پزشکی, سبک زندگی

مریم گلی آپیانا

مریم گلی، مریم گلی سفید، مریم گلی یا مریم گلی مقدس یک درختچه همیشه سبز است که بومی جنوب غربی ایالات متحده و شمال غربی مکزیک است و عمدتاً در زیستگاه بوته‌های مریم گلی ساحلی در جنوب کالیفرنیا و باخا کالیفرنیا، در لبه‌های غربی یافت می‌شود.

گیاه شناسی مریم گلی آپیانا

مریم گلی درختچه ای است که ارتفاع آن به 1.3 تا 1.5 متر (4.3 تا 4.9 فوت) و عرض آن به 1.3 متر (4.3 فوت) می رسد. برگهای همیشه سبز مایل به سفید 3 تا 9 سانتی متر (1.2 تا 3.5 اینچ) هستند و در طول سال باقی می مانند. آنها در مقابل با حاشیه های crenulate هستند. برگها به طور ضخیم پوشیده از کرک هایی هستند که باعث تحریک غدد چربی می شوند. هنگامی که روغن‌ها و رزین‌های مالیده شده آزاد می‌شوند و عطری قوی ایجاد می‌کنند.گل ها برای زنبورها بسیار جذاب هستند که با نام خاص، آپیانا توصیف می شود. چندین ساقه گل 1 تا 1.3 متری (3.3 تا 4.3 فوت) که گاهی به رنگ صورتی است، در بالای شاخ و برگ در بهار رشد می کند. گلها به رنگ اسطوخودوس سفید تا کم رنگ هستند.

پراکندگی و زیستگاه مریم گلی آپیانا

مریم گلی یک گیاه معمولی است که به خاک خشک با زهکشی خوب، آفتاب کامل و آب کمی نیاز دارد. این گیاه در دامنه‌های خشک در جنگل‌های مریم گلی ساحلی، چاپارال و جنگل‌های کاج زرد جنوب کالیفرنیا تا باجا کالیفرنیا در ارتفاع کمتر از 1500 متر (4900 فوت) دیده می‌شود.

بوم شناسی مریم گلی آپیانا

گل ها گرده افشان های مختلفی از جمله زنبورها، زنبورهای نجار، Bombyliidae، و مرغ مگس خوار را جذب می کنند. با این حال، بیشتر این گونه‌ها گرده‌افشان بی‌اثر هستند، تنها سه گونه زنبور نجار و یک گونه زنبور عسل در واقع منجر به گرده افشانی معمولی می‌شوند.

آفات و بیماری

ترپنوئیدها و اسانس های موجود در مریم گلی سفید احتمالاً از گیاه خواری جلوگیری می کند.

گل خشک سالویا آپیانا – MHNT

مریم گلی به طور گسترده توسط بومیان آمریکا در سواحل اقیانوس آرام ایالات متحده استفاده می شود. دانه یک ماده اولیه و سنتی در پینول است که یک غذای اصلی است. مردم Cahuilla به طور سنتی مقادیر زیادی از دانه را برداشت می کردند، سپس آن را با آرد گندم و شکر مخلوط می کردند تا غلات و بیسکویت درست کنند. برگ ها و ساقه ها غذای سنتی مردم چوماش و جوامع همسایه است.

برای مصارف شفابخش، چندین قبیله به طور سنتی از این دانه برای خارج کردن اجسام خارجی از چشم استفاده می‌کردند، مانند روشی که از دانه‌های مریم گلی در اروپا استفاده می‌شد. چای از ریشه در میان زنان Cahuilla برای شفا و قدرت پس از زایمان سنتی است. بخش‌های مختلف این گیاه نیز توسط چندین فرهنگ بومی آمریکا در مراسم استفاده می‌شود.

حفاظت

برداشت بیش از حد جمعیت مریم گلی سفید وحشی یکی از نگرانی‌های بسیاری از گروه‌های بومی آمریکا و حامیان طبیعت است. برداشت بیش از حد بر جمعیت وحشی و پراکنش مریم گلی سفید تأثیر منفی می گذارد. اعتقاد بر این است که برداشت غیرمجاز در اراضی عمومی و برداشت غیرمجاز در اراضی خصوصی نیز صورت می گیرد. در ژوئن 2018، چهار نفر به دلیل برداشت غیرقانونی 400 پوند مریم گلی سفید در حفاظتگاه شمالی اتیواندا در رانچو کوکامونگا، کالیفرنیا دستگیر شدند.

نمایندگان در بیانیه ای گفتند که مریم گلی سفید توسط قانون گونه های در حال انقراض سال 1973 محافظت می شود، که یک تصور غلط رایج است. جمع آوری گیاهان بدون اجازه صاحب زمین یا مدیر زمین غیرقانونی است. اگرچه مریم گلی سفید در فهرست گونه های در خطر انقراض ذکر نشده است، حافظان محیط زیست همچنان نگران بقا و پراکنش در آینده این گونه هستند. نابودی مریم گلی سفید به کانون حفاظت از Tongva Taraxat Paxaavxa تبدیل شده است.

کشت مریم گلی آپیانا

مریم گلی آپیانا مکان آفتابی، خاک با زهکشی خوب و گردش هوای خوب را ترجیح می دهد. به راحتی با سایر گونه های مریم گلی، به ویژه Salvia leucophylla و Salvia clevelandii هیبرید می شود.

گلدن مارت بهترین پلتفرم برای جستجوی کار بین پارسی زبان آمریکا ،کانادا،اروپا و خاورمیانه می باشد. با ما همراه باشید تا از مزایای آگهی رایگان،تبلیغ کسب و کارخود و دسترسی به مقالات مفید در زمینه تجارت الکترونیک آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *