دانستنی های ادویه جات

آموزش کشت زعفران در گلخانه

آموزش کشت زعفران در گلخانه

زعفران گلخانه ای

در این مقاله ما برای شما شرح میدهیم که برای تأسیس گلخانه برای کاشت زعفران چه مراحلی را باید طی کرد؟ زعفران یکی گران ترین ادویه های موجود در بازار ایران و جهان به شمار می رود.علاوه بر کشت بر روی زمین کشاورزی راه دیگر برای کشت زعفران وجود دارد.این راه روش گلخانه ای می باشد.باید بگوییم که  تأسیس گلخانه یکی از بهترین راه های کاشت و برداشت 100 درصدی زعفران به شمار می رود. زعفران گلخانه ای بازدهی بسیاربالایی دارد و امروزه در ایران محبوبیت زیادی به دست آورده است. با گلدن مارت در این مقاله همراه باشید.

تأسیس گلخانه برای زعفران درجه یک

یکی از بهترین مزیت هایی که تأسیس گلخانه زعفران دارد صرفه جویی در آبیاری است .کشت زعفران به روش گلخانه ای از هدررفتن آب زیاد جلوگیری می کند. زعفران در گلخانه به صورت طبقاتی و در گلدان و یا جعبه های مختلف انجام می شود و همچنین می توان از این روش حتی از کوچک ترین فضا استفاده کرد و زعفران کاشت . بسیاری از کشورها به دنبال کاشت زعفران گلخانه ای هستند تا بتوانند رقیبی برای زعفران ایران باشند. کشورهایی نظیر چین با تأسیس گلخانه برای زعفران هدف این را دارند که رقیب سرسخت زعفران درجه یک ایران باشد. کاشت زعفران گلخانه ای مزایای زیادی دارد از جمله:

 • برداشت آسان
 • هزینه پایین تولید
 • صرفه جویی در آب،بالا بودن کیفیت و برداشت زعفران
 • امکان کنترل دمای محیط برای پیازچه زعفران
آموزش کشت زعفران در گلخانه
آموزش کشت زعفران در گلخانه

موارد مورد نیاز برای تاسیس گلخانه

 • محیطی بسته مانند انبار .
 • زمین زراعی برای انتقال پیاز زعفران بعد از گلدهی.
 • دستگاه های رطوبت ساز.
 • بخاری برای گرم کردن سالن هنگام برداشت.
 • کولر زیرا دمای محیط باید همواره بالای 13 درجه سانتی گراد خنک شود.
 • قفسه های مناسب طبقاتی.
 • محیط گلخانه زعفران باید دور از هرگونه آلودگی باشد.
 • محیط انبار باید دارای پنجره های مختلف برای کنترل دما و هوادهی باشد.
 • همچنین سالن نیاز به بخاری برای گرم کردن سالن هنگام برداشت دارد.

مراحل کاشت زعفران گلخانه ای

مرحله اول: تهیه پیاز زعفران

مرحله اول کاشت زعفران به روش گلخانه ای

اولین مرحله از سری مراحل کاشت زعفران گلخانه ای تهیه پیاز زعفران است. برای تهیه پیاز زعفران باید در اواسط ماه خرداد اقدام کنید و پیازی به نسبت درشت که وزن آن بالای 15 گرم باشد تهیه کنید. پیاز کوچک عملکرد تولید زعفران را بسیار ضعیف می کند و همواره توصیه می شد که پیاز زعفران تهیه شده بالای 15 گرم وزن داشته باشد. پس از تهیه پیاز زعفران آنها را باید تا اوایل ماه شهریور دور از نور خورشید و در جایی به نسبت خنک نگه دارید.باید بیان کنیم که  در این مدت نباید به پیاز زعفران به هیچ عنوان رطوبت برسد و همچنین دمای محیط نگهداری حداکثر بالای 13 درجه سانتی گراد باشد .

آموزش کشت زعفران در گلخانه
آموزش کشت زعفران در گلخانه

مرحله دوم: آماده کردن فضای کاشت زعفران گلخانه ای

آماده کردن فضای کاشت زعفران گلخانه ای  مرحله دوم این روند می باشد .برای احداث گلخانه زعفران نخست شما باید یک مکان مسقف و سالم به طور مثال یک انبار با شرایط مناسب  را برای کاشت زعفران در گلخانه تهیه کنید. باید بدانید که محیط گلخانه زعفران باید کاملا تمیز و سالم باشد و هیچ گونه آلودگی نداشته باشد. همچنین از نکات حائز اهمیت در احداث گلخانه این است که انبار و مکان مورد نظر ما باید دارای پنجره جهت هوادهی و کنترل رطوبت و دمای محیط گلخانه باشد.

در ادامه باید برای سالن گلخانه کولر و بخاری تهیه شود که همیشه دمای سالن مرطوب باشد. پس از تهیه فضای کاشت زعفران گلخانه ای، باید اقدام به ساخت قفسه های 5 طبقه ای کنید که ارتفاع آن بین 40 تا 50 سانتی متر باشد و همچنین در کنار قفسه های طبقاتی باید طبقه های چوبی به طول و عرض 100 در 70 سانتی قرارداد. برای احداث گلخانه زعفران در سالن 100 متری با 5 قفسه طبقاتی نیاز به حدود 6 تن پیاز زعفران است.

مرحله سوم: کاشت پیاز زعفران در گلخانه

در این مرحله از کاشت زعفران باید بدانیم که بسیار مهم است قبل از انتقال پیازهای زعفران باید سالن را کاملا با مواد ضدعفونی کننده ضدعفونی کنید و همچنین باید پیاز زعفران را از یکدیگر جدا کنید و کامل ضدعفونی کنید.همچنین  باید یک مخزن تهیه شود و محلول های ضد قارچ و کنه را داخل آن بریزید و پیازهای زعفران را در آن قرار دهید تا کامل ضدعفونی شوند.بعد از ضدعفونی کردن سالن گلخانه زعفران و پیاز زعفران، پیاز زعفران را خشک کرده و در سایه قرار دهید.و کم کم آن ها را در طبقاتی که از قبل آماده کردید قرار دهید. توجه بفرمایید که این مرحله باید در ماه شهریور انجام شود و دمای محیط سالن را باید به مدت یک هفته به زیر 13 درجه برسانید و رطوبت را به 80 درجه برسانید تا پیازهای زعفران از خواب زمستانی بیدار شوند و آماده رشد باشند.

آموزش کشت زعفران در گلخانه
آموزش کشت زعفران در گلخانه

رشد پیازها در گلخانه زعفران

پس از رشد کامل پیازهای زعفران دمای محیط را به 17 درجه سانتی گراد برسانید. این دما برای گل دهی بسیار مناسب است و زمانی که اولین گل زعفران را مشاهده کردید شروع به برداشت گل زعفران کنید. پیازهای زعفرانی که بین 15 تا 20 گرم باشند، در محیط گلخانه به طور عادی 14 عدد گل تولید می کنند.

آشنایی با انواع کشت زعفران گلخانه ای

کاشت زعفران در گلخانه یکی از روشهای مدرن برای کاشت زعفران به شمار میرود که به دو روش هیدروپونیک و آیروپونیک اجرا میشود. در ادامه روشهای کاشت زعفران گلخانهای را به شما توضیح میدهیم:

1-  کاشت زعفران به روش آیروپونیک

در روش آیروپونیک یا هوا کشت، گیاه زعفران به حالت معلق در محیط سرپوشیده گلخانه آویزان میماند، به نحوی که ریشه گیاه در خاک قرار نمیگیرد و بستری برای رشد ندارد. ریشه گیاه زعفران با پاشیده شدن ذرات غذایی محلول در آب تغذیه میشود. البته در این روش آب نباید مستقیم به ریشه گیاه برسد، چرا که باعث پوسیدگی یا انتقال بیماری به پیاز زعفران میشود. به همین دلیل باید به حفظ رطوبت در محیط توجه کرد. گیاه زعفران به دلیل تغذیه مناسب در این روش، رشد ونموی بهتری داشته و راندمان تولید آن بیشتر است.

آموزش کشت زعفران در گلخانه
کاشت زعفران به روش آیروپونیک

 •مراحل کاشت آیروپونیک زعفران در گلخانه

 1- در ماه خرداد پس از زرد شدن علف گیاه، پیاز را از خاک جدا کرده و در محیطی با تهویه مناسب نگهداری میکنیم .

 2- در ابتدای شهریور ماه، پیازهایی که بیشتر از ۱۰ گرم وزن دارند را به گلخانه منتقل کرده و نور وتهویه را متناسب با شرایط جوی محیط تنظیم و کنترل میکنیم .

 3- در ابتدای مهر ماه پیازهای زعفران، جوانه خواهد زد. جوانه های فرعی را باید جدا کرده و تنها جوانه های اصلی گیاه را باید حفظ کنیم.

 4-از طریق اسپری و حفظ رطوب محیط، باید مواد مغذی و مواد معدنی را به ریشه گیاهان زعفران برسانیم .

۵- از اواخر آبان تا اوایل آذر، گلهای زعفران رشد کرده و میتوانیم زعفران را برداشت کنیم. پس از برداشت زعفران، میتوان پیاز را حفظ و دوباره از آنها برای کاشت در سال بعد استفاده کرد.

2-  کشت هیدروپونیک زعفران

هیدروپونیک یا آب کشت از دیگر انواع کشت زعفران گلخانه ای به شمار می رود که بدون نیاز به خاک و آب بسیار اجرا میشود.

مراحل کاشت زعفران گلخانه ای با این روش تفاوت چندانی با روش آیروپونیک ندارد، تنها به جای آنکه ریشه در هوا معلق بماند به محلولی از آب منتقل میشود. در حقیقت در این روش به جای آنکه گیاه در بستر خاک قرار بگیرد، در بستری از محلول های مایع مغذی قرار میگیرد. همچنین به دلیل آنکه دیگر برخالف کاشت سنتی از خاک استفاده نمیشود، هزینه های کاشت بسیار ارزانتر شده و به دلیل آنکه آب به صورت چرخشی در جریان است، از هدر رفت آب جلوگیری میشود.

آموزش کشت زعفران در گلخانه
کشت هیدروپونیک زعفران

کشت بدون خاک زعفران چه مزایایی دارد؟

در انواع کاشت زعفران گلخانه ای هیچ وابستگی به زمین و خاک وجود ندارد. به همین دلیل تهیه یک زمین باکیفیت و آزمایش خاک مناسب دیگر برای کشاورزان اهمیتی نخواهد داشت. چرا که برای کاشت زعفران، خاک حتما باید آهکی، مرطوب و شور باشد و PH آن باید بین ۷ تا ۸ قرار داشته باشد.

اما در انواع کشت گلخانه ای زعفران، آب و رطوبت جایگزین بستر خاک میشود. پس هزینه شخم زنی، زهکشی، آزمایش خاک و بسیاری هزینه های دیگر مرتبط با زمین در این روشها وجود نداشته و به همین دلیل هزینه های آن بسیار کمتر از روش کاشت سنتی زعفران خواهد بود . از دیگر مشکلات کاشت سنتی زعفران، آبیاری گیاه زعفران است. به همین دلیل مناطقی که معمولا  با کم آبی مواجه هستند، بر ای کاشت زعفران با مشکل مواجه میشوند. اما در روشهای کاشت آیروپونیک و کاشت هیدروپونیک زعفران، آبیاری کاملا  کنترل شده است. به همین دلیل مشکلات  آبیاری و هزینه های بالای  آن در انواع کشت زعفران گلخانه ای کاهش چشمگیری خواهد داشت. همچنین به دلیل آنکه کشت بدون خاک زعفران در محیط های سرپوشیده و استریل گلخانه ای انجام میشود، خطرات ناشی از آفتها، حیوانات موذی و بیماریها بسیار کمتر میشود و کنترل و سمپاشی گیاهان زعفران بسیار آسانتر خواهد بود.

همه میدانیم که زعفران گیاهی است که در تنها در مناطق آب وهوایی ویژهای رشد میکند، اما میتوان در گلخانه شرایط مناسب کاشت زعفران شامل نور، هوا، رطوبت، دما و تهویه را شبیه سازی کرد. به همین دلیل با کمک انواع کشت زعفران گلخانه ای میتوان در هر منطقه ای گیاه زعفران را پرورش داد. در روش سنتی پیاز زعفران در خاک قرار میگیرد و به همین دلیل کشاورز نمیتواند سلامت پیاز زعفران را تضمین کند، اما در روش گلخانهای، پیاز در معرض دید بوده و میتوان مراقبتهای لازم را به خوبی روی آن اجرا کرد. همچنین گیاهان زعفران را میتوان به صورت عمودی در گلخانه قرار دارد و محدود به کاشت افقی گیاهان در خاک نخواهیم بود. به همین دلیل در فضای محدود گلخانه، میتوان تعداد  بالایی گیاه زعفران را نگهداری کرد. در نتیجه راندمان تولید محصول بیشتر شده و بازده کشت بدون خاک زعفران حدودا ۱۰ برابر بیشتر از کاشت سنتی دارای خاک است .

با وجود اینکه کاشت زعفران گلخانه ای مزایای زیادی دارد، از جمله آنکه پرورش گیاه زعفران در هر شرایط آب و هوایی امکان پذیر می شود و بسیاری از کشورها مانند چین و هند به سمت روش گلخانه ای برای کشت زعفران رفته اند، ولی باید توجه داشت که کیفیت زعفران هایی که در شرایط طبیعی رشد می کنند بالاتر است و تنها در کشورهای محدودی که دارای شرایط آب و هوایی ویژه ای هستند، مانند ایران، پرورش زعفران به صورت طبیعی و غیرگلخانه ای امکان پذیر است و خواص زعفران کاشته شده به روش سنتی اثربخشی بهتری دارد. همین موضوع دلیل اصلی بالا بودن خرید زعفران از این کشورها است.

در کشت زعفران گلخانه ای مهم ترین عوامل نور، دما و رطوبت می باشد که همه آنها را باید کاملا  تنظیم کنیم. نکته ی مهمی که بسیار حائز اهمیت است این است که هیچوقت نباید به صورت مستقيم با آب تماس داشته باشند و فقط از طریق رطوبت هوا آب مورد نیاز خود را با استفاده دستگاه های اتوماتیک رطوبت ساز تامین میکنیم.

کشت هیدروپونیک زعفران

ضد عفونی کردن سالن کشت

قبل از انتقال پیازچه به داخل سالن، سالن را باید توسط مواد ضدعفونی کننده، ضدعفونی نموده و از ورود مواد خارجی آلوده به داخل سالن جلوگیری کنید. سپس اقدام به جداسازی پیازچه ها از یکدیگر و پا ک نمودن آنها از خاک، پوشال اضافی و همچنین دیگر مواد اضافی کنید.

ضدعفونی کردن پیاز زعفران

در این مرحله باید در یک مخزن اقدام به تهیه محلول قارچکش و کنه کش  نمود و پیازچه ها را به مدت چند دقیقه در این محلول قرار داده تا پیازچه ها به طور کامل ضدعفونی شوند.

چیدن پیاز ها روی طبقه ها

بعد از ضدعفونی نمودن و خشک کردن پیازچه ها در محیط سایه، اقدام به چیدن پیازچه ها در طبقه های آماده شده از قبل میشود و طبقه ها را به داخل سالن انتقال داده میشود، در این مرحله که اواخر شهریورماه صورت میگیرد رطوبت هوا را به ۰ درصد رسانیده میشود. در این مرحله پیازچه ها شروع به بیدار شدن و رشد تیج های آن می شود، باید از رشد تیج های ضعیف جلوگیری نمود، این عمل توسط دست انجام میگیرد و باعث میشود که از اتلاف انرژی اندوخته غذایی پیازچه جلوگیری نموده و باعث بالا رفتن راندمان تولید شود.

کشت هیدروپونیک زعفران

برداشت گل زعفران

بعد از رشد تمامی پیازچه ها دمای محیط را به ۱۷ درجه سانتیگراد می رسانیم، این دما بهترین دما جهت گلدهی زعفران می باشد. به محض روییدن اولین گل زعفران شروع به برداشت گلها می کنیم این عمل از موقع ظاهر شدن گل به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز ادامه دارد تا تمامی پیازچه همه گلهای خود را تولید کنند.

هر پیازچه ( پیاز چه ۱۵ تا ۲۰ گرمی ) در شرایط گلخانه به طور متوسط ۱۲ تا ۱۴ عدد گل تولید می کند. اصلیترین سود یک گلخانه زعفران این است که شما بتوانید با انجام صحیح مدیریت کودی  وزن  پیازهای خودتان را به بیش از ۳۰ گرم برسانید و این موضوع منجر به افزایش تعداد گل و در نهایت بازدهی کشت شما می شود.

بیو الکسیرو (Bio Elixiro)با سابقه طولانی در تحقیق ،آزمایش و تولید مواد ارگانیک و داشتن چندین شعبه در سراسر دنیا تلاش میکند ،تا با ارائه محصولات طبیعی و ارگانیک گامی بلند برای سلامتی مشتریان خود بردارد.گروه تجاری گلدن مارت تحت برند بیو الکسیرو (Bio Elixiro) محصولات ارگانیک و طبیعی زیر را با مواد اولیه با کیفیت و بسیار مرغوب ارائه میدهد.
• -خشکبار (پسته ، بادام،کشمش ،فندق ،بادام هندی و…)
• -میوه خشک
• -ادویه جات (زعفران ،هل ،زیره و…)
• -زرشک
• -زعفران و مشتقات آن از قبیل:
• انواع زعفران (سوپر نگین ،نگین ،سرگل ،دخترپیچ و…)
• شربت زعفران
• نبات زعفرانی
• چای و دمنوش
برای تهیه این محصولات در هرجایی از دنیا که هستید فقط کافی است با کارشناسان گلدن مارت تماس بگیرید و محصول بیو الکسیرو (Bio Elixiro) را سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *