تناسب اندام و تغذیه, ماساژ

ماساژ و فواید آن

آیا می دانستید که ماساژ احتمالا قدیمی ترین و ساده ترین شکل مراقبت های بهداشتی است؟ در نقاشی های مقبره مصری به تصویر کشیده شده است. در متون باستانی چینی، ژاپنی و هندی به آن اشاره شده است. بقراط، پزشک یونانی باستان، عمل آناتریپیس یا «مالیدن» را توصیف می کند. در این مقاله همراه گلدن مارت باشید و اطلاعات جامعی درباره ماساژ بدست آورید.

ماساژ چیست؟

ماساژ یک اصطلاح عمومی برای فشار دادن، مالش و دستکاری پوست، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها است. ماساژ ممکن است از نوازش سبک تا فشار عمیق متغیر باشد. تکنیک‌های ماساژ معمولاً با دست‌ها، انگشتان، آرنج، زانو، ساعد، پا یا وسیله‌ای اعمال می‌شوند. هدف از ماساژ عموماً برای درمان استرس یا درد بدن است.

ماساژ به تمام سیستم های طبیعی بدن شما کمک می کند تا به طور موثر عمل کنند. ماساژ در تسکین طیف وسیعی از علائم موثر است. افراد مبتلا به شرایط مختلف، از بی خوابی گرفته تا التهاب تاندون، آسم و فشار خون بالا، از ماساژ درمانی تسکین می یابند. ماساژ می تواند به ما کمک کند استرس کمتری داشته باشیم، سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم و هوشیاری ذهنی مان را افزایش دهیم. مطالعات نشان داده اند که ماساژ باعث کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون، افزایش گردش خون و جریان لنف، شل کردن عضلات، بهبود دامنه حرکتی و افزایش مسکن های طبیعی بدن می شود.

فوری ترین و قابل توجه ترین پاسخ به ماساژ، آرامش است. آرامش نه تنها احساس فوق العاده ای دارد، بلکه یک هدف فیزیولوژیکی مهم را نیز انجام می دهد: زمانی که بدن شما آرام می شود، عملکردهایی که بدن شما را بهبود می بخشد و بازیابی می کند، انجام می شود. تنش عضلانی شما آزاد می شود، جریان خون و سطح هموگلوبین افزایش می یابد، تغذیه سلولی و سم زدایی تسریع می شود، جریان لنفاوی بهبود می یابد. سطح استرس و اضطراب شما کاهش می یابد، سیستم ایمنی شما تحریک می شود، آگاهی بدن بهبود می یابد، هوشیاری ذهنی افزایش می یابد و افسردگی کاهش می یابد. یک حس خوب ظاهر می شود.

ماساژ و درمان

ماساژ از نظر علمی درمان موثری برای شرایط زیر است:

– خستگی ناشی از سرطان

– کمردرد مزمن

– سردردهای مکرر

– درد بعد از عمل

ماساژ درمانی به طور فزاینده ای توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به بیماران خود ترویج می شود.

تقریباً یک نفر از هر پنج آمریکایی بزرگسال (19٪) گزارش می دهند که درباره ماساژ درمانی با پزشکان یا ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی صحبت می کنند. از این 19٪، بیش از نیمی (58٪) گفتند که پزشک آنها به شدت ماساژ را توصیه یا تشویق می کند. بیش از نیمی از درمانگران ماساژ (63٪) از متخصصان مراقبت های بهداشتی ارجاع دریافت می کنند.

ماساژ برای نوزادان

ماساژ برای نوزادان، کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان مفید است.

– نوزادان هنگام ماساژ سریعتر از زمانی که تکان می‌خورند به خواب می‌روند و به جای بیدار شدن در لحظه‌ای که مادر نوک پا را ترک می‌کند، به خواب می‌روند.

– هنگامی که به طور منظم ماساژ داده می شود، کودکانی که از آرتریت روماتوئید نوجوانان، آسم و اوتیسم رنج می برند، کاهش درد، کاهش اضطراب و کاهش بی توجهی را تجربه می کنند.

– ماساژ درمانی می تواند به بازگرداندن نسبی تحرک به سالمندان مبتلا به بیماری پارکینسون و آرتریت کمک کند و همچنین می تواند سطح اضطراب، افسردگی و اثرات تنهایی را کاهش دهد.

ماساژ را به یک عادت تبدیل کنید

مانند ورزش، ماساژ زمانی بیشترین فایده را دارد که آن را به طور منظم دریافت کنید. هرچه «تمرین» بیشتری به سیستم‌های بدن خود بدهید تا به شیوه‌ای بدون استرس و کارآمد عمل کنند، بدن شما در عملکرد بهینه در شرایط چالش‌برانگیز «ماهرتر» می‌شود. چه به صورت هفتگی، چه نیمه هفتگی یا ماهانه، یک برنامه ماساژ منظم به بدن شما کمک می کند تا سلامت کلی خود را حفظ کند.

فواید ماساژ

ماساژ استرس یکی از بهترین پادزهرهای شناخته شده برای استرس است. کاهش استرس به شما انرژی بیشتری می دهد، دیدگاه شما را نسبت به زندگی بهبود می بخشد و در این فرآیند احتمال آسیب و بیماری را کاهش می دهد. ماساژ همچنین می‌تواند علائم بیماری‌هایی را که با اضطراب تشدید می‌شوند، مانند آسم یا بی‌خوابی، تسکین دهد. در زیر چند مورد از فواید آن را برای شما شرح میدهیم.

1 -عضلات دردناک یا سفت

ماساژ می تواند بسیاری از انواع گرفتگی عضلانی را از بین ببرد، از گرفتگی کوتاه مدت عضلانی گرفته تا فک های منقبض شده یا شانه های سفت. برخی از تکنیک های ماساژ مستقیماً با کشش، ورز دادن و فشرده کردن عضلات تنش را کاهش می دهند. سایر تکنیک ها به طور غیرمستقیم با تأثیر بر سیستم عصبی شما کار می کنند تا به عضلات شما اجازه استراحت دهند.

2-درد عضلانی تاخیری

پس از ورزش شدید، تجمع مواد زائد در عضلات شما می تواند احساس خستگی و درد را در شما ایجاد کند. ماساژ گردش خون را افزایش می دهد، که مواد زائد را حذف می کند و مواد مغذی شفابخش را به ارمغان می آورد.

3-درد یا سوزن سوزن شدن در بازوها یا پاها

ماهیچه ها می توانند به قدری منقبض شوند که به اعصاب بازوها، دست ها و پاها فشار وارد کنند و باعث درد یا سوزن سوزن شدن شوند. اگر این اتفاق بیفتد، ماساژ برای رهاسازی عضلات منقبض شده می‌تواند باعث تسکین شود.

4-صدمات

ماساژ می‌تواند به بهبود آسیب‌هایی که در طول زمان ایجاد می‌شوند، مانند تاندونیت، و همچنین رگ به رگ شدن رباط یا کشیدگی عضلانی ناشی از تصادف کمک کند. ماساژ با افزایش گردش خون در ناحیه آسیب دیده، التهاب را کاهش می دهد، که مواد زائد را حذف می کند و مواد مغذی را به سلول های آسیب دیده می رساند. برخی از تکنیک های ماساژ می توانند تشکیل اسکار را در آسیب های جدید محدود کنند و می توانند بافت اسکار باقی مانده در اطراف آسیب های قدیمی را کاهش داده یا انعطاف پذیرتر کنند.

5-پیشگیری از آسیب های جدید

با تسکین تنش مزمن، ماساژ می‌تواند به جلوگیری از آسیب‌هایی که ممکن است ناشی از فشار بر گروه‌های عضلانی نامتعادل یا ایجاد یک ناحیه دردناک و محدود باشد، کمک کند.

6-درد یا محدودیت مفاصل

علاوه بر رها کردن عضلات سفت که می تواند حرکت مفصل را محدود کند.همچنین، ماساژ با بهبود گردش خون در اطراف مفاصل و تحریک تولید روان‌کاری طبیعی در مفاصل، به طور مستقیم روی مفاصل شما اثر می‌گذارد و درد ناشی از شرایطی مانند آرتروز را تسکین می‌دهد.

7-وضعیت بدن

از آنجایی که ماساژ محدودیت‌های ماهیچه‌ها، مفاصل و فاسیای اطراف را آزاد می‌کند، بدن شما آزاد می‌شود تا به حالت طبیعی و سالم‌تری بازگردد. ماساژ همچنین می تواند عضلات منقبض و درد ناشی از انحنای غیرطبیعی ستون فقرات مانند اسکولیوز را تسکین دهد.

8-بهبود خواب

ماساژ نه تنها می تواند خوابی آرام را به شما هدیه کند، بلکه به افرادی که نمی توانند به راحتی استراحت کنند نیز کمک می کند.همچنین، اگر یک والدین جدید هستید، خوشحال خواهید شد که بدانید بر اساس تحقیقات دانشگاه وارویک، می تواند به نوزادان کمک کند بیشتر بخوابند، کمتر گریه کنند و استرس کمتری داشته باشند.

9-سردرد را تسکین دهید

دفعه بعد که سردرد شدید، یک ماساژ لحظه آخری رزرو کنید. ماساژ فراوانی و شدت سردردهای تنشی را کاهش می دهد.تحقیقات دانشگاه گرانادا در اسپانیا نشان داد که یک جلسه ماساژ درمانی تأثیر فوری بر درد درک شده در بیماران مبتلا به سردرد تنشی مزمن دارد.

گلدن مارت بهترین پلتفرم برای جستجوی کار بین پارسی زبان آمریکا ،کانادا،اروپا و خاورمیانه می باشد. با ما همراه باشید تا از مزایای آگهی رایگان،تبلیغ کسب و کارخود و دسترسی به مقالات مفید در زمینه تجارت الکترونیک آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *