راز های تجارت, واژه ها و اصطلاحات تجاری

بهترین مثال بازاریابی بویایی در شرکت ها

 بازاریابی بویایی یکی از روش های بازاریابی استفاده شده توسط برندهای معروف  است .  با اینکه بازاریابی بویایی معروف است ، اما یکی از آرام ترین تکنیک های بازاریابی، ولی از موثرترین آنها در بازار است.  امروز قصد داریم بر روی بهترین نمونه های بازاریابی بویایی که وجود دارد یا ساخته شده است تمرکز کنیم.

 10 نمونه از بازاریابی بویایی موفق

برند ( Abercrombie & Fitch )

  یکی از معروف ترین برندهای  پوشاک و از پیشگامان استفاده از بازاریابی بویایی  است .  علاوه بر این، آنها با اقدامات بازاریابی عصبی به یک تصویر شرکتی دست یافته اند.  این برند پوشاک خط تولید عطر های محرک مورد استفاده در بازاریابی بویایی خود را دارد .  در ابتدا کارمندان این شرکت ، عطرهای مخصوص بازاریابی بویایی را در پیاده رو جلوی گالری خود در محل تردد مردم اسپری می کردند .  در حال حاضر این عطر توسط دستگاه در گوشه و کنار فروشگاه این برند پوشاک معروف  اسپری می شود .

برگر کینگ ( Burger King )

  فست فود زنجیره ای برگر کینگ یکی دیگر از نمونه های عالی از بازاریابی بویایی است .  برگر کینگ از مجاری تهویه خود برای برانگیختن احساس گرسنگی در بین مشتریان خود استفاده می کند.

 چگونه؟ 

استفاده از رایحه ای با نام Whopper ، معروف ترین همبرگر خود، برای تحریک اشتها و افزایش فروش محصولات خود. این عطر در برگر کینگ در ژاپن برای تبلیغ همبرگرهای خود در یک کمپین موفق استفاده شد. و آنها تنها در مدت ۴ روز ۶۰۰۰ همبرگر را به فروش رساندند و عرضه این همبرگر را تا ۱۶  تمدید کردند .

مترو مادرید

 متروی پایتخت مادرید محل برگزاری چندین کمپین بازاریابی بویایی بوده است. یکی از نمونه ها اقدام آژانس مسافرتی Destinia است.  این آژانس یک کمپین مشترک با La Rioja انجام داد که برای تشویق گردشگری به منطقه خودمختار ریوجا طراحی شده بود.

 چگونه این کار را انجام دادند؟ 

دستگاه پخش بو در مترو نصب شد.  به این ترتیب، کاربران مترو می‌توانند از طریق بوییدن بخش بسیار خاصی از منطقه و فروشگاه های آن بخش را بشناسند.   آنها مسابقه ای برای این کمپین بازاریابی بویایی نیز ترتیب دادند که اگر مسیر بو و مکان مربوط به درستی حدس میزدید ، برنده چند شب اقامت در یکی از هتل های آن شهر می شدید . یکی دیگر از کمپین های موفق تر در متروی مادرید، کمپینی بود که توسط برند Trident انجام شد و محصول جدید خود را تبلیغ کرد.  این کمپین در شلوغ ترین ایستگاه پایتخت یعنی سول انجام شد. این یک کمپین حسی بود که حواس بینایی، شنوایی و بویایی را با هم متحد می‌کرد، جایی که آنها آدامس‌های جدید Trident خود را تحت شعار «موج جدید طراوت را کشف کنید» ارائه کردند. در این کمپین از تصاویر امواج بر روی دیوارها استفاده  شد ، و صدای دریا به گوش می رسید و با دستگاه پخش رایحه رهگذران می توانستند از بوی خوش نعناع لذت ببرید.  این اولین اقدام بازاریابی بویایی و شنوایی بود که در مادرید انجام شد.

بیلبوردهای معطر

 بیلبوردها برای این کمپین های بازاریابی بویایی عالی هستند. این مورد را شرکت Cacaolat که به خاطر شیک شکلاتی خوشمزه اش معروف است به صورت کاملا موفقیت آمیز استفاده کرد .  این شرکت به دنبال جذب مشتری بیشتر از طریق یک کمپین بازاریابی حسی بود و برای تبلیغات برند خود از بازاریابی بویایی استفاده کرد .

 چگونه؟ 

من از همه افرادی که در ایستگاه های اتوبوس بارسلون بودند دعوت کردم تا عطر بی نظیر شکلاتی شیک هایشان را بو کنند .  به این ترتیب مردم می توانستند عطر  میلک شیک شکلاتی تند و خوشمزه را حس کنند. تجربه ای بی نظیر که در بین شرکت کنندگان  بسیار موفق بود.

بسته بندی معطر

امروزه بسیار متداول است که برندها و کسب و کارهای آنلاین بسته بندی خود را شخصی سازی می کنند تا کاربر در هنگام بازکردن بسته بندی درک بسیار بهتری از محصول داشته باشد.  وقتی به فروشگاه می‌روید، می‌توانید از تمام محرک‌های فروش و بازاریابی لذت ببرید: ویترین‌های زیبا، محصولات که با نظم خاص و به صورت طراحی شده  چیده شده اند ، طوری که آنها را لمس کنید، آنها را بو کنید. اما این تجربه هنگام خرید آنلاین از بین می رود.  این یکی از مواردی است که برخی از برندها از آن بهره برده اند.  آنها باعث می شوند که وقتی بسته آنها را دریافت می کنید ، عطری که هنگام باز کردن بسته بندی در فضا پخش می شود در ذهن شما ماندگار شود . برندهایی مانند Olivia Soaps این کار را به خوبی انجام می دهند.  این فروشگاه اینترنتی صابون و لوازم آرایشی و بهداشتی، با بوی خاص محصولاتش در زمینه بازاریابی بویایی بسیار موفق  است.

این همه ماجرا نیست، بسته بندی آن طراحی خاصی دارد، بنابراین مشتریان این برند هم از بوی بسته بندی و‌ هم از زیبایی بسته بندی احساس لذت می‌کنند و این برند در ذهن آنها ماندگار می شود . بسیاری از شرکت‌ها برای طراحی بسته‌بندی محصولات خود وقت صرف نمی‌کنند، بدون متوجه آن باشند که چه تبلیغ مهمی را از دست داده اند ، زیرا با این کار، هویت برند و ارزش برند را ، در ارتباط با مشتری پایین می آورند .

رویلس رویز ( Rolls Royce )

مطمئناً با  موفقیت این برند لوکس و بوی «ماشین جدید» آن آشنا هستید .  رولز رویس از نظر کمپین های بازاریابی بویایی که در مورد آن صحبت کردیم، یک مثال عالی برای پیروی کردن است. این کمپین شامل اضافه کردن بویی بود که هنگام خروج ماشین از کارخانه تولید  Rolls Royce به آن اضافه می‌کرد. به این ترتیب، کاربر حسی را داشت که اولین بار از ماشین استفاده می کند .

دیزنی ( Disney )

 دیزنی نیز از بازاریابی بویایی برای تشویق فروش محصولات خود در شهربازی دیزنی لند استفاده می کند. دیزنی با بوی باروت یا لاستیک سوخته در نمایش هایش توانست به آن حس واقعی بودن  ببخشد.  علاوه بر این، دیزنی  چندین منتشر کننده بو با بوی ذرت بو داده در خیابان های خود قرار داد تا فروش این محصول را بهبود بخشد و اشتهای مردم را افزایش دهد. این تکنیک در سینماها نیز مورد استفاده قرار می گیرد، تا جایی که بسیاری از کاربران بدون خرید یک جعبه پاپ کورن به سینما نمی روند.

دستفروشان

 فروشندگان خیابانی سال هاست که از بازاریابی بویایی استفاده می کنند.  برای جذب مشتری بهسمت کیوسک های فروش پیراشکی از بوی شیرین پیراشکی و شکلات و وانیل استفاده می کنند .

دونات دانکین ( Dunkin Donuts )

کمپین Dunkin Donuts یکی از موفق ترین کمپین ها در تاریخ بازاریابی بویایی است. برای بهبود فروش قهوه خود، در چندین اتوبوس در کره، چندین دستگاه عطرافشانی را با عطر قهوه تعبیه کردند . در حالی که مردم به سر کار، مدرسه می رفتند. و برای تکمیل این اقدام، زمانی که شخص از اتوبوس پیاده شد، با پوستر تبلیغاتی با برند دانکین دوناتز مواجه شد. 

فکر میکنید این نوع بازاریابی شانسی است ؟

خیر ، این نوع بازاریابی  مغز را با محرک های مختلف مجبور به اخذ تصمیم در راستای فروش شما می‌گیرد . نتیجه چه  بود؟

فروش قهوه تا 29 درصد افزایش یافته و مراجعه به تقریبا 20 درصد افزایش یافته است.

کیا آروما ( Kiya Aroma )

   ما این مقاله را با یکی از برندهای سوییسی تولید کننده عطر و خوشبو کننده های تجاری  به پایان می رسانیم.

Kiya Aroma  تولید کننده سوئیسی انواع عطرهای تجاری برای بازاریابی بویایی است . شما با استفاده از این عطر ها از یک طرف مشتری را جذب بوی فروشگاه خود می کنید  و مشتری  زمان بیشتری را در در فروشگاه شما برای خرید می گذراند.  همچنین، Kiya Aroma ارائه دهنده انواع خوشبو کننده خاص برای محیط خانه شما است  و هر زمان که بخواهید می توانید از آن لذت ببرید .

 Kiya Aroma شما را اغوا می کند .

 امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. شما میتوانید انواع عطرها و رایحه های تجاری برای بازاریابی بویایی خاص و لوکس و پرکاربرد را برای تبلیغ کسب و کار خود از گلدن مارت تهیه کنید .

گلدن مارت تنها پلتفرم بین المللی تبلیغات و بازاریابی و فروش و برندینگ پارسی زبانان همراه مطمئن شما در تجارت جهانی .

این مقاله به قلم کیانوش زرین تخت بنیانگذار گلدن مارت کارآفرین و متخصص مارکتینگ و فروش نوشته شده است .

استفاده کلی و یا جزئی از این مقاله با درج نام نویسنده بلامانع می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *