روسیه, مهاجرت

اقامت در روسیه از طریق سرمایه گذاری

کشور روسیه دارای ۱۷٬۰۹۸٬۲۴۲ کیلومتر مربع وسعت است و به همین دلیل به عنوان پهناورترین کشور جهان شناخته می شود . روسیه دارای منابع طبیعی فراوان از جمله ذخایر عظیم نفت و گاز است که آن را برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذاب می کند. روسیه دارای بازار مصرفی با بیش از 140 میلیون نفر، منابع طبیعی وسیع، نیروی کار با تحصیلات عالی و قابلیت های تحقیقاتی و تولیدی پیشرفته از نظر فناوری است.روسیه اگرچه تابعیت رسمی برای طرح سرمایه گذاری ندارد، اما می توان اقامت در روسیه از طریق سرمایه گذاری  را به دست آورد. این روند حداقل سه سال طول می کشد. در این مقاله ما راههای سرمایه گذاری در روسیه را برای شما شرح میدهیم.

ویزای طلایی در روسیه

روسیه در مسیر پیوستن به تعداد زیادی از کشورهایی است که برنامه هایی را برای اخذ اقامت با پتانسیل کسب شهروندی از طریق سرمایه گذاری در کشور مورد نظر ارائه کرده اند. برنامه موسوم به “ویزای طلایی” قرار است تا سال 2023 به طور کامل اجرا شود و هدف اصلی آن ایجاد رشد پایدار جمعیت مهاجرت و در عین حال تمرکز بر جذب سرمایه انسانی با کیفیت بالا باشد.

ویزای طلایی در تعدادی از کشورهای جهان برای تسریع جریان سرمایه گذاری خارجی و تقویت توسعه اقتصادی محلی ایجاد شده است. تعدادی از کشورهای کوچکتر سال هاست که این طرح را با موفقیت اجرا می کنند و روسیه به دنبال راه هایی برای معرفی برنامه خود است. برنامه ویزای طلایی با توجه به رشد ضعیف اقتصادی در دهه گذشته و تمایل نسبتاً منفی سرمایه گذاران در سراسر جهان در حال حاضر نسبت به محیط سرمایه گذاری در روسیه می تواند به موقع انجام شود. این اولین باری است که روسیه کمک اقتصادی ویزای اقامت دائم و اخذ تابعیت را به بزرگترین کشور جهان معرفی می کند. از متقاضیان موفق انتظار می رود در کنار روش های ساده کار و اقامت در روسیه، تعدادی حقوق مشابه شهروندان کشور را به دست آورند.

معرفی برنامه ویزای طلایی احتمالاً تعدادی از سرمایه گذاران را از کشورهای خاورمیانه و همچنین کشورهای آفریقایی جذب خواهد کرد، اما پیش بینی می شود که علاقه چین به آن نیز زیاد  باشد. با توجه به روابط قوی بین دو کشور در سطوح مختلف، انگیزه جدید احتمالاً سرمایه‌گذاران چینی را جذب خواهد کرد که ممکن است به دنبال افزایش تعداد فرصت‌های تجاری در این کشور باشند. شرکت‌کنندگان در این طرح می‌توانند بدون نیاز به دریافت مجوزهای مربوط به کار و اقامت، و همچنین توانایی شرکت در برنامه‌ها و خدمات ملی پزشکی و دیگر اجتماعی، از فرآیند ساده‌شده شروع کسب‌وکار خود بهره‌مند شوند.

انواع راه های سرمایه گذاری در کشور روسیه

سرمایه گذاری در یک شرکت

مورد اول بسیار ساده است. اگر کسب و کار موفقی دارید، واجد شرایط مهاجرت به روسیه و دریافت اجازه اقامت در مدت 3 سال هستید. اگر یک شرکت روسی باشد، سرمایه گذار باید سرمایه خود را 15 میلیون روبل (200000 دلار آمریکا) افزایش دهد و اگر شرکت خارجی باشد، مبلغ 50 میلیون روبل (660000 دلار آمریکا) افزایش می یابد.

کارآفرینان، سرمایه گذاری در یک کسب و کار جدید

همچنین اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید را دارید، می توانید اجازه اقامت در روسیه را دریافت کنید. تنها شرایط این است که شما باید درآمد مشمول مالیات 10 میلیون روبلی هر سال به مدت سه سال (130000 دلار آمریکا) ایجاد کنید و باید حداقل 10 روسی را به عنوان کارمند استخدام کنید.

سرمایه گذاری در یک کسب و کار موجود

اگر سرمایه گذار بخواهد در یک تجارت موجود سرمایه گذاری کند، باید حداقل 15 میلیون روبل (200000 دلار آمریکا) در یک شرکت روسی سرمایه گذاری کند. انتخاب شرکت باید هوشمندانه انجام شود. او مجبور نیست سهامدار شرکت شود. آن تجارتی انتخاب می شود که حداقل 3 سال فعالیت داشته باشد، حداقل 6 میلیون روبل (80000 دلار آمریکا) مالیات به دولت پرداخت کرده باشد و حداقل برای 25 نفر شغل ایجاد کند.

سرمایه گذاری در اوراق قرضه

اگر سرمایه گذار مایل به ورود به هیچ تجارتی نباشد، می تواند پول خود را در اوراق قرضه دولتی سرمایه گذاری کند و مجوز اقامت روسیه را دریافت کند. او باید اوراق قرضه دولتی به ارزش 30 میلیون روبل (400000 دلار آمریکا) بخرد، حداقل به مدت 3 سال آن را نگه دارد و سپس می تواند برای مجوز اقدام کند.

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

سرمایه گذاران همچنین می توانند در صورت تمایل به اخذ مجوز اقامت در کشور، در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کنند. آنها باید دارای املاک و مستغلات به ارزش کل حداقل 30 میلیون روبل (400000 دلار آمریکا) باشند. آنها باید حداقل 3 سال قبل از درخواست برای اجازه اقامت آن را داشته باشند.

درخواست شهروندی برای خانواده از طریق سرمایه گذاری در روسیه

یکی دیگر از جنبه های مهمی که باید برای علاقه مندان به شهروندی از طریق سرمایه گذاری در روسیه در نظر گرفته شود، درخواست اعضای خانواده است. سرمایه گذارانی که واجد شرایط دریافت ویزای طلایی در روسیه هستند می توانند برای همسر، فرزندان، همسر، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ و نوه های خود نیز درخواست دهند. می توان گفت که تابعیت از طریق سرمایه گذاری در روسیه می تواند تا 5 نسل از خانواده ها را شامل شود.

چه زمانی تابعیت در روسیه به دست می آید؟

 سرمایه گذاران پس از واجد شرایط بودن برای تابعیت از طریق سرمایه گذاری در روسیه، مجوز اقامت موقت دریافت می کنند و پس از یک سال اجازه اقامت دائم در روسیه را دریافت می کنند. تابعیت روسیه را می توان پس از مدت معینی در روسیه به دست آورد، اما در این مورد، هنوز تمام جزئیات مشخص نشده است. علاوه بر این، ممکن است متقاضیان نیاز به تسلط به زبان روسی داشته باشند.

روسیه، بهترین مقصد سرمایه گذاری

 روسیه به دلیل کسب و کارهای کارآمد و منصفانه، اما همچنین شرایط بهینه توسعه ارائه شده به سرمایه گذاران داخلی و خارجی شناخته شده است. روسیه که یازدهمین قدرت اقتصادی بزرگ جهان است، واقعاً یک مقصد تجاری است که نباید از دست داد، به خصوص که این کشور از نظر منابع طبیعی غنی است و یکی از تامین کنندگان پیشرو گاز طبیعی در جهان است. ثبات اقتصادی، نیروی کار مجرب و مقرون به صرفه و مشوق های سخاوتمندانه برخی از ویژگی های روسیه برای سرمایه گذاران بین المللی است. در اینجا به برخی از آمارها اشاره می شود که نشان دهنده جهت گیری اقتصادی کشور است:

در سال 2020، حدود 24 درصد از سرمایه گذاری خارجی توسط بخش معدن و معدن در روسیه جذب شد. پس از آن بخش تولید با 21 درصد از کل تولید در رتبه دوم قرار دارد.کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی روسیه در سال 2020 حدود 447 میلیارد دلار بوده است.گزارش انجام کسب و کار در سال 2020، روسیه را در بین 190 اقتصاد جهان از نظر شرایط تجاری و آب و هوا در رتبه 28 قرار داد.

انواع شهروندی در روسیه

1- شهروندی ساده شده

دولت روسیه طرح شهروندی ساده روسیه را در سال 2015 در ازای سرمایه گذاری 10 میلیون دلاری در خاور دور برای تقویت توسعه اقتصادی راه اندازی کرد. سرمایه گذاری باید طی 2 سال تکمیل شود و پس از دریافت شهروندی روسیه، سرمایه گذاری باید به مدت 3 سال نگه داشته شود

آژانس سرمایه گذاری روسیه از هر سرمایه گذاری مستقیم خارجی با حداقل مقدار زیر حمایت مستقیم می کند:

  • پروژه های بهداشت و درمان – 1،000،000 دلار آمریکا
  • پروژه های کشاورزی  3،000،000      دلار آمریکا
  • پروژه های اوقات فراغت و سرگرمی  5،000،000دلار آمریکا
  • پروژه های صنعتی  10،000،000دلار آمریکا
  • پروژه های حمل و نقل و لجستیک 20،000،000 دلار آمریکا
  • استخراج و فرآوری مواد معدنی 100،000،000 دلار آمریکا

2- تابعیت اختیاری

روسیه طرح تابعیت اختیاری را برای سرمایه گذاران خارجی ارائه می دهد.شخص حداقل به مدت 3 سال در روسیه فعالیت اقتصادی انجام می دهد و این فعالیت درآمدی بالغ بر 10 میلیون روبل یا 160000 دلار آمریکا دارد. شخص دارای 10٪ از سهام یک شرکت روسی (در روسیه) است که دارایی آن حداقل 100 میلیون روبل است، با پرداخت بیمه اجباری 6 میلیون روبل در سال و یا اینکه شخص حداقل 3 سال در فدراسیون روسیه کار کرده است و شغل او در لیست مشاغل تعیین شده است.

3- تابعیت دوگانه

روسیه تابعیت مضاعف را با مجوز قبلی اجازه می دهد و سرمایه گذاران ملزم به صرف نظر از تابعیت قبلی خود نیستند.

پاسپورت روسیه

دولت روسیه برنامه لغو روادید خود را گسترش داد تا به کشورهای بدون ویزا بیشتری دسترسی داشته باشد.طبق گزارش هنلی، از 2 ژوئیه 2019، شهروندان روسیه در هنگام ورود بدون ویزا یا دسترسی به 116 کشور و منطقه داشتند که پاسپورت روسی را در رتبه 51 از نظر آزادی سفر (همبسته با بوسنی و هرزگوین) قرار می دهد.

گلدن مارت بهترین پلتفرم برای جستجوی کار بین پارسی زبان آمریکا ،کانادا،اروپا و خاورمیانه می باشد. با ما همراه باشید تا از مزایای آگهی رایگان،تبلیغ کسب و کارخود و دسترسی به مقالات مفید در زمینه تجارت الکترونیک آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *