دانستنی های ادویه جات

راههای شناختن زعفران اصل از تقلبی

راههای شناختن زعفران اصل از تقلبی

زعفران یک ادویه بی نظیر با طعمی خاص و کاربردهای فراوان در پخت و پز و پخت است. همچنین یکی از گران‌ترین ادویه های موجود در بازار است که باعث شود افراد سود جو اقدام به تولید تقلی آن کنند. بسیاری از افراد باید تفاوت های زعفران اصل و تقلبی را بدانند، اما دانستن تفاوت آنزعفران اصل از تقلبی  در هنگام خرید آن چه به صورت فله چه حجم کم ضرروی می باشد. در این مقاله راههای  شناختن  زعفران اصل از تقلبی  را بررسی میکنیم.

آزمایش زعفران

یکی از راههای که در خرید حجم بالای زعفران استفاده می شود آزمایش زعفران و ارائه برگه آزمایش زعفران به مشتری می باشد.در آزمایشگاه های کنترل کیفیت ، زعفران مورد بررسی قرار میگیرد و موارد زیر آزمایش میشود:

  • قدرت رنگدهی
  • عطر
  • طعم
  • مواد افزودنی
  • رنگ

همچنین قابل بیان است که آزمایش زعفران به دو روش:

  • میکروبی :بررسی آلودگی و باکتری های بیماری زا در زعفران
  • شیمیایی: بررسی و اندازه گیری کروسین و سافرنال و عیار زعفران

انجام میگردد.

چگونه در منزل زعفران اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

زعفران خریداری شده برای منزل طبعا در حجم و اندازه کم میباشد.ولی ضروری است که مورد بررسی قرار بگیرد و بدانیم زعفرانی که تهیه کرده ایم اصل است و یا فیک و تقلبی! باید بدانیم که زعفران اصل بر خلاف تصور عموم سریع رنگ دهی نمیکند و زمانی طول میکشد تا رنگ آن پدیدار شود و رنگ ان زرد می باشد .برای آزمایش زعفران در آب قرار دهید اگر رنگدهی آن بسیار سریع بود و پررنگ بود بدانید زعفران تقلبی می باشد.

راههای تشخیص زعفران

۱- طعم زعفران

تست طعم بهترین راه برای تشخیص زعفران اصل است. با گذاشتن زعفران در دهان می توانید کیفیت زعفران را بررسی کنید. اگر طعم شیرینی  را از زعفران احساس می کنید، پس زعفران شما بی کیفیت است زیرا طعم زعفران با کیفیت کمی تلخ است.

برای تشخیص اصالت زعفران می توانید بوی آن را نیز استشمام کنید . زعفران واقعی بوی تند اما مطبوعی دارد به همین دلیل در بسیاری از غذاها به عنوان یک ادویه معطر استفاده می شود. زعفران تقلبی به جای داشتن عطر متمایز، اغلب بوی یونجه یا علف می دهد  .

2- شیپوری شکل بودن رشته های زعفران

عامل دیگری که در بررسی اصل از تقلبی بودن زعفران باید در نظر بگیریم، شیپوری شکل بودن رشته های زعفران  میباشد.با دقت و بررسی رشته های زعفران میتوانید مشاهده نمایید که زعفران اصل به صورت شیپوری میباشند.

۳- رنگ زعفران

برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی راه دیگری وجود دارد .این راه مشاهده رنگ زعفران می باشد. باید بدانیم که زعفران اصل رنگی تیره دارد و نباید تصور کنید که تیره بودن زعفران نشان دهنده کهنگی یا اصل نبود ان است. برعکس زعفران تقلبی زرشکی تیره نیست و رنگی غیر از آن دارد.

۴- استفاده از جوش شیرین برای تشخیص زعفران اصل

شما همچنین میتوانید با مخلوط کردن جوش شیرین و زعفران در یک فنجان کوچک پر از آب، کیفیت زعفران خالص را بررسی کنید. در صورتی که رنگ مخلوط زرد باشد، زعفران خالص است.

۵- عطر زعفران

زعفران اصل بوی تند وشیرینی دارد . فضا را پر میکند.ولی زعفران تقلبی برخلاف آن است . البته باید بدانید زعفرانی که اصل است  ولی قدیمی و کهنه است بوی کمتری نسبت به تازه آن دارد.

6- رشته های زعفران

رشته های زعفران را با انگشتان خود بمالید، پس از چند دقیقه خیس کردن رشته های زعفران در آب سرد ، یک جفت رشته را خارج کرده و روی انگشت خود قرار دهید. رشته ها را با انگشتان خود دو تا سه بار به جلو و عقب بمالید. اگر تارهای زعفران از هم پاشید یا تبدیل به گرد و غبار یا مایع شد،  با زعفران تقلبی و بی کیفیت سروکار دارید. رشته های زعفران خالص از هم جدا نمی شوند.

۷- بررسی قیمت زعفران

زعفران اصل هزینه‌بر است و قیمت آن نسبت به زعفران تقلبی بالاتر است. پس اگر قیمت زعفران به شدت پایین است، احتمالاً تقلبی است.

۸- بررسی چربی زعفران

از راههای تشخیص زعفران اصل از تقلبی بررسی چربی رشته‌های زعفران میباشد.باید بدانیم که زعفران اصل چرب نمی باشد. برای اینکار شما میتوانید رشته های زعفران را درمیان کاغذ و یا روزنامه بگذراید. اگر روی کاغد روغن و چربی مشاهده کردید، زعفران تقلبی است اما اگر زعفران پودر شد زعفران اصل می‌باشد.

پودر زعفران تقلبی

پودر زعفران تقلبی به محصولی اشاره دارد که در آن زعفران اصلی به صورت قلمی یا نخودی به صورت تقلبی جایگزین شده است. این نوع پودر زعفران تقلبی ممکن است با استفاده از رنگ‌ها و مواد شیمیایی دیگر ساخته شده باشد تا به رنگ و عطر زعفران اصلی نزدیک شود. استفاده از پودر زعفران تقلبی ممکن است برای مصارف خوراکی، در تهیه غذاها و نوشیدنی‌ها، در صنایع آشپزخانه و همچنین در تولید کاربردهای داروئی و آرایشی-بهداشتی صورت بگیرد.

به منظور خرید پودر زعفران اصل، بهتر است از فروشگاه‌های قابل اعتماد و با سابقه خرید کنید و همچنین بسته‌بندی، برچسب‌زنی و گواهینامه‌های کيفيت محصول را بررسی کنید. همچنین، قیمت پودر زعفران نیز می‌تواند نشان دهنده اصالت آن باشد، زیرا زعفران اصل به دلیل کاشت و برداشت دستی و هزینه‌بر بودن تولید، قیمت بالایی دارد.

بیو الکسیرو (Bio Elixiro)با سابقه طولانی در تحقیق ،آزمایش و تولید مواد ارگانیک و داشتن چندین شعبه در سراسر دنیا تلاش میکند ،تا با ارائه محصولات طبیعی و ارگانیک گامی بلند برای سلامتی مشتریان خود بردارد.گروه تجاری گلدن مارت تحت برند بیو الکسیرو (Bio Elixiro) محصولات ارگانیک و طبیعی زیر را با مواد اولیه با کیفیت و بسیار مرغوب ارائه میدهد.
• -خشکبار (پسته ، بادام،کشمش ،فندق ،بادام هندی و…)
• -میوه خشک
• -ادویه جات (زعفران ،هل ،زیره و…)
• -زرشک
• -زعفران و مشتقات آن از قبیل:
• انواع زعفران (سوپر نگین ،نگین ،سرگل ،دخترپیچ و…)
• شربت زعفران
• نبات زعفرانی
• چای و دمنوش
برای تهیه این محصولات در هرجایی از دنیا که هستید فقط کافی است با کارشناسان گلدن مارت تماس بگیرید و محصول بیو الکسیرو (Bio Elixiro) را سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *