تناسب اندام و تغذیه, ماساژ

انواع ماساژ

ماساژ می تواند یک تجربه آرامش بخش باشد که به کاهش تنش عضلانی شما کمک می کند. با این حال، تلاش برای انتخاب نوع ماساژی که می‌خواهید انجام دهید می‌تواند بسیار سخت باشد، به خصوص که بیشتر ما هر چند وقت یکبار ماساژ می‌گیریم. دانستن اینکه چه نوع فشاری برای شما بهترین است یا اینکه بدانید کدام نوع ماساژ بیشتر به شما کمک می کند، می تواند چالش برانگیز باشد. در این مقاله 10 نوع رایج ماساژ و فواید انواع مختلف ماساژ برای سلامتی توضیح داده شده است.

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی نوعی درمان است که از مالش و ورز دادن نواحی بدن برای آزادسازی نقاط ماشه ای یا تحریک جریان خون استفاده می کند. به طور معمول، ماساژ درمانی با استفاده از دست انجام می شود، اما گاهی اوقات از ابزارهایی استفاده می شود .

انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد که می توانید انتخاب کنید. بسته به مزایایی که به آن امیدوار هستید، برخی از اشکال ماساژ ممکن است برای نگرانی های شما مناسب تر باشد. برای اکثر انواع ماساژ، می توانید جلساتی را بین 30 تا 90 دقیقه برنامه ریزی کنید.

انواع ماساژ

هنگامی که تصمیم به رزرو یک ماساژ می‌گیرید، احتمالاً طیف وسیعی از گزینه‌ها را انتخاب می‌کنید که ممکن است طاقت‌فرسا به نظر برسد. در اینجا 10 نوع رایج ماساژ که احتمالاً با آنها روبرو خواهید شد، آورده شده است. دفعه بعد که یک ماساژ رزرو می کنید، ایده خوبی از آنچه که باید انتظار داشته باشید خواهید داشت، بنابراین دقیقاً بدانید که به دنبال چه هستید.

1- ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق فشار بیشتری را نسبت به سایر انواع ماساژ اعمال می کند. در طول ماساژ بافت عمیق، ماساژور از فشار عمیق انگشت برای آزادسازی تنش عضلانی، گره ها و نقاط ماشه ای استفاده می کند. فشار روی رسیدن به لایه های عمیق تر ماهیچه ها، فاسیا و بافت همبند متمرکز است. در طول ماساژ، فشار ممکن است شدید باشد، اما نباید دردناک باشد. با این حال، ممکن است برای چند روز احساس درد کمی داشته باشید، شبیه به یک تمرین شدید.این نوع ماساژ برای افراد مبتلا به درد مزمن عضلانی، درد، کمردرد و عدم تعادل گزینه خوبی است.

2- ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی یکی از رایج ترین انواع ماساژ است. ماساژدرمانگر از ضربات نرم و طولانی برای ورز دادن بافت عضلانی استفاده می کند. آنها همچنین ممکن است از ضربات سبک تر، ریتمیک یا ضربه ای استفاده کنند. این نوع بر روی لایه های بالایی عضلات تمرکز می کند تا به کاهش تنش عضلانی کمک کند.

تکنیک های ماساژ مورد استفاده در ماساژ سوئدی عبارتند از :

 Effleurage  – یک حرکت ضربه زدن صاف با تمرکز بر آرامش بافت نرم

Tapotement  – یک حرکت ضربه زدن کوتاه و متناوب

اصطکاک – حرکات دایره‌ای عمیق که باعث ساییده شدن لایه‌های بافت به هم، افزایش جریان خون و شکستن بافت اسکار می‌شود.

Petrissage  – یک حرکت فشردن، بلند کردن یا ورز دادن

ماساژ سوئدی ممکن است برای افرادی که تازه ماساژ می‌دهند یا به لمس حساس هستند بهتر باشد، زیرا از فشار کمتری استفاده می‌کند. این یک گزینه خوب برای افرادی است که به دنبال کاهش تنش و درد عضلانی هستند .

3- ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی یک نوع ماساژ هدفمند است که بر روی عضلاتی که اغلب در آن ورزش استفاده می شود متمرکز است. ممکن است به کاهش آسیب های ورزشی، افزایش انعطاف پذیری و بهبود درد کمک کند . این مدل ماساژ می تواند مفید باشد زیرا بیشتر ورزش ها به حرکات مکرر نیاز دارند و خطر برخی آسیب ها (مانند آرنج تنیس بازان) را افزایش می دهند.ماساژهای ورزشی را می توان بر روی قسمت های خاصی از بدن متمرکز کرد، یا می توانید از ماساژدرمانگر بخواهید ماساژ کامل بدن را انجام دهد.این نوع ماساژ برای ورزشکاران یا افرادی که حرکات تکراری انجام می دهند بهترین است.

4- ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ اغلب شامل تکنیک هایی است که در ماساژ سوئدی با افزودن سنگ های گرم شده استفاده می شود. سنگ ها ممکن است به عنوان ابزاری برای تکمیل ماساژ استفاده شوند، یا ممکن است فقط روی نقاط فشار قرار گیرند تا به آرامش عضلات کمک کنند. ماساژدرمانگر معمولا از دستان خود نیز برای ماساژ عضلات استفاده می کند.این شکل از ماساژ برای افرادی که به دنبال تجربه آرامش بخشی و کاهش تنش عضلانی هستند، بهترین است. ماساژ سنگ داغ ممکن است به کاهش تنش عضلانی بیشتر به دلیل گرمای اضافی کمک کند.

5- نقطه ماشه

ماساژ نقطه ماشه ای جنبه های طب فشاری مورد استفاده در طب سوزنی و ماساژ بافت عمیق را ترکیب می کند. ماساژ نقطه ماشه ای بر روی نقاط فشار خاصی در بدن تمرکز می کند تا به آزادسازی عضلات و جریان خون در بدن کمک کند.ماساژدرمانگر ممکن است بیشتر بر روی نواحی مشکل دار تمرکز کند یا در کل بدن با این سبک کار کند. این نوع ماساژ برای افرادی که آسیب‌دیدگی، درد مزمن، بیماری‌های عضلانی یا افرادی که تنش عضلانی دارند، بهترین کارایی را دارد.

6- ماساژ قبل از تولد

ماساژ قبل از تولد می تواند به زنان باردار مبتلا به بدن درد کمک کند، سطح استرس را کاهش دهد و تنش عضلانی را کاهش دهد. ماساژ قبل از تولد می تواند روشی مطمئن برای کاهش درد بدن در دوران بارداری باشد. این نوع ماساژ از فشار ملایمی برای رهایی از تنش استفاده می کند که معمولاً روی کمر، باسن و پاها متمرکز می شود.اگر در مورد ایمنی سوالی دارید، قبل از انجام ماساژ با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید و به دنبال یک ماساژدرمانگر متخصص در ماساژ قبل از تولد باشید.

7-  رفلکسولوژی

رفلکسولوژی یکنوع ماساژ متمرکز بر روی پاها و گاهی اوقات دست ها میباشد. این ماساژ بر اساس اصولی است که نواحی پا به سایر قسمت‌های بدن، اندام‌ها و سیستم‌ها متصل می‌شوند. این نوع ماساژ برای افرادی است که دوست دارند نواحی آرامش بخش و شفابخش بدن خود را امتحان کنند.

8- ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی با کمک یک درمانگر بدن را در توالی هایی حرکت می دهد، شبیه به حرکات کششی در حرکات یوگا میباشد. ماساژدرمانگر همچنین از کف دست و انگشتان خود برای اعمال فشار به عضلات و اعضای بدن استفاده می کند.این نوع ماساژ برای افرادی که خواهان ماساژ فعالتر، کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی هستند، بهترین است.

9- ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو یک نوع ماساژ ژاپنی است که بر فشار انگشت تمرکز دارد. در طول ماساژ شیاتسو، ماساژور از فشارهای متنوع و ریتمیک در نقاط دقیق بدن استفاده می کند. تمرین‌کنندگان ماساژ شیاتسو معتقدند تحریک نقاط طب فشاری به جریان انرژی بدن شما کمک می‌کند و انسداد را برطرف می‌کند.ماساژ شیاتسو ممکن است به درد، درد عضلانی و اضطراب کمک کند. این نوع ماساژ ممکن است برای افرادی که می خواهند احساس آرامش بیشتری داشته باشند، استرس را از بین ببرند و تنش عضلانی را کاهش دهند، بهترین باشد.

10. ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی برای افرادی که خواهان افزایش سلامت روانی در ماساژ خود هستند، بهترین است. در این نوع ماساژ از روغن های ضروری همراه با تکنیک های ماساژ سوئدی استفاده می شود. درمانگر شما ممکن است نوع خاصی از روغن را که معمولا استفاده می کند داشته باشد، یا ممکن است بتوانید نوع بوی استفاده شده را ترجیح دهید.یک کارآزمایی تصادفی کنترلی در سال 2017 نشان داد افرادی که ماساژ آروماتراپی با استفاده از روغن ماساژ دریافت کرده بودند، بهبود بیشتری در علائم اضطراب و افسردگی داشتند.

هزینه ماساژ درمانی

هزینه ماساژ درمانی به محل زندگی، طول جلسه، نوع ماساژ و سطح تجربه درمانگر بستگی دارد. انواع تخصصی ماساژ درمانی مانند سنگ داغ و رایحه درمانی که به لوازم اضافی نیاز دارند ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند.درمانگران متخصص در زمینه های خاصی مانند ماساژ قبل از تولد، ماساژ ورزشی یا ماساژ بافت عمیق ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند.

گلدن مارت بهترین پلتفرم برای جستجوی کار بین پارسی زبان آمریکا ،کانادا،اروپا و خاورمیانه می باشد. با ما همراه باشید تا از مزایای آگهی رایگان،تبلیغ کسب و کارخود و دسترسی به مقالات مفید در زمینه تجارت الکترونیک آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *