پزشکی

گردشگری پزشکی

گردشگری پزشکی

مقدمه

توریسم پزشکی یا گردشگری پزشکی شاخه‌ای از گردشگری سلامت است که در آن شخص با امکانات پیشرفته‌تر بهداشتی و درمانی از یک کشور به نقاط دیگر جهان سفر می‌کند تا خدمات پزشکی کشور مقصد را در مراکز درمانی دریافت کند. در مواردی هدف از توریسم درمانی استفاده از هزینه کم خدمات پزشکی و یا دستیابی به خدمات بهتر و سریعتر در سایر نقاط جهان است.

گردشگری پزشکی با سفرهای پزشکی معمولی تفاوت زیادی دارد. در سفرهای معمولی فرد برای دریافت خدمات پزشکی از کشوری کمتر توسعه یافته به کشور توسعه یافته سفر می کند . دلیل این امر نبود خدمات مشابه در کشورش است.

در حالی که گردشگری پزشکی خدمات مشابهی را ارائه می دهد، گردشگر کشور دیگری را به کشور خود ترجیح می دهد.خدمات ارائه شده در توریسم درمانی متنوع بوده و به انتخاب گردشگر بستگی دارد. از خدمات اولیه و ساده دندانپزشکی گرفته تا اعمال پیشرفته مانند تعویض زانو، جراحی قلب و جراحی پلاستیک، بدون محدودیت می باشد.

تاریخ گردشگری پزشکی

تاریخچه گردشگری پزشکی به هزاران سال پیش در یونان باستان باز می گردد، زمانی که زائران از نقاط مختلف به منطقه خلیج سرون معروف به اپیدوریا با عبور از دریای مدیترانه رسیدند. اعتقاد بر این بود که محراب خدای شفابخش یونانی اسکلپیوس در آنجا بوده است. بیماران سعی می کردند با روزه و نماز بیماری خود را درمان کنند. امروزه اپیدوریا به عنوان قدیمی ترین منبع گردشگری پزشکی در جهان شناخته می شود.

مراحل گردشگری درمانی

مراحل گردشگری درمانی شامل چندین بخش است که با تصمیم بیمار برای انتخاب کشور دیگری برای یک روش درمانی بسیار خاص شروع می شود:

مرحله اول: با بیمارستان یا شرکت مورد نظر خود تماس بگیرید.

مرحله دوم: ارائه کلیه مدارک پزشکی.

مرحله سوم: انجام یک مشاوره اولیه.

مرحله چهارم: تعیین هزینه کل درمان و کسب اطلاعات کامل.

مرحله پنجم: برنامه ریزی زمان پذیرش.

مرحله ششم: ارائه مدارک سفر مانند پاسپورت، ویزای پزشکی یا انتخاب هتل.

گام هفتم: سفر به کشور مورد نظر.

مرحله هشتم: پذیرش فرودگاه و اقامت در هتل (سعی کنید هتل هایی را انتخاب کنید که خدمات و قیمت های متنوعی ارائه می دهند و قادر به پذیرش و پذیرش بیماران خارجی هستند..

مرحله نهم: به پزشک خود مراجعه کنید.

مرحله دهم: پذیرش نهایی و شروع درمان.

مرحله یازدهم: آموزش قبل از حرکت لازم است.

مرحله دوازهم : ارائه فاکتور و پرداخت هزینه بیمار.

مرحله سیزدهم: ارائه پرونده پزشکی به زبان بیمار.

مرحله چهاردهم: دوره نقاهت را با برنامه های گردشگری و سلامتی رد کنید.

مرحله پانزدهم: فرم مجوز پرواز پزشک را دریافت کنید.

مرحله شانزدهم: مشاهده بیمار در کشورش.

مزایای گردشگری درمانی

گردشگری پزشکی به توسعه اقتصاد و استاندارد زندگی تمدن بشری کمک می کند. در این بخش به برخی از این مزایا اشاره می کنیم:

 • توسعه اقتصادی را بهبود بخشد
 • افزایش اشتغال در بخش سلامت
 • افزایش امکانات بهداشتی و درمانی
 • دسترسی بهتر به آخرین فن آوری ها در بخش پزشکی
 • کمک به سلامت جهانی
 • رشد و رشد بهداشت جهانی
 • تبادل دانش و تجربیات تخصصی
 • ایجاد درآمد خارجی برای کشور و واردات ارز
 • منافع اجتماعی
 • دستاوردهای سیاسی
 • مزایای اقتصادی

برترین و مهمترین کشورهای گردشگری پزشکی

با توجه به ارزهای بسیار بالا و درآمدهای گردشگری پزشکی، بسیاری از دولت ها با قدرت زیادی در حال ساخت این صنعت در کشورهای خود هستند. کشورهای پیشرو در زمینه گردشگری پزشکی عبارتند از:

برزیل: این کشور یکی از قدیمی ترین کشورها در گردشگری پزشکی است و بدیهی است که بیشتر شهرت خود را مدیون جراحی های زیبایی است. اما عملیات غیر زیبایی در برزیل به تازگی شروع شده و سابقه طولانی ندارد. اولین بیمارستان مورد تایید استانداردهای JCI در خارج از ایالات متحده، بیمارستانی در برزیل بود که با موفقیت توسط این کمیسیون تایید شد.

کاستاریکا: در سال های اخیر، کاستاریکا تلاش زیادی برای توسعه گردشگری پزشکی کرده است و از سال 2007 به عنوان یکی از پیشگامان این بخش در نظر گرفته شده است. در حال حاضر، کاستاریکا دارای 3 بیمارستان مورد تایید JCI است که همگی در این شهر واقع شده اند.

هند: یکی از مهم ترین کشورهای آسیایی در زمینه گردشگری پزشکی، ۲۲ بیمارستان گواهی JCI را دریافت کرده اند. گردشگری پزشکی هند در دنیا بسیار معروف است و دلیل اصلی جذب گردشگران به هند ارزان بودن خدمات در مقایسه با کشورهای دیگر است. هند همچنین سیستم ویزای M را معرفی کرده است که ویزائی است که در سفارتخانه های هند در کشورهای دیگر برای افرادی که به دلایل پزشکی قصد سفر به هند را دارند صادر می شود.

مکزیک : یک مقصد بسیار جذاب برای گردشگران پزشکی به ویژه آمریکایی ها است. آمریکایی هایی که در ایالت های جنوبی هم مرز با مکزیک مانند نیومکزیکو، آریزونا و تگزاس زندگی می کنند، به طور مرتب به مکزیک سفر می کنند و از خدمات پزشکی ارزان قیمت در آنجا استفاده می کنند. به عنوان مثال، خدمات تخصصی دندانپزشکی در مکزیک یک چهارم تا یک پنجم خدمات مشابه در ایالات متحده را تشکیل می دهد. موضوع مکزیک به قدری برای آمریکایی ها وسوسه انگیز است که مقامات ایالت تگزاس در حال اصرار برای پاکسازی پزشکان در دو طرف مرز هستند، در حالی که پزشکان آمریکایی به شدت با این طرح مخالف هستند و احساس می کنند می توانند با قیمت های پایین مکزیک رقابت کنند.

پاناما: جاذبه ها، پزشکان دوزبانه، استانداردها و اسناد بین المللی، استفاده از ارز به دلار آمریکا و عدم نیاز گردشگران به محاسبه پول. دلایلی مانند این دست به دست هم دادند تا پاناما به یکی از پیشتازان صنعت گردشگری پزشکی در سطح بین المللی تبدیل شود.

سنگاپور: چندین بیمارستان معتبر JCI در این کشور وجود دارد. استانداردهای بهداشتی در سنگاپور بسیار بالا است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی که در سال 2000 منتشر شد، سنگاپور ششمین کشور دارای بهترین سیستم مراقبت های بهداشتی در جهان و اولین کشور در آسیا است. اکثر بیمارانی که به سنگاپور می آیند از کشورهای همسایه مانند مالزی، اندونزی و کشورهای جنوب آسیا می آیند.

تایوان: دولت تایوان رسما اعلام کرده است که قصد دارد کشور خود را به مرکز گردشگری پزشکی تبدیل کند و به این ترتیب در سال 2007 وزارت بهداشت تایوان طرحی را برای ارتقاء کلیه خدمات پزشکی در این کشور اجرا کرد. در ادامه طرحی برای همکاری گسترده دولت تایوان با مراکز دانشگاهی برای معرفی تایوان به عنوان برند گردشگری پزشکی در جهان ارائه شده است. بیمارستان های تایوان موظفند آمار دقیقی را به دولت ارائه دهند. بر اساس این آمار تنها از ژانویه تا آگوست 2012 بیش از 60 هزار گردشگر برای مداوا به بیمارستان های تایوان مراجعه کردند.

ایران: گردشگری سلامت در ایران با توجه به استانداردهای بالای آن در تحقیقات و خدمات پزشکی، گردشگری سلامت در ایران در دنیا محبوب شده است. علاوه بر این، کمترین هزینه درمان، ایران را به مقصد مهمی در گردشگری سلامت تبدیل کرده است.

گروه تجاری گلدن مارت ارائه دهنده انواع خدمات در زمینه های متنوع می باشد. گلدن مارت شما را در زمینه اجاره خانه ،خرید خانه وآپارتمان،خرید بیزینس و سرمایه گذاری مطمئن و پرسود در کانادا یاری می کند. میتوانید به روز ترین و مفید ترین مقاله ها در زمینه های گوناگون را در مجله گلدن مارت مطالعه نمایید. همچنین می توانید از بخش آگهی گلدن مارت، برای خرید و فروش ،کاریابی و تبلیغ کسب و کار خود استفاده ببرید. گلدن مارت دوست و همراه شما .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *