هیکس را احساس کنید.آنها باید محو شوند. اگر انقباضات ناپدید نشدند و دردناک تر و مکرر شدند، فوراً با پزشک تماس بگیرید.برخی از افراد دارای حاملگی پرخطر گاهی اوقات توصیه می‌شود که از فعالیت جنسی اجتناب کنند، زیرا ارگاسم به طور بالقوه می‌تواند خطر زایمان زودرس را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات متناقض است.

عوارض خودارضایی

خودارضایی عوارض جانبی مضری ندارد. با این حال، برخی از افراد ممکن است در مورد خودارضایی احساس گناه کنند یا مشکلاتی با خودارضایی مزمن داشته باشند.

خودارضایی و احساس گناه

برخی از افراد ممکن است در مورد خودارضایی به دلیل اعتقادات فرهنگی، معنوی یا مذهبی احساس گناه کنند.خودارضایی نه اشتباه است و نه غیراخلاقی، اما همچنان ممکن است پیام هایی بشنوید مبنی بر اینکه لذت از خود “کثیف” و “شرم آور” است.اگر در مورد خودارضایی احساس گناه می‌کنید، می‌توانید با فردی که به او اعتماد دارید درباره اینکه چرا چنین احساسی دارید و چگونه می‌توانید از احساس گناه خود عبور کنید، صحبت کنید، اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید.درمانگرانی که در زمینه سلامت جنسی تخصص دارند، ممکن است منبع خوبی برای کمک به شما برای غلبه بر احساس شرم یا گناه مرتبط با خودارضایی باشند.

اعتیاد به خودارضایی

برخی از افراد ممکن است به خودارضایی یا چیزی که برخی آن را «اعتیاد جنسی» می‌نامند، اعتیاد پیدا کنند. با این حال، این اصطلاح در “راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی” (DSM-5) به رسمیت شناخته نشده است و توسط برخی به عنوان یک اعتیاد واقعی تلقی نمی شود.

 • اگر خودارضایی باعث شود شما زمان زیادی را صرف خودارضایی کنید
 • از کارهای روزمره یا فعالیت های روزانه صرف نظر کنید
 • برکار یا مدرسه شما تاثیر بگذارد
 • برنامه های با دوستان یا خانواده را لغو کنید
 • از دست دادن رویدادهای مهم اجتماعی
 • اگر خودارضایی به روابط شما و سایر بخش های زندگی شما آسیب برساند یا کار یا تحصیل شما را مختل کند ممکن است بیش از حد در نظر گرفته شود.

همچنین ممکن است به روابط عاشقانه و دوستی شما لطمه بزند زیرا به اندازه گذشته زمان زیادی را با عزیزان خود نمی گذرانید یا به نیاز آنها توجه نمی کنید.اگر نگران هستید که ممکن است بیش از حد خودارضایی کنید، با یک پزشک یا مشاور در مورد راه های کاهش مصرف صحبت کنید.اگر دوست دارید کمتر خودارضایی کنید، گفتگو درمانی را در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید با جایگزین کردن خودارضایی با فعالیت‌های دیگر، کاهش را امتحان کنید. دفعه بعد که میل به خودارضایی دارید، می توانید این موارد را امتحان کنید:

 • پیاده روی و دویدن
 • خواندن کتاب و مجله
 • وقت گذرانی با دوستان

افسانه ها در مورد خودارضایی

چندین افسانه رایج در مورد خودارضایی وجود دارد که توسط تحقیقات علمی ثابت نشده است.به عنوان مثال، خودارضایی باعث :

 • ناباروری
 • کم آبی بدن
 • عدم تعادل هورمونی
 • تغییر در اندازه یا شکل آلت تناسلی
 • کاهش تعداد اسپرم
 • از دست دادن بینایی
 • آکنه
 • کف دست های مودار
 • اختلال در نعوظ
 • میل جنسی کم

برخی از مردم همچنین ممکن است بر این باور باشند که خودارضایی می تواند تأثیر منفی بر روابط عاشقانه داشته باشد یا ممکن است نشان دهنده این باشد که یکی از طرفین نارضایتی جنسی را تجربه می کند.با این حال، اگرچه خودارضایی بیش از حد می تواند اثرات منفی داشته باشد، بسیاری از مردم متوجه می شوند که خودارضایی به تنهایی یا با شریک زندگی خود می تواند زندگی جنسی آنها را بهبود بخشد.علاوه بر این، خودارضایی ممکن است با چندین فواید سلامتی همراه باشد و یکی از ایمن‌ترین شکل‌های فعالیت جنسی در نظر گرفته می‌شود، زیرا خطر بارداری یا بیماری‌های مقاربتی را ندارد.

آیا خودارضایی باعث کاهش حساسیت جنسی می شود؟

برای کسانی که اختلال عملکرد جنسی دارند، تحریک تقویت شده – از جمله خودارضایی – می تواند به افزایش میل و حساسیت جنسی کمک کند.در واقع، یک بررسی در سال 2018 منتشر شده در مجله Sexual and Relationship Therapy Trusted Source گزارش داد که استفاده از ویبراتور ممکن است برای درمان اختلال نعوظ یا انزال و آنورگاسمی یا مشکل در رسیدن به ارگاسم مفید باشد. بر اساس این بررسی، استفاده از ویبراتور ممکن است با بهبود میل جنسی و عملکرد جنسی در مردان و زنان همراه باشد.خودارضایی ممکن است بر حساسیت افراد دارای آلت تناسلی در حین رابطه جنسی به دلیل تکنیک آنها تأثیر بگذارد. تحقیقات سال 2022 نشان داده است که تحریک بیش از حد آلت تناسلی در طول خودارضایی می تواند باعث کاهش حس شود.گاهی اوقات به عنوان سندرم دستگیری مرگ شناخته می شود، این می تواند رسیدن به ارگاسم را در طول رابطه جنسی دشوارتر کند.

سطح سالم خودارضایی چیست؟

طبق گفته انجمن بین المللی پزشکی جنسی، هیچ فرکانس “عادی” برای خودارضایی وجود ندارد. در حالی که برخی از افراد ممکن است روزانه، هفتگی یا ماهانه خودارضایی کنند، برخی دیگر ممکن است اصلاً خودارضایی نکنند.تا زمانی که بر روابط شما تأثیر منفی نگذارد یا در فعالیت‌های دیگر مانند مدرسه یا محل کار تداخل نداشته باشد، خودارضایی به دفعات یا به ندرت که می‌خواهید بی‌خطر و سالم است.

خودارضایی یک روش سالم، طبیعی و ایمن برای تمرین مراقبت از خود است.خودارضایی ممکن است فواید زیادی برای ذهن و بدن شما داشته باشد. معمولاً هیچ عارضه جانبی مضری وجود ندارد.بدون احساس گناه یا شرم از لذت خود لذت ببرید. در مورد هر گونه احساس منفی که ممکن است داشته باشید با یک درمانگر یا فردی که به او اعتماد دارید صحبت کنید.

در راستای کمک به کسب و کار ایرانیان و پارسی زبانان افغانستان و تاجیکستان برای ورود به بازار جهانی و امکان راه اندازی کسب و کار در آلمان و کانادا و دیگر کشورها و تولید و بازاریابی تخصصی محصولات مورد نظر شما ، گلدن مارت همراه شما می باشد . شما به عنوان یک کار آفرین و تولید کننده می توانید راه تولید و فروش محصولات خود را در اروپا و آمریکا و جامعه بین المللی از طریق گلدن مارت پیدا کنید . برای اطلاع بیشتر با ما در تماس باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *