تکنولوژی

تاثیر هوش مصنوعی بر دنیای جنایتکاران

شکی نیست که هوش مصنوعی به سرعت در حال تبدیل شدن به بخشی از زندگی روزمره است. در حوزه عمومی، مقامات دولتی به طور فزاینده ای از فناوری تشخیص چهره برای شناسایی افراد استفاده می کنند. در زندگی خصوصی ما، برنامه های نقشه برداری و ترجمه با کمک هوش مصنوعی در حال حاضر رایج هستند. و یادگیری ماشینی در زمینه‌های متنوعی مانند حفاظت، مراقبت‌های بهداشتی و کشت مواد غذایی کاربرد دارد.همانطور که هوش مصنوعی قدرتمندتر و گسترده تر می شود، بسیاری در سطح بین المللی در مورد ماهیت دوگانه فناوری هوش مصنوعی بحث می کنند ، به بیان دیگر استفاده نادرست از هوش مصنوعی مطرح می باشد.در این مقاله ما تاثیر هوش مصنوعی بر دنیای مجرمان را بررسی میکنیم.

چگونه از هوش مصنوعی برای کمک به جرایم سازمان‌یافته استفاده می‌شود؟

هوش مصنوعی می تواند برای تسهیل انواع مختلف فعالیت های مجرمانه از جمله : قاچاق مواد مخدر استفاده شود.به عنوان مثال، هوش مصنوعی می تواند برای تجزیه و تحلیل داده ها در مورد قیمت دارو، عرضه و تقاضا، و مسیرهای حمل و نقل استفاده شود تا به قاچاقچیان کمک کند تا عملیات خود را بهینه کنند و خطر دستگیر شدن را کاهش دهند.هوش مصنوعی همچنین می تواند برای تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی و سایر داده های آنلاین برای شناسایی مشتریان بالقوه و پیش بینی و نظارت بر فعالیت های اجرای قانون استفاده شود. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند برای خودکارسازی جنبه‌های مختلف فرآیند قاچاق مواد مخدر، مانند تولید و توزیع مواد مخدر ، استفاده شود.علاوه بر این، هوش مصنوعی می‌تواند به طور بالقوه برای توسعه داروهای جدید، قوی‌تر و سخت‌تر برای شناسایی مورد استفاده قرار گیرد.

با مثالی استفاده خطرناک از هوش مصنوعی را برای شما شرح میدهیم. دختری  در آمریکا که فقط 18 سال داشت متوجه می شود که  تصاویر مستهجنش در فضای مجازی در حال پخش است ، علیرغم اینکه هرگز آن تصاویر را نگرفته یا به اشتراک نمی گذاشت.صورت او به صورت دیجیتالی به تصاویر بدن شخص دیگری اضافه شده بود. وبا تحقیقات مشخص شد این کار با استفاده از هوش مصنوعی انجام گرفته بود. یک گزارش آزمایشگاه Deeptrace در سال 2019 نشان داد که 96 درصد از محتوای دیپ‌فیک آنلاین، هرزه‌نگاری غیرقانونی است.

مورد دیگری نشان می‌دهد که هوش مصنوعی برای تقلید صدای یک نفر برای کلاهبرداری از اعضای خانواده‌اش با استفاده از تکنیک دیپ‌فیک صوتی استفاده شده است.

تاثیر هوش مصنوعی بر دنیای جنایتکاران
تاثیر هوش مصنوعی بر دنیای جنایتکاران

خطرات استفاده از هوش مصنوعی

خطرات متعددی در ارتباط با استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد. برخی از اصلی ترین آنها عبارتند از:

از دست دادن مشاغل: با پیشرفته تر شدن سیستم های هوش مصنوعی، ممکن است بتوانند وظایفی را انجام دهند که در حال حاضر توسط انسان انجام می شود و به طور بالقوه منجر به جابجایی شغل می شود.

امنیت: سیستم‌های هوش مصنوعی ممکن است در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیر باشند، که اگر سیستم‌ها در برنامه‌های کاربردی حیاتی مانند مراقبت‌های بهداشتی یا حمل‌ونقل استفاده شوند، می‌توانند عواقب جدی داشته باشند.

استفاده نادرست: سیستم های هوش مصنوعی ممکن است برای پیشبرد اهداف شوم، مانند انتشار اطلاعات نادرست یا تسهیل جرایم سایبری مورد استفاده قرار گیرند.

عدم پاسخگویی: تشخیص اینکه چه کسی مسئول اقدامات یک سیستم هوش مصنوعی است، ممکن است دشوار باشد، به خصوص اگر سیستم به طور مستقل عمل کند.

عدم شفافیت: درک نحوه تصمیم گیری یک سیستم هوش مصنوعی ممکن است دشوار باشد، که می تواند منجر به عدم اعتماد به سیستم و خروجی های آن شود.

کشتار جمعی: هوش مصنوعی می تواند به طور بالقوه برای توسعه و استقرار سلاح های کشتار جمعی مانند سلاح های شیمیایی، بیولوژیکی یا هسته ای مورد استفاده قرار گیرد.

حملات سایبری: هوش مصنوعی می‌تواند برای راه‌اندازی حملات سایبری بسیار پیچیده و هدفمند استفاده شود که می‌تواند زیرساخت‌های حیاتی را مختل کند، داده‌های حساس را بدزدد یا آسیب گسترده ایجاد کند.

نقض حقوق بشر: هوش مصنوعی می تواند برای تسهیل نقض حقوق بشر، مانند شناسایی و هدف قرار دادن افراد برای آزار و اذیت یا خودکارسازی کمپین های تبلیغاتی، استفاده شود.

روش های سو استفاده از هوش مصنوعی توسط مجرمان

برای خنثی کردن هیاهوی هیجان ChatGPT باید به این نکته توجه داشت که هوش مصنوعی پیشرفته تهدیدهای عمیق و پیچیده ای را برای جوامع آزاد و مرفه ایجاد می کند. این تهدیدات تقویت‌شده با هوش مصنوعی در «جنایت آینده فعال شده با هوش مصنوعی» خلاصه شد که در مجله بریتانیایی Crime Science در سال 2020 منتشر شد .در دانشگاه کالج لندن برای ترسیم تهدیدات جنایی قابل پیش بینی هوش مصنوعی. کارشناسان با استفاده از این عنوان، تهدیدات جرایم سایبری را که استفاده از هوش مصنوعی می تواند تقویت کند، نام بردند که به ترتیب زیر در سه سطح شدت تهدید (بالا، متوسط، پایین) دسته بندی شده اند. در زیر به آنها اشاره میکنیم .

سطح شدت تهدید بالا

1. جعل هویت صوتی/تصویری (برای کلاهبرداری، اخاذی، آسیب به شهرت، یا نقض امنیت)

2. وسایل نقلیه بدون راننده به عنوان سلاح

3. کلاهبرداری فیشینگ (کلاهبرداری فیشینگ از طریق ایمیل ها و پیامها صورت می پذیرد و قربانیان به صورت مستقیم اطلاعات حساس و محرمانه خود را در وب سایت های جعلی که در ظاهر کاملا شبیه وب سایت های سالم و قانونی می باشد وارد می نمایند.)

4. اختلال در سیستم های کنترل شده با هوش مصنوعی (تدارکات مواد غذایی، خدمات عمومی، کنترل ترافیک)

5. اخبار جعلی نوشته شده توسط هوش مصنوعی (چه بر اساس رویدادهای واقعی یا کاملا ساختگی)

تاثیر هوش مصنوعی بر دنیای جنایتکاران
تاثیر هوش مصنوعی بر دنیای جنایتکاران

سطح امنیت تهدید متوسط

1. ربات های نظامی

2. سرویس های تقلبی که به عنوان استفاده های واقعی از هوش مصنوعی فروخته می شوند.

3. دستکاری داده های موجود برای سیستم های هوش مصنوعی .

4. حملات سایبری هدفمند و گسترده مبتنی بر هوش مصنوعی.

5. هواپیماهای بدون سرنشین با قابلیت حمله خودکار .

6. انفصال آنلاین (عدم دسترسی افراد به منابع کنترل شده کامپیوتری / آنلاین، به عنوان مثال، بانک ها، کارت های اعتباری، خدمات عمومی)

7. تشخیص چهره (برای جلوگیری از شناسایی یا شکست سیستم های امنیتی)

8. دستکاری بازارهای مالی یا سهام

تاثیر هوش مصنوعی بر دنیای جنایتکاران

سطح امنیتی تهدید پایین

1. بهره برداری بیجا (رتبه بندی های آنلاین نادرست یا تحریف شده، یا قرار دادن ارزیابی ها و تفسیرهای منفی یا تبلیغاتی)

2. ربات‌های سارق (ربات های مستقل کوچک که از طریق نقاط دسترسی کوچک برای بازیابی کلیدها یا باز کردن درها برای سارقان انسانی به ساختمان ها تحویل داده می شوند)

3. فرار از تشخیص هوش مصنوعی (تکنیک هایی برای خنثی کردن تشخیص شواهد فعالیت غیرقانونی)

4. جعل (هنر یا موسیقی تولید شده توسط هوش مصنوعی که به نویسندگان شناخته شده انسانی نسبت داده می شود)

تاثیر هوش مصنوعی بر دنیای جنایتکاران

اجتناب یا کاهش جرایم تقویت‌شده با هوش مصنوعی

با توجه به اینکه هوش مصنوعی می تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند در دسترس مجرمان باشد، نیاز است که سامانه های امنیتی و قضایی نیز از این فناوری استفاده کنند تا بتوانند جلوی جرایم را بگیرند. به عنوان مثال، می توان از هوش مصنوعی برای شناسایی الگوهای عملکرد مشکوک در فعالیت های مالی استفاده کرد و با این کار، تقلب در حوزه مالی را به حداقل رساند. همچنین، می توان از هوش مصنوعی برای شناسایی الگوهای عملکرد مشکوک در فعالیت های آنلاین استفاده کرد و با این کار، پنهان کردن فعالیت های غیرقانونی را سخت تر کرد. در کل، استفاده هوشمندانه از هوش مصنوعی می تواند به کاهش جرایم کمک کند و امنیت جامعه را تقویت کند.

تاثیر هوش مصنوعی بر دنیای جنایتکاران

گلدن مارت  پیشرو در زمینه فروش و بازاریابی و تبلیغات با هوش مصنوعی و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *